Skupština opštine Bijelo Polje osnovala je Savjet za prava djeteta ,kao stalno radno tijelo. Time je, prema riječima odbornice i podnosioca inicijative Vesne Pavićević, napravljen značajan korak ka stvaranju lokalne zajednice po mjeri djeteta i jačanju učešća djece u procesima donošenja odluka koje se tiču njihovog života.
Foto: Arhiva /Kolektiv.me
Inicijativu koja je pokrenula Vesna Pavićević naišla je na punu podršku predsjednika opštine predsjednice skupštine i odbornika koji su prepoznali značaj sistemskog unapredjenja prava djece na lokalnom nivou.
- Osnivanje Savjeta za prava djeteta predstavlja nastavak dugogodišnjeg opredjeljenja Opštine Bijelo Polje da unapredjuje položaj djece i razvije servise podrške djeci i porodici.Bijelo Polje je prepoznato kao jedan od pionira u Crnoj Gori u oblasti zaštite i promocije prava djeteta.Još 2005.godine usvojen je prvi Lokalni plan akcije za djecu za period 2005-2010 ,čime su postavljeni temelji za sistemsko planiranje politika usmjerenih za djecu.U Bijelom Polju osnovan je i prvi Dnevni centar za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju “Tisa“ kao i prve male grupne zajednice za djecu sa smetnjama u razvoju.Takodje,osnovana je i prva javna ustanova za zaštitu žrtava nasilja-Centar za podršku djeci i porodici ,koja predstavlja prepoznat primjer dobre prakse u Crnoj Gori .Bijelo Polje je iznjedrilo i prve medijatore za maloljetnike u krivičnim postupcima,kao i brojne druge programe i inicijative usmjerene na zaštitu djece,prevenciju nasilja ,socijalnu inkluziju i unapredjenje kvaliteta života djece i mladih - kazala je za Pobjedu Pavićević.
Savjet za prava djeteta, kako je navela, biće stalno radno tijelo tijelo So Bijelo Polje i funkcionisaće na isti način kao i druga stalna radna tijela Skupštine, poput Savjeta za osobe sa invaliditetom i Savjeta za rodnu ravnopravnost.
- Njegova uloga biće da razmatra pitanja od značaja za ostvarivanje i zaštitu prava djeteta ,prati sprovodjenje lokalnih politika i inicijativa koje se odnose na djecu i mlade,daje preporuke nadležnim organima i podstiče aktivno učešće djece u procesima donošenja odluka.Osnivanjem Savjeta za prava djeteta stvaraju se uslovi za kontinuirano praćenje položaja djece ,unapredjenje lokalnih politika i programa namijenjenih djeci ,kao i za snažnije uključivanje djece u procese odlučivanja .Posebna pažnja biće posvećena oblastima obrazovanja ,zdravstva ,socijalne i dječje zaštite ,kulture,sporta,bezbjednosti,zaštite od nasilja,digitalnog okruženja i svim drugim pitanjima koja utiču na kvalitet života djece i mladih - kazala je Pavićević.
Apostrofirala je da je jedan od ključnih zadataka Savjeta razvijanje saradnje sa Opštinskim djačkim parlamentom ,školama ,institucijama ,organizacijama civilnog društva i svim subjektima koji djeluju u oblasti zaštite i promocije prava djeteta.
- Na taj način djeca će dobiti priliku da na organizovan i institucionalan način iznesu svoje stavove ,predloge i potrebe ,a lokalna samouprava da ih uvaži prilikom kreiranja politika i donošenja odluka. Bijelo Polje ovim potezom potvrdjuje svoju opredijeljenost da interese djece i mladih postavi medju prioritete lokalnog razvoja ,stvarajući prostor u kojem će se glas djece čuti,uvažavati i pretvarati u konkretne inicijative i rješenja.Djeca nijesu samo budućnost našeg društva .Ona su njegovi ravnopravni članovi danas - zaključila je Pavićević.
KOMENTARI (0)