Iako je ovo doba godine period u kome većina nas osjeća simptome prehlade, curenje nosa i neprijatan osjećaj u grlu ne moraju nužno značiti da smo prehlađeni.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Šta je "sindrom novogodišnje jelke", koga on pogađa i možemo li se zaštititi od njega?
Decembar mjesec je praktično cijeli rezervisan za pakovanje poklona, dekorisanje životnog prostora i kićenje jelke. Međutim, prazničnu euforiju nerijetko pokvare nos koji curi i grlo koje ne prestaje da boli. Iako biste vjerovatno hladno i vjetrovito vrijeme napolju okrivili za ovakve simptome prehlade, u stvarnosti oni ne moraju nužno biti povezani sa vremenskim (ne)prilikama.
Šta je "sindrom novogodišnje jelke"
Takozvani sindrom novogodišnje jelke predstavlja niz alergijskih reakcija, a poslijedično i respiratornih problema, koji se javljaju prilikom dekorisanja prostora i ukrašavanja novogodišnje jelke. Najveću prijetnju po imuni sistem tada predstavljaju novogodišnji ukrasi i girlande, na kojima je nataložen veliki sloj prašine.
"Ukrasi skupljaju prašinu veći dio godine. To znači da mogu izazvati alergije, jer prašina često sadrži mješavinu čestica poput polena, spora plesni i grinja", navodi doktor Bavini Šah.
Prilikom raspakivanja ukrasa i namještanja jelke, naročito ukoliko imate onu vještačku, sva ta prašina dospijeva u vazduh, a samim tim i u vaše disajne puteve. Kako je objasnila Šah, upravo tada se javlja alergija, koja nije ništa drugo do odgovor imunog sistema na identifikovane čestice.
"Imuni sistem proizvodi antitela koja se bore protiv stranih tijela oslobađanjem hemijskih supstanci. Upravo one izazivaju alergijsku reakciju", pojasnila je Šah.
Kako smo već spomenuli, vještačka jelka zbog naslaga prašine može biti jedan od razloga za pojavu "sindroma novogodišnje jelke". Međutim, i one prirodne, tek ubrane, mogu biti jedan od okidača alergije kod određenog broja ljudi.
Razlog tome može biti zagađenje iz vazduha koje se nataložilo na njenim iglicama ili pak smola koju svaka jelka luči. Kako riješiti problem s aalergijom ukoliko do nje dođe? Najbolje bi bilo jelku oprati pod mlazom hladne odmah nakon unošenja u kuću - na taj način će se prašina i zagađenje sa nje neće širiti po kući.
KOMENTARI (0)