Subota, 17.02.2024 | 13:47
IZVOR: Vijesti.me

Crna Gora počinje kvalifkacije za Eurobasket; Radović: Naš cilj je EVROPSKO PRVENSTVO

Prvi put od septembra, velikog uspjeha i osvajanja 11. mjesta na Mundobasketu na Filipinima, na okupu je muška košarkaška reprezentacija Crne Gore.




Foto: YouTube screenshot/FIBA Media, arhiva

„Crveni“ kreću u novi ciklus, a vrijeme je za kvalifikacije za Eurobasket, kontinentalno takmičenje na kojem je Crna Gora redovan učesnik. Naša selekcija je četiri puta igrala na evropskim prvenstvima, a samo je propustila Eurobasket održan 2015. godine u Njemačkoj, Letoniji, Francuskoj i Hrvatskoj.

Crna Gora odlazak na još jedno veliko takmičenje traži u grupi sa svjetskim prvakom, Njemačkom, Švedskom i Bugarskom. Prvi meč u ovom „prozoru“ je 22. februara (19:30) u gostima protiv Njemaca, dok je tri dana kasnije (19) utakmica sa Šveđanima u Podgorici (ulaz slobodan). Tri selekcije iz grupe izboriće odlazak na prvenstvo čiji su domaćini 2025. godine Kipar, Letonija, Finska i Poljska.

A predstojeće mečeve naša selekcija ne dočekuje u kompletnom sastavu - Nikola Vučević je u NBA i znalo se da ga neće biti, ali nema ni Bojana Dubljevića (Zenit) i Nikole Ivanovića (Runa), koji su bili na širem spisku.

"Još jedan ciklus, imamo sve poznata imena. Čini mi se nikad mlađa reprezentacija. Imamo i iskusnijih, koji su tu godinama. Ključni su motivacija i odnos. Imamo puno igrača, koji su igrali na evropskom i svjetskim prvenstvima. Motivacija je ključna, a poznajući momke, motivacije neće nedostajati. Pokazali smo da, u bilo kojem sastavu da igramo, imamo karakter i pobjednički mentalitet. Odnos i motivacija su uvijek bili na nivou", rekao je selektor Boško Radović.

Selektor se osvrnuo na izostanak Dubljevića i Ivanovića.

"Podigli smo standard i očekivanja. Ovo nije bio sastav koji je bio na Svjetskom prvenstvu. U odnosu na Mundobasket fale Vučević, Dubljević i Ivanović. Nikola Ivanović od Svjetskog prvenstva ima problema sa sitnim povredama i nije u stanju da bude sa nama. Dubljević ima familijarnih obaveza, koje mu ne dozvoljavaju da bude sa nama. Fale dva ozbiljna igrača, međutim mi smo navikli da smo u raznim kombinacijama i sastavima."

"Kvalifikacije će biti jako zahtjevne, imamo tri ozbiljne ekipe. Ako se plasiramo to će biti jedan od boljih rezultata. Mislim da nikad od mene niste čuli da dajem alibi, ali sada je stvarno tako. Osvrnuo bih se na 'prvi prozor' - igramo sa svjetskim prvakom. Neće biti igrača iz NBA, ali to će biti sastav sastavljen od evroligaških igrača, iz Bajerna, Milana, Albe, Efesa... Švedska ima 5-6 igrača, koji igraju u španskoj ligi i košarkaše, koji su glavni igrači u švedskoj ligi. U kompletnom sastavu ćemo sastaviti tri treninga prije utakmice sa Njemačkom. Naš cilj je Evropsko prvenstvo. Tu smo da se plasiramo i da Crna Gora kao košarkaška zemlja ode na EP. Idemo utakmicu po utakmicu", rekao je Radović.

Selektor je pozvao i navijače da dođu u "Moraču" na utakmicu sa Švedskom.

"Trebaće nam puna 'Morača'. Uvijek nam treba puna 'Morača', a sada će nam još više trebati. Trebaće nam navijači da bismo savladali Švedsku", poručio je Radović.

Na spisku su: Kendrik Peri (Unikaha), Igor Drobnjak (SC Derbi), Vladimir Mihailović (Budućnost Voli), Petar Popović (Budućnost Voli), Fedor Žugić (Getingen), Luka Bogavac (SC Derbi), Dino Radončić (Bajern), Andrija Slavković (Budućnost Voli), Emir Hadžibegović (SC Derbi), Vasilije Baćović (SC Derbi), Nemanja Radović (Mursija), Aleksa Ilić (Budućnost Voli), Marko Simonović (Bešiktaš) i Zoran Nikolić (Vojvodina).

