Ponedjeljak, 18.03.2024 | 08:22
IZVOR: kolektiv.me

Kapije svjetlosti i umjetnički i naučni univerzum Dr Pupovića (I)

Iz živopisnog grada Plava, smještenog na sjeveru Crne Gore, ponikao je Senadin Pupović, čovjek čija biografija svjedoči o neiscrpnoj želji za znanjem, umjetnošću i stvaralaštvom.




Foto: Božidar Proročić

Piše: Božidar PROROČIĆ, književnik i publicista

Rođen 1962. godine, Pupović je svoje rane dane proveo u okrilju prirodnih ljepota i kulturnog naslijeđa Plava, planine Čakor, Visitor i Prokletija i grada koji je kroz vijekove bio stjecište književne i likovne elite. Njegov životni put, od obrazovanja do profesionalnih i umjetničkih dostignuća, predstavlja sintezu ljubavi prema medicini, književnosti, slikarstvu i muzici. Obrazovanje koje započinje u Plavu nastavlja se na Medicinskom fakultetu u Nišu, a specijalizaciju iz otorinolaringologije završava u Beogradu. Sticanjem zvanja primarijusa i magistra medicinskih nauka, Pupović nije samo potvrdio svoju predanost medicini već je otvorio novi poglavlje u svom životu, posvetivši se i književnom i naučnom radu. Pored svojih akademskih i umjetničkih dostignuća, Senadin Pupović je prepoznat i kao izuzetan humanista i dobrotvor, uvijek nesebično pomažući drugima u duhu Hipokratove zakletve. Njegova posvećenost medicini transcendirala je granice ordinacije, prožimajući svaki aspekt njegovog života sa dubokom željom da unaprijedi zdravlje i dobrobit zajednice. Kroz svoju praksu, Pupović nije samo liječio  bolesti već je pružao i emocionalnu podršku i utjehu onima u potrebi, često stavljajući potrebe pacijenata iznad sopstvenih. Njegova humanost i empatija prema pacijentima i onima oko sebe odražavaju se ne samo u njegovoj medicinskoj praksi već i u njegovom književnom radu, đe često istražuje teme poput patnje, nade i ljudskog otpora. Pupovićeva sposobnost da spaja umjetničke osjećaje sa medicinskom stručnošću omogućila mu je da duboko razumije i artikuliše ljudsko iskustvo, čineći ga istaknutim glasom u oba polja. Kao humanista, Pupović je takođe bio aktivan u brojnim humanitarnim inicijativama, koristeći svoje znanje, vještine i javni ugled da promoviše zdravlje, obrazovanje i umjetnost kao sredstva za poboljšanje kvalitete života u svojoj zajednici i šire. Njegova nesebičnost i predanost dobrobiti drugih služe kao inspiracija za sve koji teže da spoje profesionalni angažman sa dubokom humanom odgovornošću. Tako, Senadin Pupović stoji kao primjer kako jedna osoba može imati značajan uticaj na mnoge, bilo kroz direktnu medicinsku pomoć, bilo kroz umjetnost koja tješi i liječi dušu. Njegov život i djelo su dokaz da je moguće uspješno kombinovati strast prema nauci i umjetnosti sa dubokom predanošću humanističkim principima, čineći svijet boljim mjestom za sve nas.

ULAZAK U SVIJET UMJETNOSTI

Književno stvaralaštvo Senadina Pupovića, smješteno u kontekstu bogate kulturne i književne tradicije Plava, zaslužuje posebnu pažnju. Plav, grad iz kojeg potiče, poznat je po svojoj književnoj i umjetničkoj plodnosti, koja je dala velikane poput Huseina Bašića, čija djela predstavljaju temelj književnosti. Pupovićev rad, sa svojim dubokim emotivnim i intelektualnim slojevima, može se uporediti sa djelima drugih istaknutih pisaca iz Plava, koji su takođe uspjeli prenijeti univerzalne vrijednosti kroz prizmu lokalnog identiteta i iskustva. Njegova sposobnost da u svojim književnim i naučnim radovima istražuje i artikuliše kompleksne ljudske emocije i misli, ukazuje na zajedničku nit koja povezuje umjetnike i intelektualce ovog regiona. Pupovićevo djelo stoji rame uz rame sa djelima drugih pisaca iz Plava, bogateći crnogorsku i svjetsku književnost svojom jedinstvenom perspektivom i glasom. Njegova poezija i proza, koja istražuje teme poput identiteta, postojanja, ljubavi i prirode, doprinosi kontinuiranom dijalogu između lokalnog i globalnog, ličnog i univerzalnog. U umjetničkom izrazu, bilo kroz slikarstvo ili muziku, Pupović nastavlja tradiciju istraživanja i eksperimentisanja, koja je karakteristična za umjetnike iz Plava. Njegovo slikarstvo, koje je prepoznato kroz izložbe u Crnoj Gori i šire, kao i muzički talent koji se ogleda u komponovanju i izvođenju, doprinose bogatom kulturnom pejzažu i potvrđuju multidisciplinarni pristup umjetnosti. Senadin Pupović, sa svojim bogatim i raznovrsnim opusom, predstavlja savremenog renesansnog čovjeka, čiji rad odražava sintezu znanja, umjetnosti i humanizma. Kroz svoje djelovanje, Pupović ne samo da nastavlja književnu tradiciju Plava, već i doprinosi njenom obogaćivanju i širenju na međunarodnoj sceni, potvrđujući time univerzalnost umjetničkog izraza koji prelazi geografske i kulturološke granice.

