Petak, 26.01.2024 | 11:32
IZVOR: index.hr

VIDEO: Porsche predstavio prvi električni SUV - Druga generacija MACANA donosi ove novitete

Druga generacija Macana u potpunosti je prigrlila električnu energiju.




Foto: YouTube screenshot/Porsche

I to, po svemu sudeći, čini jako dobro pokazujući kako Taycan nije slučajno ispao toliko dobar. Prvi je to model marke koji u potpunosti prelazi na struju već od druge polovine iduće godine. 

Dizajnerski se Macan nimalo ne distancira od Porscheove game. Naglašen sportski karakter odlično koegzistira sa SUV konceptom, a sada je tek ubilježio blagi porast dimenzija. Posljedica je to primjene nove PPE (Porsche Premium Platform Electric) platforme, iste koju koristi i jednako velik Audi Q6 e-tron. 

Macan sada u dužinu mjeri 4.784 mm, 87 mm više od klasičnog Macana na benzin. Pritom je i viši 2 mm (1671 mm) te širi 15 mm(1938 mm), a razmak između osovina s 2893 mm bilježi plus od čak 86 mm. Karakteriše ga pomalo coupeovska forma, s lagano položenom linijom krova. 

Očekivano, veće dimenzije i električni pogon znače osjetno više prostora u kabini. Veći je i prtljažni prostor, koji uključuje dva odlagališta, klasično od pozadi (540 l) i manje spolja (84 l). 

Električna arhitektura na Macanu uključuje po jedan elektromotor na svakoj osovini, odnosno pogon na sve kotače. Pokreće ih baterija od 100 kWh (95 kWh neto) u okviru 800-voltne mreže uz snagu punjenja do 270 kW. Prevedeno, od 10 do 80% kapaciteta napuni se za 21 minutu. 

Tačni podaci o dosegu su po WLTP-u 613 km za Macana 4 i 591 km za Macana Turbo. Red je spomenuti i kako bazni model, spomenuti Macan 4, raspolaže s 300 kW/408 KS i 650 Nm. Postiže maksimalnih 220 km/h uz sprint do 100 km/h za 5.2 sekunde. 

Verzija Turbo je osjetno moćnija. Raspolaže s 470 kW/639 KS i 1130 Nm, a uz maksimalnih 260 km/h ubrzava do 100 km/h za samo 3.3 sekunde, brže i od 911 GT3. A to je tek dio priče jer Porsche u Macana ugrađuje niz tehnologija koje itekako utiču na doživljaj vožnje. PTV (Porsche torque vectoring) zadnji diferencijal je standardan, a na Turbo verziji dolazi još napredniji PTV Plus. Tu su i mogućnost zakretanja sva četiri točka...

U Porscheu kažu da Macan ima samo jednog konkurenta, a to je, pogađate, opet Macan. Upravo tako, električnom Macanu može konkurisati isključivo postojeći benzinski model. Presudiće afiniteti kupca, a mi ćemo samo spomenuti da napredna tehnologija dolazi uz višu cijenu.

Početna cijena u Njemačkoj je 83.993 eura, odnosno 114.576 eura za model Turbo.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Sipali ste POGREŠNO GORIVO u rezervoar automobila? Evo šta treba da uradite

Subota, 22.08.2026 | 11:38

Sipanje pogrešnog goriva jedna je od onih grešaka koje mogu da se dogode svakome. Dovoljni su umor, žurba ili trenutak nepažnje, a posledice mogu ići od relativno bezazlenih do veoma skupih.

BMW povlači gotovo 28.000 automobila zbog kvara koji može biti problem i kada je vozilo parkirano

Četvrtak, 20.08.2026 | 10:23

BMW je pokrenuo opoziv gotovo 28.000 automobila zbog problema s pogonskim vratilom koji u određenim situacijama može dovesti do gubitka prijenosa snage, ali i neočekivanog pomicanja parkiranog vozila.

Da li klima „prazni“ bateriju električnog automobila? Stručnjaci izmjerili koliko utiče na domet

Utorak, 18.08.2026 | 14:03

Električni automobil koji nekoliko sati provede parkiran na jakom ljetnjem suncu može se poprilično zagrijati, pa je po ulasku u vozilo klima-uređaj često potrebno uključiti punom snagom. Međutim, koliko intenzivno hlađenje kabine zapravo opterećuje bateriju i može li značajnije da smanji domet električnog automobila?

