Savez Asocijacija Crne Gore u Njemačkoj uputio je otvoreno pismo potpredsjedniku Vlade Aleksi Bečiću, ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i svim drugim institucijama i političkim subjektima koji se zalažu za najavljene izmjene Zakona o registrima prebivališta i boravišta. Iz Saveza upozoravaju da će njegovo eventualno usvajanje dovesti do brisanja hiljade građana iz biračkog spiska i ugrožavanja njihovih Ustavom zagarantovanih prava.
Foto: Savez asocijacija Crne Gore u Njemačkoj
Njihovo pismo prenosimo integralno:
Poštovani potpredsjedniče Vlade gospodine Bečiću,
Poštovani ministre unutrašnjih poslova gospodine Šaranoviću,
Poštovani predstavnici institucija, političkih subjekata i svi oni koji podržavaju inicijative usmjerene ka ograničavanju prava crnogorske dijaspore,
Prije nego što nastavite sa inicijativama koje bi mogle dovesti do brisanja hiljada građana iz biračkog spiska i ugrožavanja njihovih Ustavom zagarantovanih prava, pozivamo Vas da se prisjetite jedne važne činjenice – dijaspora nikada nije okrenula leđa Crnoj Gori, čak ni onda kada su mnogi ćutali.
Sjetite se perioda pandemije koronavirusa, kada su naši ljudi širom svijeta organizovali humanitarne akcije, prikupljali finansijsku pomoć, medicinsku opremu i respiratore za zdravstveni sistem Crne Gore. Sjetite se brojnih porodica kojima je dijaspora pružala podršku, bolnica kojima je pomagala i zajedništva koje je pokazala onda kada je državi bilo najpotrebnije.
Sjetite se i stotina djece kojima su ljudi iz dijaspore godinama finansirali liječenje, školovanje i šansu za bolji život. Sjetite se svih onih koji su pomagali bez pitanja kako se ko zove, kojoj naciji pripada ili za koju političku opciju glasa. To je lice crnogorske dijaspore – humano, odgovorno i odano svojoj državi.
Zato je bolno i ponižavajuće da danas upravo ti ljudi budu predstavljeni kao problem i da se predlažu rješenja koja mnogi građani doživljavaju kao pokušaj njihovog administrativnog uklanjanja iz političkog života Crne Gore. Ljudi koji su decenijama ulagali u svoju domovinu, pomagali porodicama, gradili kuće, otvarali radna mjesta i predstavljali Crnu Goru širom svijeta ne zaslužuju da budu tretirani kao građani drugog reda.
Dijaspora nije prijetnja Crnoj Gori. Dijaspora je jedan od njenih najjačih oslonaca. Ona je bila uz svoju državu kada je trebalo pomoći, kada je trebalo graditi, kada je trebalo liječiti i kada je trebalo braniti ugled Crne Gore u svijetu.
Zbog toga smatramo da je svaki pokušaj ograničavanja prava dijaspore ne samo politički pogrešan već i duboko nepravedan prema ljudima koji su svojim radom, novcem, znanjem i humanošću godinama doprinosili razvoju države.
Umjesto da se dijaspora kažnjava, treba joj zahvaliti. Umjesto da se isključuje, treba je uključivati. Umjesto da se ponižava, treba je poštovati.
Historija će pamtiti ko je gradio mostove prema svojim građanima, a ko je pokušavao da ih ruši.
KOMENTARI (0)