Stručnjaci upozoravaju da klima-uređaj sam po sebi nije opasan, ali da se rizik od požara značajno povećava ako uređaj nije pravilno ugrađen, redovno održavan ili je priključen na neadekvatne električne instalacije.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Kako ističu serviseri klima-uređaja, ne postoje pouzdani znakovi koji unaprijed upozoravaju da bi uređaj mogao da se zapali, zbog čega je prevencija od ključnog značaja.
Jedan od najvećih rizika predstavljaju nekvalitetni produžni kablovi i razvodnici. Oni mogu da se pregrevaju, lošije provode električnu energiju i tako povećaju mogućnost izbijanja požara. Opasnost je veća i kod klima-uređaja koji godinama nisu servisirani. Zbog nakupljene prljavštine smanjuje se protok vazduha, uređaj radi pod većim opterećenjem i više se zagreva, što može dovesti do zapaljenja pojedinih komponenti, napominje N1info.hr.
Stručnjaci preporučuju da se kućni klima-uređaji servisiraju najmanje jednom godišnje, dok bi u poslovnim prostorima, gde rade znatno intenzivnije, servis trebalo obavljati i nekoliko puta tokom godine. Tokom redovnog pregleda potrebno je očistiti unutrašnju i spoljašnju jedinicu, proveriti ispravnost svih komponenti, kao i nivo rashladnog sredstva. Vlasnicima se savjetuje i da sami redovno čiste filtere unutrašnje jedinice, otprilike na svakih 15 dana, odnosno i češće ako se uređaj intenzivno koristi.
Dodatan oprez potreban je i prilikom svakodnevnog korišćenja. Serviseri upozoravaju da nije preporučljivo ostavljati klima-uređaj uključen bez nadzora, kao ni bilo koji drugi električni uređaj. Ako je to neizbježno, bolje je koristiti ugrađeni tajmer kako bi se uređaj automatski uključio ili isključio u određeno vrijeme.
Stručnjaci takođe upozoravaju da klima-uređaje ne treba nepotrebno opterećivati. Tokom perioda ekstremnih vrućina oni često rade satima bez prekida, zbog čega se više zagrijajvaju i brže troše. Preporučuje se da se uređaj povremeno isključi kada je to moguće, kao i da se u prostoru održava umjerena temperatura, umjesto preteranog hlađenja. Na taj način ne samo da se smanjuje opterećenje uređaja, već i rizik od kvarova koji u rijetkim slučajevima mogu dovesti do požara.
KOMENTARI (0)