Nedjelja, 28.01.2024 | 10:30
IZVOR: prva.rs

Da li znate šta je "CRNI LED" i zbog čega je TOLIKO OPASAN na putu?

Najčešće se pojavljuje noću i tokom jutarnjih časova.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Postoji jedna naročito opasna pojava zimi za koju mnogi vozači malo znaju. U pitanju je crni led, a izuzetno je opasan jer ga je teško uopšte i primijetiti.

Praktično je nevidljiv, a zbog njega možete potpuno izgubiti kontrolu. To je tanak sloj smrznute vode na putu, a formira se nakon ledenih kiša ili topljenja snijega. Automobili značajno doprinose formiranju ovog sloja.

U zimskim uslovima, 'topli' pneumatici automobila tope snijeg i led na putu, ali se snijeg brzo ponovo smrzava u veoma tankom, često prozirnom sloju.

'Crni led' se najčešće pojavljuje noću i u jutarnjim časovima kada ima najmanje vozila na putu, posebno na mostovima i nadvožnjacima, zbog vjetra koji ubrzava smrzavanje. Veoma je opasan za vozače, ali i za pješake, jer se trotoari takođe smrzavaju.

Takav tanak sloj leda često se javlja kada je temperatura vazduha ispod nule, ali do smrzavanja može doći i kada je temperatura četiri stepena iznad nule, pokazala su istraživanja.

Kako reagovati kad naiđete na crni led?

Dakle, vozači moraju očekivati, primjetiti i u skladu s tim reagovati, kao i biti potpuno svesni uslova na putu i pripremiti se na to da je pojava leda na kolovozu sasvim moguća. Najbolje rješenje u tom slučaju je smanjiti brzinu i povećati opreznost. Preporučuje se i povremeno proveravati prijanjanje guma naglim kočenjem i skretanjem, naravno, kada je to sigurno izvodljivo (kada iza vas nema drugih vozila).

Ipak, ako naiđete na 'crni led' i automobil počne da kliza, nemojte praviti nagla kretanja. Zatim okrenite volan u smjeru klizanja vozila (suprotno od krivine). Za to se još koristi izraz - 'dati kontru'. Nakon toga, sačekajte nekoliko trenutaka da gume 'uhvate' neki, iole, zahvat. Kada se to desi, važno je ispraviti volan (postepeno kako se automobil smiruje). Za manje brzine (kojima bi trebalo voziti u lošim uslovima) ovim manevrom ćete uspješno kontrolisati proklizavanje i vratiti se na željeni smjer kretanja.

Preporučljivo je i da se prenos prebaci u nižu brzinu, ali je ključno, ako automobil nema sistem ABS (protiv proklizavanja), ne pritiskati kočnicu. Čim vozač u takvoj situaciji pritisne kočnicu, automobil će jednostavno kliziti prednjim delom (jer će se točkovi zaključati) u ogradu, bankinu ili, u najgorem slučaju, u automobil iz suprotnog smjera.

U slučaju da vozite moderniji automobil sa sistemom ABS-a i ESP-a (sistem stabilizacije), pritiskanje kočnice u trenutku klizanja može pomoći da automobil stekne željeno prijanjanje na prednjoj osovini i gumama, odnosno 'grip'.Naravno, sve ovo je lakše reći nego učiniti, ali najbolji savjet je ostati miran i ne praviti nagla kretanja volanom, gasom ili kočnicom. Takođe, važno je potpuno se koncentrisati na vožnju, isključiti muziku i ne koristiti mobilni telefon. U ovakvim uslovima ne smijete koristiti ni tempomat.

Primjetite li da automobil nije moguće zaustaviti i ispraviti (ovo se dešava kada je brzina prevelika), pokušajte ga usmjeriti dalje od saobraćaja, posebno iz suprotnog smjera, jer (u teoriji) je bolje udariti u ogradu, bankinu ili kanal nego u automobil koji dolazi iz suprotnog smjera.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Miličić: Sjećamo se junaka Kosovskog boja

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:49

Nova srpska demokratija svim Srbima u Crnoj Gori, Srbiji, Republici Srpskoj i širom svijeta čestita Vidovdan, veliki zavjetni praznik koji nas svake godine iznova sabira oko najdubljih temelja našeg identiteta, pamćenja i slobode, kazao je portparol ove partije Mirko Miličić.

Srušio se mali avion u Francuskoj, 11 poginulih

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:44

Jedanaest osoba poginulo je u padu civilnog aviona koji se danas srušio u gradu Tomblaine na sjeveroistoku Francuske.

Dalić: Nema euforije, okrećemo se izazovima u nokaut fazi

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:33

Selektor Hrvatske Zlatko Dalić kazao je nakon trijumfa nad Ganom (2:1) da ne želi euforiju, uprkos plasmanu u nokaut fazu takmičenja.

Bankrotirala jedna od najstarijih pivara

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:27

Hofbrauhaus Volters, jedna od najstarijih njemačkih pivara, osnovana 1627. godine, podnijela je zahtjev za bankrot, navodeći rastuće operativne troškove i nagli pad potrošnje piva.

Knežević: Vojska Srbije najjača na Balkanu, crnogorski vojnici da se pridruže braći na vježbama

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:59

Danas sam imao čast da prisustvujem vojnoj vježbi na Pasuljanskim livadama, i još jednom se uvjerim da je Vojska Srbije najjača na Balkanu, poručio je predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

Bajden žestoko udario na Trampa: "Uništava ugled Amerike i koristi funkciju za bogaćenje, zarađuje milijarde u Bijeloj kući"

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:56

Bivši američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) uputio je dosad najžešće kritike na račun Donalda Trampa (Trumpa), optuživši ga da narušava ugled Sjedinjenih Američkih Država u svijetu, da je fokusiran na ličnu promociju te da predsjedničku funkciju koristi za ličnu korist.

Ćulafić: Početak gradnje auto puta istorijski korak u razvoju sjevera Crne Gore

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:27

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić, ocijenio je da će izgradnja druge dionice auto-puta, od Mateševa do Andrijevice, predstavljati jedan od najznačajnijih infrastrukturnih projekata za ravnomjerniji razvoj Crne Gore, doprinoseći boljoj povezanosti sjevera sa centralnim i južnim dijelom države, kao i njegovoj snažnijoj integraciji u evropske saobraćajne tokove.

MPNI: Počeli radovi na adaptaciji podova u Gimnaziji „Petar I Petrović Njegoš“

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:15

U Gimnaziji ,,Petar I Petrović Njegoš”u Danilovgradu, započela je prva faza adaptacije školskog prostora – važnog projekta usmjerenog na unapređenje uslova za rad i učenje. Vrijednost radova je oko 100.000 eura bez PDV-a, a sredstva je obezbijedilo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija.

Đoković iznenadio na koncertu Beda Banija pred početak Vimbldona: Uzeo mikrofon i izazvao haos

Nedjelja, 28.06.2026 | 12:59

Najbolji teniser svih vremena Novak Đoković napravio je kratku pauzu od priprema za Vimbldon i iznenadio sve pojavivši se na koncertu portorikanske muzičke zvijezde Beda Banija u Londonu.

Nikola Jokić još vaga oko novog ugovora sa Denverom

Nedjelja, 28.06.2026 | 12:35

Zvijezda Denver Nagetsa Nikola Jokić, ponovo bi mogao odgoditi potpisivanje produžetka ugovora.