Prvi električni Ferrari prodat za 40 miliona dolara: Model koji je podijelio svijet napravio čudo!

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 15:10

Potpuni šok desio se proteklog vikenda na prestižnoj aukciji u Kaliforniji.

Peugeot priprema iznenađenje: Stiže SEDAM MODELA do 2030. godine

Subota, 08.08.2026 | 11:23

Peugeot priprema jednu od najvećih modelskih ofanziva u poslednjih nekoliko godina.

Stiže super El Ninjo - Evo koja godina bi potencijalno mogla da bude NAJTOPLIJA u istoriji mjerenja

Subota, 22.08.2026 | 17:47

Američki meteorolozi upozoravaju na snažan El Ninjo koji bi, prema prognozama, mogao da bude najjači u istoriji mjerenja i dodatno podigne globalne temperature. Fenomen bi mogao da donese ekstremne vremenske prilike širom svijeta, a 2027. godina mogla bi da obori rekord iz 2024. i postane najtoplija godina do sada.

Sipali ste POGREŠNO GORIVO u rezervoar automobila? Evo šta treba da uradite

Subota, 22.08.2026 | 11:38

Sipanje pogrešnog goriva jedna je od onih grešaka koje mogu da se dogode svakome. Dovoljni su umor, žurba ili trenutak nepažnje, a posledice mogu ići od relativno bezazlenih do veoma skupih.

Crna Gora ponudila Srbiji pomoć u gašenju požara

Petak, 21.08.2026 | 21:11

Crna Gora je ponudila Srbiji pomoć u gašenju požara koji su zahvatili više područja te zemlje, saopšteno je iz Vlade.

Mujović: Raspisan javni poziv za novi izgled Trga nezavisnosti

Petak, 21.08.2026 | 21:04

Glavni grad raspisao je javni poziv za izradu idejnog rješenja uređenja Trga nezavisnosti, sa ciljem da centralni gradski trg dobije savremeniji, reprezentativniji, zeleniji, pristupačniji i funkcionalniji izgled, saopštio je gradonačelnik Podgorice Saša Mujović.

Glavni grad izdvaja po 50 EURA za podgoričke prvake

Petak, 21.08.2026 | 17:40

Istog dana počinje i prijava za pomoć namijenjenu djeci osnovnoškolskog uzrasta čiji su roditelji korisnici materijalnog obezbjeđenja.

Sunčano i vrelo, ali ne svuda: Subota donosi ove temperature

Petak, 21.08.2026 | 15:38

U subotu nas očekue pretežno sunčano vrijeme uz slab do umeren razvoj oblačnosti u kontinentalnim oblastima tokom dana, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Stabilno i uspješno poslovanje Grupe Triglav u prvom polugodištu 2026.

Petak, 21.08.2026 | 15:27

Grupa Triglav na polugodištu potvrđuje svoju prognozu godišnjeg poslovnog rezultata za 2026. godinu.

Nikšić: Uhapšen član organizovane kriminalne grupe

Petak, 21.08.2026 | 15:13

Nikšićka policija uhapsila je člana organizovane kriminalne grupe (OKG)- M.N.(27) iz Nikšića.

Pojačane kontrole na auto-putu i magistralama: MUP objavio raspored za tri dana

Petak, 21.08.2026 | 15:03

U okviru kampanje „Živi, ne žuri“, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Uprava policije će tokom današnjeg dana i za vikend vršiti pojačani nadzor saobraćaja na putnim pravcima širom Crne Gore, sa ciljem prevencije saobraćajnih nezgoda, smanjenja broja najtežih saobraćajnih prekršaja i podizanja nivoa bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju.

Trikovi kako da prepoznate kvalitetan hljeb u prodavnici

Petak, 21.08.2026 | 14:49

Mnogi vjeruju da je hljeb od više vrsta žitarica automatski zdraviji od bijelog ili integralnog, ali naziv na pakovanju ne otkriva cijelu priču.