Srijeda, 10.01.2024 | 19:29
IZVOR: danas.rs

Zašto uključivanje GRIJANJA u automobilu prije vožnje NIJE DOBRA IDEJA?

Grijanje u autu vam se čini kao odlična ideja dok ujutru idete na posao i putujete po hladnom vremenu, ali to nije baš tako sjajna ideja – evo i zašto.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Tokom zimskih mjeseci većina ljudi voli prvo da upali grijanje u automobilu, sačeka malo da se zagrije, pa tek onda krene u vožnju.

Međutim, stručnjak za vožnju Džejson Fensk objasnio je kako uključivanje grijanja bez pomjeranja automobila zapravo povećava vrijeme zagrijvanja, piše Danas.

Naviku da uključujete grijanje u autu sigurno imate još od vremena vaših roditelja i djeluje vam sasvim logično da se vozite u toplom autu. Motori u novijim automobilima su mnogo drugačiji od onih koji se nalaze u automobilima koje su vozili vaši roditelji.

Moderni automobili su napravljeni tako da mogu da funkcionišu u svim uslovima. Ovo je u potpunoj suprotnosti sa starijim modelima kojima je trebalo 10 do 15 minuta da se zagriju.

Kako biste ugrijali auto, sve što treba da uradite jeste da malo sačekate i on će se tokom vožnje ugrijati jer mu motor radi punom parom.

Pored toga, prethodno zagrijevanje može da izazove razblaživanje motornog ulja, gdje sirovi benzin prodire u ulje, narušavajući njegova svojstva i na taj način izazivajući povećano habanje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Tramp o vještačkoj inteligenciji: Razmatramo određene kontrole, ali istovremeno želimo da osiguramo da ostanemo lideri

Četvrtak, 30.07.2026 | 10:37

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je juče da njegova administracija razmatra mogućnost uvođenja većih ovlašćenja nad alatima zasnovanim na vještačkoj inteligenciji nakon nedavnih sajber bezbjednosnih incidenata, piše BBC.

Crna Gora u trci za domaćinstvo jedne od najvećih biciklističkih manifestacija

Četvrtak, 30.07.2026 | 10:32

Ministar sporta i mladih Zoran Jojić sastao se sa predstavnicima Biciklističkog saveza Crne Gore, predsjednikom Dejanom Popovićem i sekretarkom Vanjom Banović, sa kojima je razgovarao o mogućnosti da Crna Gora u narednom periodu bude domaćin pojedinih etapa jedne od najprestižnijih svjetskih biciklističkih trka-“Giro d’Italia“.

Pejović: Plaćeno odsustvo zbog bolnih menstrualnih ciklusa civilizacijski je iskorak

Četvrtak, 30.07.2026 | 10:28

Nezavisna poslanica Jevrosima Pejović, predlagačica izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju kojima je ženama sa dijagnostikovanom sekundarnom dismenorejom omogućeno do dva dana plaćenog odsustva mjesečno, kazala je u Jutarnjem programu TVCG da je riječ o važnom civilizacijskom iskoraku i poručila da će novo pravo doprinijeti većoj brizi o zdravlju žena i podizanju svijesti o ovoj temi.

Luka Dončić dovodi Lejkerse u Sloveniju

Četvrtak, 30.07.2026 | 10:15

Košarkaši Los Anđeles Lejkersa, predvođeni slovenačkom zvijezdom Lukom Dončićem, boraviće u avgustu u Sloveniji, u sklopu priprema za narednu sezonu, prenijeli su tamošnji mediji.

Završeno drugo izdanje festivala „SyNK – Jazz na korzu“: Nikšić sve prepoznatljiviji na regionalnoj džez sceni

Četvrtak, 30.07.2026 | 10:01

Nakon pet festivalskih večeri i nastupa renomiranih umjetnika iz pet evropskih zemalja, uspješno je završeno drugo izdanje festivala „SyNK – Jazz na korzu“, koje je, prema ocjeni organizatora, još jednom potvrdilo da Nikšić zauzima sve značajnije mjesto na mapi regionalnih džez festivala.

Uhapšen bivši gradonačelnik Splita Željko Kerum

Četvrtak, 30.07.2026 | 09:42

Bivši splitski gradonačelnik i biznismen Željko Kerum je uhapšen, prenose hrvatski mediji

Bogdanović: DPS prvo uništio KAP, a juče odbio da podrži obeštećenje bivših radnika

Četvrtak, 30.07.2026 | 08:49

Demokratska partija socijalista juče nije htjela da glasa za obeštećenje nekadašnjih radnika podgoričkog Kombinata aluminijuma.

MUP povodom Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima: Ne okreći glavu, jedan poziv može spasiti život

Četvrtak, 30.07.2026 | 08:39

Povodom obilježavanja 30. jula – Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima, Ministarstvo unutrašnjih poslova poziva građane i građanke da budu aktivni partneri u borbi protiv jednog od najtežih oblika organizovanog kriminala i kršenja ljudskih prava – trgovine ljudima.

Udes kod Kamenova: Jedna osoba povrijeđena, saobraćaj u prekidu

Četvrtak, 30.07.2026 | 08:28

Na magistralnom putu Budva - Petrovac, kod Kamenova, jutros oko pet sati došlo je do udesa.

Nikšić: Policija otkrila plantažu marihuane u dvorištu porodične kuće, uhapšeni otac i sin

Četvrtak, 30.07.2026 | 08:24

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Zapad“ – Odjeljenja bezbjednosti Nikšić uhapsili su M.M. (59) i njegovog sina P.M. (27) iz Nikšića, nakon što su u dvorištu njihove porodične kuće otkrili zasad marihuane, saopšteno je iz Uprave policije.