Utorak, 20.02.2024 | 12:22
IZVOR: 24sedam.rs

Semafori bi uskoro mogli dobiti ČETVRTO SVIJETLO - Stručnjaci TVRDE da bi to doprinijelo UŠTEDI GORIVA

Saobraćajni obrasci širom svijeta mogli bi da se promjene, jer stručnjaci planiraju da dodaju četvrto svijetlo usred planova sa vještačkom inteligencijom.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Istraživači u državi Sjeverna Karolina predložili su novi sistem saobraćajne signalizacije na raskrsnicama sa "vještački inteligentnim bijelim svjetlom" kako bi se ublažila gužva u gradu.

Naučnici sugerišu da bi to ublažilo gužve u gradskom saobraćaju i smanjilo potrošnju goriva kod vozača, u suštini uštedeći vozačima mnogo novca tokom vremena.

Četvrto svijetlo bi se koristilo za regulisanje saobraćaja za samovozeća autonomna vozila - i sinhronizovaće se sa njihovim računarskim sistemima, kaže glavni istraživač Ali Hajbabaie.

Hajbabaie i njegov tim su isprobali i testirali koncept „bijelog svjetla“ na složenim simulatorima mikro saobraćaja, koji su bili podešeni da predvide različite situacije koje mogu da se pojave na putu i ​​kako će samovozeći automobili reagovati na njih.

„AV (autoimuno vozila) poboljšavaju protok saobraćaja, bez obzira na prisustvo bijele faze“, rekao je Hajbabaie.

„Bijela faza dodatno poboljšava protok saobraćaja. Time se smanjuje i potrošnja goriva, jer je manji saobraćaj koji se zaustavlja.

„I što je veći procenat saobraćaja na raskrsnici bijele faze koja se sastoji od AV-a, to se saobraćaj brže kreće kroz raskrsnicu i to su bolji brojevi potrošnje goriva.“

Takođe je utvrđeno da je veći obim AV na putu doveo do najvećeg smanjenja saobraćaja.

Prema predloženim planovima, AV automobili bi daljinski komunicirali jedni sa drugima pored glavnog računarskog sistema, koji bi kontrolisao pametne semafore, piše the Sun, a prenosi 24sedam.rs.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ovo su garancije Vlade Botunjanima

Srijeda, 10.12.2025 | 12:29

Vlada je na današnjoj sjednici usvojila garancije koje će biti date mještanima Botuna za puštanje u pogon Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, kazao je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić.

Božović: Ujedinjenje 1918. godine bilo je istorijsko-politička neminovnost

Srijeda, 10.12.2025 | 12:43

Dinastija Petrović-Njegoš zaslužuje naše duboko poštovanje, jer je, kako je isticao mitropolit Amfilohije, „svetorodna duhovna i svjetovna dinastija, vodič i zaštitnik Crne Gore, predvodnik njenih nacionalnih i državnih interesa“. 

Mujović: Nije bilo govora o intervenciji policije; Vlada daje novac i gradi, Botun i Zeta su gazde

Srijeda, 10.12.2025 | 13:19

Na pitanje novinara da li su tražili da u Botunu interveniše policija, Mujović ističe da nije bilo govora o tome.

FNC 26 uskoro u Podgorici – sve je spremno za spektakl

Srijeda, 10.12.2025 | 14:50

Sve je spremno za veliki FNC 26 spektakl koji pod pokroviteljstvom kompanije Meridianbet stiže u Podgoricu – 20. decembra.

Šćekić: Joković ne zavređuje da bude na političkoj sceni, kad su izdali Momira stvari krenule u pogrešnom pravcu

Srijeda, 10.12.2025 | 17:03

Ministar sporta i mladih i lider Pokreta narodnog povjerenja Dragoslav Šćekić kazao je kako čelnik Socijalističke narodne partije Vladimir Joković i "grupa oko njega" ne zavređuju da budu na političkoj sceni Crne Gore.

Maks Ferstapen ponovo najplaćeniji u Formuli 1

Četvrtak, 11.12.2025 | 12:12

Luis Hamilton drugi, najveći skok Landa Norisa zahvaljujući tituli. 

Majić: Odlaze nam najiskusniji ljekari i sestre

Četvrtak, 11.12.2025 | 12:00

Direktor Instituta za bolesti djece, Velibor Majić, upozorio je u “Bojama jutra” na TV Vijesti da se Dječja bolnica suočava sa najavljenim odlaskom više ljekara i deset medicinskih sestara, među kojima su i najiskusniji kadrovi sa neonatologije i intenzivne njege.

Dječak zadobio teške povrede od petardi

Četvrtak, 11.12.2025 | 11:59

Do sada je zabilježena jedna teža povreda od petardi kod dječaka sa opekotinama šaka, prstiju i očiju, kazao je u "Bojama jutra" na TV Vijesti Velibor Majić, direktor Instituta za bolesti djece.

Sabalenka priznala ko je za nju najveći u istoriji

Četvrtak, 11.12.2025 | 11:47

Arina Sabalenka je izjavila da misli da je Novak Đoković najveći teniser svih vremena, a govorila je i o tome ko je na vrhu GOAT liste kod dama.

Spajić: Jačati saradnju Crne Gore i UAE u domenu turizma, energetike i inovacija

Četvrtak, 11.12.2025 | 11:23

Premijer Milojko Spajić ugostio je novog ambasadora Ujedinjenih Arapskih Emirata u Crnoj Gori, Hamisa Rašida Ahmeda Alšemeila.

Uhapšena osumnjičena za uličnu prodaju narkotika u Pljevljima

Četvrtak, 11.12.2025 | 10:58

Policija je saopštila da je uhapsila A.Č. (40) iz Pljevalja koja se sumnjiči za krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Rijetka Kinder figurica izazvala pomamu: Nećete vjerovati koliko košta

Četvrtak, 11.12.2025 | 10:48

Groznica koja prati popularnu Netflixovu seriju Stranger Things stigla je i u regionu. Figurice iz Kinder jaja postale su pravi hit, pa se prodaju i po raznim oglasnicama.

Dukaj: Crna Gora posvećena jačanju nacionalne digitalne otpornosti i usklađivanju sa evropskim standardima u oblasti sajber bezbjednosti

Četvrtak, 11.12.2025 | 10:47

Ministar javne uprave, Maraš Dukaj sa saradnicima, učestvuje na Konferenciji o sajber bezbjednosti Black Hat Europe 2025, održanoj u Londonu, Ujedinjeno Kraljevstvo.

Instagram uvodi opciju "Vaš algoritam": Vi birate šta želite gledati

Četvrtak, 11.12.2025 | 10:36

Nova funkcija, pokretana vještačkom inteligencijom, omogućava korisnicima da resetuju i prilagode preporuke, počevši od Reels sekcije.

Šaranović: Crna Gora među državama koje postavljaju standarde, a ne onima koje ih samo slijede

Četvrtak, 11.12.2025 | 10:16

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović poručio je na II Međunarodnoj konferenciji za sprečavanje krijumčarenja migranata, koja se održava u Briselu, da u budućnosti ne smijemo da dozvolimo da organizovane kriminalne grupe budu moćnije od institucija sistema.