Subota, 10.02.2024 | 16:54
IZVOR: Stil.rs

Možete li riješiti NAJKRAĆI TEST INTELIGENCIJE na svijetu? Manje od 20 ODSTO ljudi zna odgovore na sva pitanja

Ova pitanja su zadala muke i studentima Harvarda i Jejla.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Koliko ste zaista pametni? Test kognitivne refleksije (CRT), poznat i kao najkraći test inteligencije na svijetu, tvrdi da su potrebna samo tri pitanja da bi se utvrdilo da li ste genije.

Kviz koji je 2005. godine razvio psiholog sa Prinstona Šejn Frederik, kviz procjenjuje vašu sposobnost da sporo i racionalno obrađujete informacije, umjesto da donosite brze zaključke.

„Da biste uspheli u CRT-u, morate provesti vrijeme razmišljajući o svom odgovoru i preispitivati svoj intuitivni odgovor“, objašnjava ,,IFL Sajens".

Prije nego što počnete sa ovom igrom za mozak, daćemo vam brz savjet: Pitanja možda neće biti tako laka kao što se na prvi pogled čini. Studija iz 2005. pokazala je da studenti koji pohađaju neke od najprestižnijih univerziteta na svijetu (uključujući Harvard i Jejl) nisu uspjeli da tačno odgovore na sva tri ova pitanja; samo 17 odsto je dobilo savršen rezultat.

PITANJA:

1. Palica i lopta koštaju ukupno 1,10 dolara. Palica košta 1 dolar više od lopte. Koliko košta lopta?

2. Ako je 5 mašina potrebno 5 minuta da naprave 5 proizvoda, koliko bi vremena trebalo 100 mašina da naprave 100 proizvoda?

3. U jezeru se nalaze lokvanji. Ako je potrebno 48 dana da lokvanji pokriju cijelo jezero, koliko bi vremena bilo potrebno da lokvanji pokriju polovinu jezera?

ODGOVORI

1. Pet centi. Ako ste mislili 10 centi, niste sami. Međutim, da je to slučaj, palica i lopta bi koštali 1,20 dolara, a ne 1,10 dolara. S druge strane, loptica od 5 centi i palica po cijeni od 1,05 dolara (što je za 1 dolar više od 5 centi) ukupno bi koštali 1,10 dolara.

2. Pet minuta. Iako ste možda odgovorili 100 minuta, stvarno vrijeme je manje od toga. Pošto pitanje otkriva da bi bilo potrebno 5 minuta da 1 mašina napravi 1 proizvod, možete reći da bi takođe trebalo 5 minuta da 100 mašina napravi 100 proizvoda.

3. Četrdeset i sedam dana. U početku bi vam intuicija mogla reći da će trebati 24 dana. Ali zapamtite: pošto se površina jezera prekrivena lokvanjima udvostručuje svaki dan, dio koji pokriva polovinu jezera bi ga u potpunosti pokrio za samo jedan dodatni dan. Oduzmite jedan dan od 48 dana i šta dobijate? 47 dana.

Nadamo se da ste se zabavili. Nemojte brinuti ukoliko niste dali tačne odgovore, ovo sve je na kraju jedna igra za mozak.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zašto se ne razumijemo: najčešće greške u komunikaciji i kako da ih izbjegnemo

Subota, 17.01.2026 | 14:56

Često imamo sklonost da mislimo kako je komunikacija lakša nego što jeste, ili da je to nešto što prirodno dobro radimo, a ne vještina koja se može usavršavati i kojoj možemo svjesno posvetiti pažnju. Ako poboljšamo svoje komunikacijske vještine, gotovo svaki aspekt našeg života imaće koristi. Komunikolozi izdvajaju neke uobičajene loše navike koje bi trebalo da ostavimo u prošlosti – i objašnjavaju zašto.

Način na koji govorimo može da otkrije poremećaj ličnosti – navode istraživači

Nedjelja, 28.12.2025 | 18:05

Da li je moguće uočiti disfunkciju ličnosti iz nečijeg svakodnevnog govora i upotrebe riječi?

Mamurluk je zaista gori u tridesetima – i nauka zna zašto

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 11:39

Ako ste milenijalac i imate utisak da vas mamurluk sve teže pogađa otkako ste ušli u tridesete, niste jedini – i definitivno ne umišljate.

Test ličnosti: Životinja koju prvo uočite otkriva šta je vaš okidač ljutnje

Subota, 06.12.2025 | 16:29

Naše ponašanje, osjećanja i misli ono su što našu ličnost čini jedinstvenom.

jednostavan trik koji RODITELJI obožavaju - Evo kako da DIJETE zapamti vaš broj MOBILNOG TELEFONA

Subota, 15.11.2025 | 18:16

Možda se čini nepotrebnim i beskorisnim, ali pamćenje ne karakterište svako dijete. Navikli smo na ideju da je u njihovim godinama upijanje informacija i pamćenje veoma lako, ali to nije uvijek slučaj.

