Iako smo već tri dana svjedoci popodnevnog nevremena, s pljuskovima i grmljavinom, temeprature tokom dana su visoke. Oni koji rade na otvorenom najbolje znaju šta to znači. Zato je potrebno mijenjati režim rada, na šta apeluju i inspekcija i ljekari. Jedan od glavnih savjeta je izbjegavanje sunca između 11 i 16 sati.
Foto: Glavni grad
Podne u centru Podgorice. Temperatura vazduha 35 stepeni, i sunce prži. Rijetko ko se usudi da prošeta Trgom nezavisnosti, osim onih koji moraju.
"Radim Ulicu slobode, Trg nezavisnosti, poprečne i plato. Znači to odradim do 10 sati i onda izlazimo po blokova, tu je ladovina", kaže radnik Čistoće Enver Dukelaj.
Nije pod klimom, ali nalazi načine da izdrži.
"Odradim malo posla i odem na vodu, rashladim se, napunim bocu i tako prolaze ali navikli smo ti. Mi smo navikli i da radimo i po vručini, i zimi i ljeti", dodaje Dukelaj.
I poslovođe, kako kaže, vode računa o njima.
"I oni nam govore isto da se malo sklonimo kad je ono baš vruće, a i mi odradimo dio veliki ujutro", ističe on.
Rad na otvorenom je zahtjevan. Ekstremne temperature rijetko su izgovor da se posao ne završi, posebno za radnike Čistoće. Ipak, moramo paziti i na zdravlje.
"Ljudi koji rade na tim temperaturama moraju da imaju odgovarajuće pauze, češće pauze, da češće koriste hladne napitke", objašnjava glavni inspektor za zaštitu zdravlja na radu Zlatko Popović.
"Poslodavac je dužan da obezbijedi adekvatne uslove za radnika u smislu da ne provodi previše vremena napolju", ističe doktorka Marina Stamatović Savović iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore.
Treba izbjegavati rad, ali i boravak napolju između 11 i 16 sati.
"U principu zabranjuje se rad na otvorenom ako je temperatura preko 36 stepeni, sa izuzecima ukoliko je u pitanju neka vitalna aktivnost", kaže doktorka.
"Međutim, u stvarnosti, ipak poslovi trebaju da se obavljaju i na tim temperaturama, to se odnosi na građevinu, na komunalne djelatnosti, vojska, policija, pa čak i ugostiteljske djelatnosti", dodaje glavni inspektor Popović.
Ukoliko poslodavci ne poštuju preporuke, slijede sankcije.
"Za sada ćemo ići sa ukazivanjem a onda pošto su najavili dugo i toplo ljeto onda ćemo u slučaju nekakvih ozbiljnijih kršenja preduzimamo i druge mjere i radnje. U nekim drastičnijim slučajeva vrši se čak i privremena zabrana rada", naglašava on.
Iako uslovi rada na otvorenom zavise od toga da li poslodavac poštuje zakon, radnicima Čistoće ipak i mi možemo malo pomoći.
"Kad bi svi odlagali smeće u kantama i mi bismo imali manje posla i bio bi čistiji grad", kaže Dukelaj.
KOMENTARI (0)