Novi tim menadžer je Sead Šehović.

Reprezentacija će prvi trening odraditi večeras u "Bemax areni".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Uprava policije upozorava građane na pojačane phishing prevare putem SMS poruka i aplikacija za komunikaciju

Utorak, 23.12.2025 | 16:09

U cilju pravovremenog informisanja javnosti i sprečavanja nastanka finansijske i materijalne štete, Uprava policije upozorava građane na pojavu različitih oblika elektronskih prevara (phishing/fišing napada) koje su u prethodnom periodu uočene na teritoriji Crne Gore.

Odbor će saslušati više osoba zbog tragedije na Savinom Kuku

Utorak, 23.12.2025 | 15:53

Odbor za antikorupciju jednoglasno je donio odluku o održavanju kontrolnog saslušanja ministarke turizma Simonide Kordić, ministarke javnih radova Majde Adžović, predstavnika Razvojne banke Crne Gore, predsjednika Opštine Žabljak, predstavnika Turističkog centra Durmitor na temu: „Utvrđivanje odgovornosti i provjera upravljanja, održavanja i bezbjednosti skijališta Savin Kuk na Durmitoru.”

Čarapić: Cilj amandmana na Zakon o SPI je da obesmisli zloupotrebe

Utorak, 23.12.2025 | 15:51

Poslanik Pokreta Evropa sad Vasilije Čarapić izjavio je na sjednici Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu da je cilj njegovog amandmana na Zakon o slobodnom pristupu informacijama (SPI) da se obesmisle postojeće anomalije i zloupotrebe, ali i očuvaju prava građana da traže informacije.

Objavljen snimak tragedije u Kaliforniji: Poginuo Vins Zampela, jedan od tvoraca igre Call of Duty

Utorak, 23.12.2025 | 15:48

Vins Zampela, jedan od koautora kultne video-igre “Call of Duty”, poginuo je u saobraćajnoj nesreći u Kaliforniji, potvrđeno je iz kompanije Electronic Arts.

Andrea Berišaj najbolja sportistkinja Crne Gore – istorijsko priznanje posvetila svojoj porodici

Utorak, 23.12.2025 | 15:44

Tekvondistkinja Andrea Berišaj proglašena je za najbolju sportistkinju Crne Gore, nakon što je Upravni odbor Crnogorskog olimpijskog komiteta jednoglasno donio odluku da joj dodijeli najviše nacionalno sportsko priznanje.

Krivična prijava zbog protivpravnog zauzimanja zemljišta na teritoriji Rožaja, od strane lica sa Kosova

Utorak, 23.12.2025 | 15:32

Protiv državljanina Kosova podnijeta krivična prijava zbog ilegalnog zauzimanja zemljišta na Hajli.

Vatrogasci spasili srnu sa zaleđenog Zminičkog jezera

Utorak, 23.12.2025 | 15:24

Službenici zaštite i spašavanja Žabljak zajedno sa mještanima spasili su srnu sa zaleđenog Zminičkog jezera u Nacionalnom parku Durmitor.

Alibabić: Osuđujem napade na Asju Džogović i Ninu Žižić, ponašanje pojedinih takmičara je neprihvatljivo

Utorak, 23.12.2025 | 15:24

Kao direktor festivala Montesong, želim da pružim apsolutnu podršku i punu zaštitu članovima žirija, Asji Džogović i Nini Žižić, koje su tokom festivala bile izložene neprimjerenim verbalnim napadima od strane pojedinih takmičara,  naveo je Danijel Alibabić.

NVO Udruženje penzionera: Usklađivanje na štetu penzionera se nastavlja, upitan kvalitet statističkih podataka Monstata

Utorak, 23.12.2025 | 15:21

NVO Udruženje penzionera Crne Gore saopštilo je da se usklađivanje na štetu penzionera nastavlja.

Zelenski: Pripremljeno nekoliko nacrta sporazuma o kraju rata

Utorak, 23.12.2025 | 15:14

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski kaže da je pripremljeno nekoliko nacrta dokumenata o okončanju rata sa Rusijom, uključujući i one o bezbjednosnim garancijama za Kijev, nakon pregovora koji su vodili ukrajinski zvaničnici u Majamiju sa američkim kolegama.