Temperature u Crnoj Gori već prelaze 36 stepeni, a posebno su ugroženi radnici koji posao obavljaju na otvorenom. Stručnjaci upozoravaju da ekstremne vrućine mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, ali i povećati rizik od povreda na radu, prenosi RTV Podgorica.
Foto. Ilustracija/Pixabay.com
Građevinski, komunalni i poljoprivredni radnici među najizloženijima su visokim temperaturama tokom ljetnjih mjeseci. Iako postoje preporuke za zaštitu zaposlenih, one nijesu zakonski obavezujuće.
“Što se tiče samog zakona. Zakon eksplicitno ne pominje rad na visokim temperaturama. Ali to čine dva pravilnika: Pravilnik o mjerama i zaštitama na radu u radnoj sredini i okolini i pravilnik o radu na pokretnim i nepokretnim gradilištima. Tamo je decidno navedeno da se radovi ne trebaju obavljati kada temperatura prelazi 36 stepeni“, navela je Đina Janković iz UZNR-a.
Iako pravilnici predviđaju ograničenja rada na visokim temperaturama, brojni izuzeci i činjenica da ove mjere nijesu zakonski regulisane ostavljaju prostor za njihovu neprimjenu. Istovremeno, dugotrajna izloženost suncu može izazvati dehidraciju, grčeve i toplotni udar, koji u najtežim slučajevima može imati fatalne posljedice.
“Toplotni udar je veoma ozbiljno stanje organizma kada temperatura tijela prelazi 40 stepeni. Dolazi do dehidratacije, koža je suva, organizam blokira. Osoba je dezorijentisana, može halucinirati i izgubiti svijest“, naglasila je Janković.
Stručnjaci preporučuju da se rad organizuje u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima, uz češće pauze, dovoljne količine vode i boravak u rashlađenom prostoru. Kako su toplotni talasi sve češći, smatraju da je neophodno dodatno unaprijediti zakonsku zaštitu radnika koji posao obavljaju na otvorenom.
KOMENTARI (0)