Huter: Vanredni izbori jedino rješenje

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 17:13

Od samog konstituisanja, jedina konstanta aktuelne parlamentarne većine jeste njena nefunkcionalnost, neodgovornost i nesposobnost da se bavi pitanjima od suštinskog značaja za građane Crne Gore. To je u intervjuu za Portal Analitika ocijenio poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Oskar Huter.  

Mujović: Nema privilegovanih ni onih od kojih se treba sklanjati

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 15:10

Mujović istakao.

Jakšić-Stojanović: Imaćemo bazu svih nostrifikovanih diploma

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 16:28

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović rekla je u razgovoru za TVCG da taj resor planira kreiranje baze svih nostrifikovanih diploma, što će poboljšati evidenciju. Lažne diplome kompromituju obrazovni sistem, i multisektorskom saradnjom ovo pitanje mora biti riješeno.

Katnić objekte u Novom Selu gradio 14 godina prije optužnice, nema dokaza da su stečeni kriminalnom djelatnošću

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 18:46

Vrhovni sud odbio je krajem decembra zahtjev Vrhovnog državnog tužilaštva (VDT) o privremenom oduzimanju imovine bivšem glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću u Novom Selu.

Danska šalje značajan broj vojnika na Grenland

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 15:07

Veći broj danskih borbenih vojnika, koji se opisuje kao “značajan doprinos”, trebao bi večeras stići u Kangerlusak na Grenlandu. Tu informaciju danske oružane snage potvrdile su za dansku televiziju TV 2.

Zagreb: Majka bacila dijete u Savu pa pozvala hitne službe, osuđena je na 15 godina robije

Utorak, 20.01.2026 | 14:19

Sud u Zagrebu osudio je A.N. (35) na 15 godina robije jer je prošle godine ćerku bacila sa mosta u Savu.

Emotivna ispovest Branke Petrić o Bekimu Fehmiu, otkrila kako su se upoznali

Utorak, 20.01.2026 | 14:18

Branke Petrić govorila je o periodu kada je studirala i upoznala svog supruga Bekima Fehmia.

Krivična prijava protiv podgoričke firme i izvršnog direktora zbog utaje poreza od skoro 65.000 eura

Utorak, 20.01.2026 | 14:14

Iz Uprave policije saopšteno je da je policija u Podgorici danas podnijela podnijeli krivičnu prijavu protiv pravnog lica “S” d.o.o. iz Podgorice i izvršnog direktora I.P. (33) zbog sumnje da su izvršili krivično djelo utaja poreza i doprinosa u produženom trajanju u iznosu od skoro 65.000 eura.

MPNI: Podrška studentima kroz studentske kredite i stipendije sa akcentom na deficitarna zanimanja

Utorak, 20.01.2026 | 14:07

Za studijsku 2025/2026. godinu Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je odobrilo 3.407 studentskih kredita.

Vuković-Grubišić: Potencijal za zajedničke projekte u oblasti finansija, trgovine i investicija

Utorak, 20.01.2026 | 13:59

Snažni bilateralni odnosi Crne Gore i Republike Hrvatske dodatno su potvrđeni tokom sastanka ministra finansija Novice Vukovića i ambasadora Veselka Grubišića, na kojem je naglašena važnost jačanja ekonomskih veza i podrške evropskim integracijama dvije države. Sagovornici su istakli i potencijal za zajedničke projekte u oblasti finansija, trgovine i investicija, kao i kontinuiranu razmjenu iskustava u procesu pristupanja EU.

Određeno zadržavanje osumnjičenom: U bunkeru vozila krio kokain

Utorak, 20.01.2026 | 13:52

Više državno tužilaštvo u Podgorici je, nakon saslušanja, odredilo zadržavanje do 72 sata A.A, koji je osumnjičen za krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Filip Radović dobio novog trenera

Utorak, 20.01.2026 | 13:33

Marko Jevtović je dobio jednoglasnu podršku članova Odbora za novog trenera crnogorskog paraolimpijca, a na toj funkciji naslijedio je Vladimira Marića

ODT Podgorica: Formiran predmet zbog nasilja u Bloku V

Utorak, 20.01.2026 | 13:32

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Podgorici formirao je predmet zbog nasilja u Bloku V u Podgorici protiv lica A.Š, zbog sumnje da je učinio krivična djela ugrožavanje sigurnosti i nanošenje lake tjelesne povrede.

Delegacija Ambasade Narodne Republike Kine posjetila Univerzitet Crne Gore

Utorak, 20.01.2026 | 13:28

Rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović, prorektorka za internacionalizaciju prof. dr Sanja Peković i prorektorka za nauku prof. dr Irena Orović primili su danas u Rektoratu Univerziteta Crne Gore delegaciju Ambasade Narodne Republike Kine.

„Djeca uličnih prolaza“: Zbirka poezije Marka Stanojkovskog pred podgoričkom publikom

Utorak, 20.01.2026 | 13:25

U srijedu u sali DODEST.