Demokratska partija socijalista nije nastala da bi trajala zbog sebe. Trajala je i opstajala zato što je bila uz Crnu Goru onda kada su se donosile najvažnije odluke, poručio je lider te partije Danijel Živković na proslavi povodom 35 godina od osnivanja stranke.
Foto: DPS
"Obilježavamo 35 godina trajanja naše partije, 35 godina političke odgovornosti, izazova, pobjeda i služenja Crnoj Gori. Ovo je prilika da se osvrnemo na ono što smo uradili, da sagledamo vrijeme iza nas, ali još više da govorimo ovremenukoje dolazi i obavezama koje imamo prema građanima i državi. Politička generacija koja je stvarala i vodila DPS ispisala je istoriju moderne isavremeneCrne Gore. Ta generacija je sačuvala mir u najtežimvremenima, obnovila državnu nezavisnost, učlanila Crnu Goru u NATO i trasirala evropski put koji danas prati većina državnih politika", rekao je Živković.
Ove godine, podsjetio je, proslavljen je jubilej 20 godina od obnove nezavisnosti.
"Za svakog čovjeka koji voli svoju državu 21. maj nije samo datum, već dan ponosa kada smo zajednički odlučili da na svojoj budućnosti radimo sami. Ovaj jubilej obavezuje svaku generaciju da bespoštedno čuva temeljne vrijednosti crnogorskog društva. U prethodnih dvadeset godina izgrađena je moderna infrastruktura, otvorene su brojne razvojne šanse, Crna Gora je postala prepoznata na međunarodnoj sceni, a njena multietnička i građanska suština sačuvana kao najveća vrijednost", rekao je predsjednik DPS-a.
Upitao je i ko može osporiti činjenicu da su iza DPS-a ostali brojni rezultati i velika djela.
"Večeras ovdje vidim Crnu Goru kakva jeste. Vidim mlade koji su odlučili da ostanu i bore se. Vidim one koji su decenijama unazad gradili Crnu Goru i nikada nijesu odustali. Vidim pregaoce koji se nijesu dali pokolebati svih prethodnih 35 godina, one koji su na svakom mjestu promovisali vrijednosti građanskog društva, antifašističkog nasljeđa i evropske budućnosti. Večeras govorim o vama, bez kojih ne bi bilo istorijskih rezultata. Bilo je situacija kada smo mogli bolje i više, obazrivije, sa većom dozom solidarnosti, razumijevanja i empatije. Večeras upravo vama koji ste ostali posvećeni ideji, bez interesa, skromni, često u sjenci svakog izbornog procesa, nenametljivi, bez naglašavanja uloge, iskazujem posebnu zahvalnost", naveo je u obraćanju.
Posljednjih šest godina, dodao je, provode kao korektiv vlasti.

Foto: DPS
"Prihvatili smo volju građana i pokazali političku zrelost i demokratski kapacitet. Za ovih šest godina obećavano je mnogo. Građanima su nuđene brze promjene, ekonomski procvat i nova politička kultura. Ali šta vidimo? Umjesto stabilnosti, dobili smo političku nestabilnost, umjesto reformi – stalne sukobe, a umjesto ozbiljne državne politike – teške improvizacije i kratkoročna rješenja. Promijenilo se više vlada, više većina i više političkih savezništava nego što je ostvareno ozbiljnih rezultata. Dok su se oni bavili podjelama i međusobnim obračunima, Crna Gora je gubila dragocjeno vrijeme", rekao je Živković.
Crna Gora, naglasio je, više nemavremenaza takve eksperimente.
"Potrebni su nam znanje, odgovornost i iskustvo. Kome sada ostaje da kaže kako dalje, reći ću vam. Mi nećemo da se vraćamo u prošlost, na nama je zadatak da gradimo budućnost. Povjerenje je uvijek bilo najvažnije u Crnoj Gori. Povjerenje građana se ne podrazumijeva i ne dobija po automatizmu. Ono se zaslužuje svakog dana. Krenuli smo u razgovor sa svakim čovjekom, obilascima svake kuće, moramo raditi iskreno, posvećeno, bez zastajkivanja. Moramo raditi onako kao što smo to najbolje znali, obilaskom najudaljenijih mjesta, svake mjesne zajednice, jer znamo kako se gradi povjerenje, znamo i kako se pobjeđuje, a sada još bolje znamo kako da više nikad ne dozvolimo saplitanje i urušavanje naše države. Zapamtite da je to dužnost prema onome što je do sada urađeno, prema budućnosti, prema našoj jedinoj domovini Crnoj Gori", istakao je.
DPS, kazao je, nastavlja svoju modernizaciju, kroz otvorenost za noveljude, nove ideje i nove politike.
"Kreirali smo nove platforme koje ćemo uskoro predstaviti građanima Crne Gore. Mi nećemo pobijediti radi vlasti. Naš cilj je da vratimo odgovornost, stabilnost i ozbiljnost državne politike. A da bismo to ostvarili, potrebno je da svaki član i svaki simpatizer DPS-a bude najbolji ambasador naše politike. Da razgovaramo saljudima, da uvažavamo različita mišljenja, da se ne dijelimo, već okupljamo. Zajedno smo jači, tako smo najjači. Crnoj Gori su danas potrebni znanje, iskustvo i odgovornost. Upravo zbog toga sam siguran da DPS ima snagu da ponovo bude stožer progresivne, građanske i evropske Crne Gore. Pred nama su novi izazovi i nove prilike, i ne treba da nas obeshrabrujuprepreke. Do sada smo nebrojeno puta pokazali sposobnost da ih prevaziđemo", rekao je Živković.
Istakao je da je DPS mnogo više od političke partije. "DPS su ljudi".
"Trideset pet godina trajanja naučilo nas je da se najveće pobjede ostvaruju onda kada smo zajedno, vjerujući u ideju i noseći ljubav prema svojoj državi. Vrijeme je da na narednim parlamentarnim izborima okončamo ovo čudo koje je snašlo Crnu Goru. Vrijeme je za povratak odgovornosti i ozbiljnosti u državnu politiku. Vrijeme je za novu fazu razvoja Crne Gore,vrijeme je da Crna Gora postane sljedeća članica Evropske unije upravo na čelu sa DPS-om. Vrijeme je da se vrati povjerenje uljudei u institucije. Budimo iskreni, kada prođu godine, ne ostaju funkcije, ni titule, ni fotelje. Ostajuljudii njihova djela. Zato je naša obaveza da svako vrijeme učinimo boljim nego što smo ga zatekli. A ako to uradimo, onda smo uspjeli. Zato idemo jako! Jači danas nego juče, bolji sjutra nego danas! Sa svakim građaninom, uz svakog građanina! Za bolje društvo! Za dostojanstven život! Odgovorno! Svi zajedno! Za Crnu Goru u Evropskoj uniji! Za našu kuću pod suncem! Još jednom da vas pozdravim i čestitam nam jubilej, Rijeka će naših vala, Uskačućiu dva mora, Glas nositi okeanu Da je vječna Crna Gora! "
KOMENTARI (0)