Književni opus Senadina Pupovića, sa svojim značajnim doprinosom savremenoj crnogorskoj književnosti, predstavlja značajan korpus koji zavrjeđuje detaljnu analizu. Njegove zbirke poezije i proze nude dubok uvid u unutrašnji svijet autora, istražujući teme poput egzistencije, ljubavi, prirode, i čovjekovog mjesta u svijetu. “Jasan glas odjeka“ (1989) uvodi nas u Pupovićevu sposobnost da kroz poeziju artikuliše duboke emocije i misli, služeći kao temelj za njegovu dalju književnu eksploraciju. “Hod sjenke“ (1990) i “Postojane staze“  (1991) nadograđuju ovu tematsku osnovu, produbljujući introspekciju i razmišljanja o prolaznosti i trajanju. “Pustinjski cvijet“ (1995) istražuje kontraste između oskudice i izobilja, kako u prirodnom tako i u emocionalnom pejzažu, dok “Tihi zaborav“  (1998) razmatra teme gubitka i nostalgije, pružajući čitaocima prostor za razmišljanje o vremenu i uspomenama. “Bliska budnost“ (2001) i “Izazov daljine“ (2008) dalje proširuju Pupovićevu fascinaciju prostorom i vremenom, istražujući kako fizička udaljenost i blizina oblikuju ljudske odnose i samosvijest. “Kapije svjetlosti“ (2010) predstavljaju kulminaciju Pupovićeve poetične vizije, nudeći čitaocima prozor u svjetove ispunjene svjetlošću, nadom i transformacijom. Kroz ovu zbirku, Pupović artikuliše mogućnost pronalaska svjetlosti unutar tmine, istražujući teme duhovnog buđenja i ličnog razvoja. Zbirka priča “Tijesne obale“ (2001) predstavlja Pupovićevu sposobnost da se suoči sa složenim ljudskim emocijama i situacijama kroz prozu. Ove priče, postavljene u različitim kontekstima, istražuju granice ljudske izdržljivosti, snagu volje i mogućnost otkupljenja. Analizom Pupovićevih zbirki, jasno je da njegova književna djela odražavaju duboku povezanost sa prirodom i rodnom Plavom, istražujući univerzalne teme kroz prizmu lokalnog identiteta i iskustva. Njegova sposobnost da kroz poeziju i prozu istraži kompleksnost ljudskih emocija i misli čini ga jednim od istaknutih savremenih crnogorskih autora, čija dela nude bogat i višeslojan uvid u ljudsku prirodu i svet koji nas okružuje.

