Nedjelja, 25.02.2024 | 14:49
IZVOR: ona.rs

Kako da VJEŽBATE ODMOR? Trikovi stručnjaka za smanjenje stresa

Bitni savjeti koji mogu da pomognu da bolje funkcionišete.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Svakome od nas je potreban odmor od svakodnevnih obaveza, posebno kako se radna nedjelja približava kraju. Jedva čekamo vikend kada, ukoliko je moguće, posvetimo određeno vrijeme i odmoru od svih i svakog. Međutim, uslijed toliko stresa i napetosti, često ne umijemo da se opustimo i prepustimo se trenucima relaksacije.

Da li nekad razmišljate o vremenu koje vam je potrebno da se odmorite ne računajući spavanje tokom noći? Opuštanje nam daje energiju, jača mentalnu snagu. Možda vam nemoguće djeluje da pronađete trenutak apsolutnog mira u kome vas niko neće uznemiravati. Međutim, potrebno je samo malo promjena koje je potrebno unijeti kako biste se opustili i uživali u blagodetima.

Psiholog Greter Gud predstavlja kratak vodč za brz ali i efikasan odmor, prenosi "News beast". Za početak odbijte da dodajete nove zadatke u svoj raspored, a ujedno počnite da produžavate pauze u svom poslu. Tako ćete pomoći svom umu da se oslobodi stalnog unutrašnjeg dijaloga, pritužbi i poteškoća.

Prvo što bi trebalo da uradite kada se probudite jeste da odete na tuširanje toplom vodom. Šta god da vas tišti, ovo će pomoći da se oslobodite.

Kada sjednete da jedete, ne počinjite odmah. Napravite kratku pauzu gledajući hranu prije nego što počnete da je konzumirate.

Fokusirajte se na disanje i koliko dugo vam traje udisaj, a koliko izdisaj.

Kada završite neku obavezu ili posao, ne započinjite odmah drugi. Sačekajte malo prije nego što vam se slegnu utisci od prethodno urađenog posla pa onda prionite na drugi.

Dopustite sebi da sjedite neko vrijeme mirno. Dakle, pod ovim mislimo da nema telefona, televizora, knjige, drugih ljudi oko vas - samo vi. Ovo je i neka vrsta meditacije.

Potrudite se da sebi obezbijedite vrijeme da radite ono što volite - i da za to nikome ne polažete račune. To su takođe trenuci kada um može da odmori.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ustavne amandmane podržaće DPS, ES i GP URA, DNP ostaje protiv

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:04

Poslanici crnogorskog parlamenta završili su danas raspravu o Predlogu amandmana na Ustav Crne Gore, koji se odnose na Sudski i Tužilački savjet i Centralnu banku (CBCG).

Uprava Partizana i Saša Ilić podnose ostavke poslije revanša sa Hetafeom

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 13:43

Uprava FK Partizan i šef stručnog štaba Saša Ilić podnijeće ostavke poslije revanš utakmice protiv Hetafea, bez obzira na rezultat meča, saopštio je klub iz Humske. O novom rukovodstvu odlučivaće Skupština kluba, čija je sjednica najavljena za period od 21. do 25. septembra.

Mugoša: Kneževiću, što Mandića ne pitate je li rezervista Vojske Srbije?

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 13:34

Poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša upitao je predsjednika DNP-a Milana Kneževića zašto pitanje o eventualnom statusu rezerviste Vojske Srbije ne postavi i predsjedniku Skupštine Crne Gore Andriji Mandiću.

Pripadnici Službe zaštite i spašavanja gase požar u Kučima

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 13:19

Ptripadnici Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada i danas su aktivni na gašenju požara u blizini sela Momči, u Kučima.

Srušio se mađarski borbeni avion, razlozi još uvijek nepoznati

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 12:50

Iz još neutvrđenih razloga, jedan od borbenih mađarskih aviona srušio se pre u blizini Solnoka, saopštio je na Iksu mađarski premijer Peter Mađar.

UEFA novčano kaznila Crvenu zvezdu, Faniju tri meča suspenzije

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 12:38

Disciplinska komisija UEFA novčano je kaznila Crvenu zvezdu zbog organizacionih propusta tokom utakmice protiv Hapoela iz Berševe

Kosovo: Ubijena ženska osoba u osmom mjesecu trudnoće, njen muž teško ranjen

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 12:20

Dvadesetpetogodišnja Džetlira Fonići (Jetlira Foniqi), koja je bila u osmom mjesecu trudnoće, ubijena je u nedjelju naveče u Mališevu na Kosovu, prenosi Dnevni avaz.

Vujović: Farhadijevo prisustvo na FFHN je susret sa autorom od kojeg učimo da film može biti hrabar, precizan i duboko ljudski

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 11:58

Priznanje mu je uručeno uoči prikazivanja njegovog najnovijeg filma „Paralelne priče“ na tvrđavi Forte Mare, u okviru 39. Filmskog festivala Herceg Novi – Montenegro film festival.

Završeni radovi na rekonstrukciji Doma učenika i studenata u Beranama

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 11:36

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović je sa Đolem Lutovcem, predsjednikom Opštine Berane, posjetila JU Dom učenika i studenata Berane, gdje su obišli završene radove na rekonstrukciji drugog sprata učeničkog dijela Doma.

Uhapšeni Nikšićani osumnjičeni da su Budvaninu ukrali automobil

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 11:29

Iz Uprave policije je saopšteno da su uhapšeni Lj.K. (44) i M.V. (47) iz Nikšića zbog sumnje da su u Budvi ukrali vozilo marke Nissan Qashqai.