Agencija za sajber bezbjednost, kao nova i važna državna institucija, prelazi iz faze uspostavljanja u fazu punog operativnog djelovanja, a tokom jula će pokrenuti prvi ciklus stručnog nadzora nad primjenom mjera informacione bezbjednosti, saopšteno je iz ove agencije.
Foto: Agencija za sajber bezbjednost
Nadzor će se, kazalisu, odnositi na organe i druge subjekte, osim organa državne uprave, koji su po Zakonu o informacionoj bezbjednosti određeni kao ključni i važni subjekti, a provjeravaće se da li primjenjuju zakonom definisane mjere informacione bezbjednosti koje se tiču zaštite podataka i mrežnog i informacionog sistema, kao i upravljanja rizicima u ovoj oblasti.
- U cilju pripreme nadzora, Agencija će prethodno subjektima dostaviti inicijalni upitnik i na osnovu odgovora dobiti uvid u trenutnu primjenu mjera informacione bezbjednosti u subjektima nadzora, te procijeniti stanje sajber bezbjednosti u sektorima koji su definisani zakonom. Svrha prvog nadzora će, između ostalog, biti da se stekne uvid u način na koji subjekt upravlja informacionom bezbjednošću, nivo uključenosti rukovodstva u upravljanje sajber rizicima, razumijevanje zakonskih obaveza i uspostavljanje saradnje Agencije i subjekta nadzora. U slučaju da tokom nadzora utvrdi neusaglašenosti, nadzornik će subjektu dati preporuke za unaprjeđenje njegove informacione bezbjednosti - stoji u saopštenju.
Planirano je, kako kažu, da do kraja 2026. bude izvršen nadzor kod subjekata iz više sektora definisanih Zakonom o informacionoj bezbjednosti, a način sprovođenja nadzora biće utvrđen podzakonskim aktima.
- Važno je istaći da se aktivnosti Agencije odnose na kritičnu infrastrukturu, odnosno prije svega na ključne i važne subjekte koji primjenjuju informaciono - komunikacione tehnologije i pružaju usluge od posebnog značaja za život, zdravlje, bezbjednost građana i funkcionisanje države. Sa druge strane, nadzor nad primjenom mjera informacione bezbjednosti kod organa državne uprave vrši Ministarstvo javne uprave - dodaju u saopštenju.
Agencija će, ističu, kao institucija sa centralnom ulogom u jačanju i unapređenju sajber bezbjednosti, kontinuirano pružati podršku ključnim subjektima u primjeni mjera informacione bezbjednosti, te doprinositi razvoju bezbjednog i pouzdanog digitalnog okruženja u Crnoj Gori, za dobrobit građana, privrede i društva u cjelini.
- Uspostavljanjem i profesionalnim radom Agencije realizuju se strateški i reformski prioriteti predviđeni Zakonom o informacionoj bezbjednosti i strateškim dokumentima u ovoj oblasti, kao i važan dio obaveza iz procesa evropskih integracija Crne Gore - kazali su.
KOMENTARI (0)