Senadin Pupović predstavlja izuzetan primjer kako jedna osoba može ostvariti značajan uticaj u više različitih sfera života, od medicine do umjetnosti. Kroz prizmu medicine, Pupović je potvrdio svoju posvećenost i stručnost, ne samo kao otorinolaringolog nego i kao istraživač koji doprinosi razvoju medicinske nauke. Njegova posvećenost prema medicini, koja se ogleda u nesebičnoj pomoći pacijentima i kontinuiranom profesionalnom usavršavanju, čini ga primjerom doktora koji svoj poziv shvata ozbiljno, uvijek težeći ka novim saznanjima i boljoj praksi. U svijetu književnosti, Pupovićeva djela odražavaju duboko samoposmatranje i bogatstvo emocija koje su univerzalno razumljive i prepoznatljive. Njegove zbirke poezije i priča nude čitaocima ne samo estetsko zadovoljstvo već i priliku za razmišljanje o fundamentalnim pitanjima ljudskog postojanja, ljubavi, prirode i društva. Pupovićeva sposobnost da kroz svoje književne radove komunicira kompleksne ideje i emocije čini ga važnim glasom u savremenoj crnogorskoj književnosti. Kao slikar, Pupović je pokazao kako umjetnost može biti sredstvo za istraživanje i izražavanje vlastite kreativnosti i vizije svijeta. Njegove izložbe pružaju uvid u njegovu sposobnost da kroz boje i forme prenese svoje osjećaje i misli, dodatno obogaćujući kulturni pejzaž naše zemlje. Muzika, i posebno umijeće sviranja više narodnih instrumenata, ističe Pupovića kao svestranu ličnost čiji se talenti protežu i na ovu oblast. Njegova muzikalnost i sposobnost komponovanja i izvođenja svojih kompozicija naglašavaju njegovu duboku povezanost sa tradicijom, kao i želju za eksperimentisanjem i stvaranjem novih muzičkih izraza. Senadin Pupović je istinski renesansni čovjek čija djela i dostignuća u medicini, književnosti, slikarstvu i muzici predstavljaju bogat doprinos crnogorskoj kulturi. Njegova sposobnost da premošćava granice između različitih disciplina i da kroz svaki od svojih interesa pruži nešto novo i vrijedno divljenja čini ga primjerom kako strast prema učenju i stvaralaštvu može oblikovati život pun smisla i ostaviti trajan trag u svijetu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Preminuo Marijan - Mašo Miljić

Petak, 23.01.2026 | 08:31

Crnogorski književnik, bibliotekar i publicista Marijan - Mašo Miljić preminuo je u 75. godini.

Kako spriječiti ljubimca da LAJE na druge pse tokom šetnje

Petak, 31.10.2025 | 20:27

Prekomjerno lajanje čest je problem za mnoge vlasnike i može svakodnevne šetnje učiniti više stresnima nego umirujućima. Dobra vijest je da postoje praktični načini da se to spriječi.

PREMINUO Milan Minjo Perić, crnogorski tekstopisac čije su pjesme dio vječnosti

Nedjelja, 11.05.2025 | 11:44

Najpoznatiji crnogorski tekstopisac Milan Minjo Perić preminuo je u 79. godini poslije kraće bolesti.

Vujović: SNAŽNA PODRŠKA Bugarske evropskom putu Crne Gore i ODLIČNA SARADNJA u oblasti kulture

Petak, 09.05.2025 | 21:03

Bugarska je ovogodišnji počasni gost na 19. Međunarodnom sajmu knjiga i obrazovanja. Snažno podržava Crnu Goru na njenom evropskom putu. Otvaranjem ulice koja nosi ime bugarskog književnika Ivana Vazova otpočeli su i Dani bugarske kulture u Crnoj Gori, organizovani pod pokroviteljstvom potpredsjednice Republike Bugarske Ilijane Jotove.

Joanikije: Treba dodatno UNAPRIJEDITI i PROŠIRITI divnu manifestaciju kakva je Međunarodni podgorički sajam knjiga

Petak, 09.05.2025 | 15:49

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije posjetio je danas 19. Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja koji se od 7. do 13. maja održava u sajamskom prostoru TC Big Fashion. Tom prilikom je ukazao na značaj ove kulturne manifestacije.

Izbor direktora ASK-a: Drakić nije dobio potrebnu podršku

Četvrtak, 12.03.2026 | 11:01

Aktuelni v.d. direktora ASK-a Dušan Drakić danas nije dobio podršku potrebnu za izbor na puni mandat na funkciju direktora u punom mandatu. Tri člana Savjeta ASK-a glasali su za njega za, jedan član bio je uzdržan a jedan protiv. To nije bilo dovoljno za njegov izbor. Savjet ASK-a danas će raspisati novi konkurs za izbor direktora u punom mandatu.

Stojović ne vidi prepreku za saslušanje Đukanovića

Četvrtak, 12.03.2026 | 08:28

Bilo bi poželjno da u radu Anketnog odbora učestvuju svi politički akteri, jer to doprinosi većem povjerenju javnosti. Ipak, i u situaciji kada pojedini predstavnici odluče da se povuku, važno je da institucije nastave da rade svoj posao, smatra Stojović

Aerodromi pod pažljivim nadzorom EU

Četvrtak, 12.03.2026 | 08:35

Aerodromi Crne Gore biće pod pažljivim nadzorom Evropske unije u pogledu budućih investicija, održivosti i usklađenosti sa evropskim pravilima, posebno kada je riječ o projektima koji podrazumijevaju velika ulaganja i širenje kapaciteta.

