Ministarstvo kulture i medija probudiće crnogorsku kulturu za budućnost, stvoriti stabilne i održive modele podrške, naći najbolji sistem upravljanja sektorom kreativnih industrija, što će sve doprinijeti društveno-ekonomskom rastu, a u sektoru medija, biće usvojen set zakona i zaštićene medijske slobode.
Foto: PR Centar
To je saopšteno na događaju Ministarstva kulture i medija povodom obilježavanja prvih 100 dana rada 44. Vlade Crne Gore, na kom su predstavljeni rezultati za dosadašnji period.
Kako je istakla kultura je polje otvorenih pitanja i preispitivanja i to traži kreativnost od nas.
"Kultura mora biti prepoznata kao generator promjena, da se stvara kvalitet i da se može doprinijeti ekonomskom rastu. Do sada se kulturom nije upravljalo na taj način", istakla je ministarka i dodala da se svaki euro uložen u kulturu multiplicira.
Kako kaže, finansijska podrška države je samo jedna strana medalje, a ističe i da treba unaprijediti zakon o kinematografiji.
"Potrebne su nam ustanove kulture koje odgovaraju svjetskim standardina. Potrebna su nam unaprjeđenja, jer samo zajedno možemo stići daleko. Veliko da za sanjanje velikih snova koji su okrenuti kulturi i umjetnosti", istakla je ministarka.
Kako je navela, 215.000 posjetilaca posjetilo je narodni muzej prošle godine.
Usvojena je, navodi, i odluka o rekonstrukciji tvrđave Španjola.
Foto: PR Centar
"Milion i 700 hiljada eura izdvojeno iz IPA projekta. Radićemo na poboljšanju statusa umjetnika", obećala je Vujović.
Vujović je navela da je dovoljno razloga da se inkluzivno pristupi kulturi i da je strateški cilj da se unaprijedi značaj kulture koja, prema riječima Vujović, unaprjeđuje naše živote.
Podsjetila je da je za tekuću godinu obezbijeđeno povećanje sredstava za kulturu i medije za 3,6 miliona eura, odnosno 14,18 odsto.
Vujović je poručila da razvoj kulture treba da prati stabilan zakondavni okvir i da će krovni Zakon o kulturi, kao proizvod širokih konsultacija i znanja velikog broja stručnjaka, dati najbolja rješenja, a biće donešen u posljednjem kvartalu ove godine.
„Zakon i podzakonski akti treba da daju puni vjetar u leđa razvoju sektora, a ne da ga ograničavaju. Zato aktivno radimo na izmjenama i usaglašavanju podzakonskih akata, koji će poboljšati, definisati kvalitetnije procedure. Unaprijedićemo i Zakon o kinematografiji i raditi intersektorski sa drugim resorima“, najavila je Vujović.
Potvrdila je da će Muzej savremene umjetnosti i Prirodnjački muzej, dobiti novi objekat u zelenom srcu Podgorice, koji će biti rezultat međunarodnog konkursa na kojem učestvjuju svjetski renomirani arhitekti.
Foto: Kolektiv.me
Direktor direktorata za medije, Neđeljko Rudović, predočio je neke od mjera koje se nalaze u medijskoj strategiji.
"Akcioni plan medijske strategije se privodi kraju; Bezbjednost i poboljšanje uslova za rad novinara, poboljšanje medijske pismenosti, jačanje kapaciteta institucija samo su neke od mjera", naveo je Rudović.
Kako je istakao Crnoj Gori je potrebno da se mijenja na bolje i da se, kako dodaje učimo kulturi dijaloga koji vodi do tolerancije.
Rudović je podsjetio da je Ministarstvo u decembru realizovalo konkurs za dodjelu sredstava preko Fonda za podsticanje pluralizma i medijske raznovrsnosti, kojim je sa 440 hiljada eura podržalo projekte 53 medija i tri mehanizma samoregulacije.
Naglasio je da je predlozima novih zakona o medijima, javnom medijskom servisu Radio i Televizija Crne Gore i audiovizuelnim medijskim uslugama predviđeno više suštinskih novina, a jedna od njih je da se javni sektor ne može oglašavati u medijima koji nijesu registrovani.
„Fond za medijski pluralizam povećan je sa 0,09 na 0,20 odsto i dodate su nove oblasti od javnog interesa, među kojima je borba protiv govora mržnje i dezinformacija. Fondu može pristupiti medij koji je upisan u evidenciju i koji je u mehanizmu samoregulacije, kojem nije u prethodnih šest mjeseci izrečena mjera zabrane emitovanja ili čiji osnivač nije osuđen za krivično djelo širenja mržnje. Uvedena je obaveza medija da statutom regulišu unutrašnje odnose, između ostalog i to da novinari budu konsultovani prije izbora glavnog urednika“, naveo je Rudović.
Sa ciljem da se dodatno učini otpornim na moguće političke uticaje, Savjet RTCG, kako je rekao, imaće 11 članova, a dva nova člana dolaze sa Univerziteta i iz Advokatske komore.
„Za člana Savjeta potrebno je 10 godina iskustva u oblasti relevantnoj za djelatnost RTCG, umjesto pet. Isto važi i za generalnog direktora i glavne urednike, te za članove Savjeta i direktora AEM-a. Radi osujećivanja političkog pritiska ili uticaja na Javni servis i nezavisno regulatorno tijelo predviđeno je da postupak razrješenja člana Savjeta može da pokrene samo Savjet, ne i nadležno radno tijelo Skupštine kao što je sada slučaj“, pojasnio je Rudović.
Sa ciljem da se ispuni javni interes tako što će se medijski sadržaji proizvoditi u Crnoj Gori umjesto da se mahom reemituje program proizveden u inostranstvu, definisano je, kako je kazao, da je minimalno učešće sopstvene produkcije 20 odsto, a Agencija propisuje mogućnost da taj procenat bude povećan.
„Za javne emitere, nacionalne i lokalne, minimalan procenat sopstvene produkcije iznosi 30 odsto. Kako bi osigurali da lokalni javni emiteri, njih ukupno 15 koji emituju program, budu održivi i da mogu povećati produkciju od javnog interesa, uvedena je skala minimalnih iznosa za obavezno finansiranje iz budžeta lokalnih samouprava“, rekao je Rudović.
Foto: PR Centar
Ispod pogledajte fotografije iz hola sa izložbe kulturnih institucija:
Foto: Kolektiv.me
Foto: Kolektiv.me
Foto: Kolektiv.me
Foto: Kolektiv.me
Foto: Kolektiv.me
Foto: Kolektiv.me
Foto: Kolektiv.me
Foto: Kolektiv.me
Foto: Kolektiv.me
Foto: Kolektiv.me
Foto: Kolektiv.me
Foto: Kolektiv.me
Foto: Kolektiv.me
KOMENTARI (0)