Godišnjica ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića

Četvrtak, 12.03.2026 | 08:33

Predsjednik Vlade Srbije Zoran Đinđić ubijen je na današnji dan prije 23 godine. Godišnjica će biti obilježena na više lokacija u Beogradu, kao i na mjestu ubistva, na ulazu u zgradu Vlade.

Bogdanović: Svjesno iskrivljena izjava evropske komesarke o Albaniji

Četvrtak, 12.03.2026 | 10:55

Generalni sekretar i predsjednik Kluba poslanika Demokrata, Boris Bogdanović, saopštio je da su oni kojima smeta evropska Crna Gora pokušali da izjavu evropske komesarke Marte Kos pogrešno predstave javnosti, kao da je kazala da je Albanija vodeća zemlja u procesu pristupanja Evropskoj uniji, iako je zapravo rekla da je Albanija jedna od vodećih zemalja u tom procesu.

Skupština 19. marta ponovo o zakonima o unutrašnjim poslovima i ANB-u

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:42

Skupština Crne Gore ponovo će 19. marta odlučivati o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima, o Zakonu o Agenciji za nacionalnu bezbjednost, kao i o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti energetike između vlada Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Sjutra sunčano, do 21 stepen

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:53

Pretežno sunčano. U drugom dijelu dana u kontinentalnim predjelima mjestimično umjeren razvoj oblačnosti, a ponegdje se očekuje i prolazna kiša. 

Betis poražen u Atini, “vučica” izvukla remi, pobjede Porta i Aston Vile

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:33

Prvi susret italijanskih predstavnika u osmini finala Lige Evrope završio je bez pobjednika – Bolonja i Roma remizirali su 1:1, a oba pogotka viđena su u drugih 45 minuta.

Plenković o novim srpskim raketama: Upozorićemo partnere u NATO-u

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:22

Vojska Srbije raspolaže novom supersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, čiji je domet najmanje 250 kilometara. Projektil vazduh-zemlja uočen je na višenamjenskom borbenom avionu MiG-29, a premijer Andrej Plenković je danas u Požegi komentarisao da li to predstavlja opasnost za susjedne zemlje.

Finalisima na Bernabeuu? Argentina i Španija sve bliže spektaklu u Madridu

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:09

Veliki fudbalski spektakl između Argentine i Španije mogao bi da bude odigran na stadionu Santijago Bernabeuu, prenose strani mediji.

Manjak efikasnih antibiotika ugrožava borbu protiv otpornosti bakterija

Četvrtak, 12.03.2026 | 20:58

Razvoj novih antibiotika pao je za 35 odsto u poslednjih pet godina, dok otpornost bakterija na ljekove rapidno raste, upozorava fondacija "Access to Medicine".

Američki ministar priznao: Naša mornarica sada ne može štititi tankere u Hormuškom moreuzu

Četvrtak, 12.03.2026 | 20:48

Američki ministar energetike Chris Wright izjavio je za strane medije da američka vojska trenutno nije spremna da eskortira tankere kroz strateški Hormuški moreuz, jer su svi raspoloživi resursi usmjereni na napade na Iran.

Čukić: Nova saobraćajnica u Siti kvartu će rasteretiti saobraćaj, vrijednost radova 850.000 eura

Četvrtak, 12.03.2026 | 20:37

Privodi se kraju gradnja saobraćajnice u naselju Siti kvart koja će povezati novi kružni tok sa Cetinjskim putem – takođe je završeno nekoliko ulica. Iz Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice za RTV Podgorica kažu da su radovi koštali 850 hiljada eura.

Arnold Švarceneger ponovo u ulozi koja ga je proslavila prije 44 godine

Četvrtak, 12.03.2026 | 20:10

Švarceneger se vraća ulozi koja ga je lansirala kao filmsku zvijezdu u trećem nastavku franšize "Konan Varvarin".

Kada i kako uključiti Repair Mode na Android telefonu? Jednostavan način za zaštitu podataka

Četvrtak, 12.03.2026 | 19:50

Nestaje potreba za vraćanjem telefona na fabrička podešavanja prije odlaska u servis.