Internet je omogućio brojnim predatorima da lakše pronađu žrtve.
Foto: Ilustracija, Pixabay
To je uzelo maha i u Crnoj Gori, pa je policija od avgusta prošle godine uhapsila 11 osoba zbog dječije pornografije. Nikola Rovčanin iz Uprave policije objašnjava na koji način predatori prilaze djeci, navodi se u prilogu TVCG.
“Da li je predator muško ili žensko, on kad počne razgovor sa žrtvom, on prvo pita za godište i kaže da je isto godište ili slično i samim tim pokušava da uđe u komunikaciju sa djetetom i da izvuče od njega neki podatak, pretežno su to eksplicitne fotografije i kasnije nastupa ucjenjivanje”, kaže Rovčanin.
A ucjenjivanje podrazumijeva da djeca nastave da šalju eksplicitne fotografije ili video-snimke predatoru. U većini slučajeva pedofile je teško prepoznati, međutim, nekada su to i osobe iz bliskog okruženja.
Adriana Pejaković, psihološkinja ističe da se kod djece često dešava da zlostavljač bude osoba koju oni poznaju.
“U 90 odsto slučajeva je to osoba koju oni poznaju. Bilo da se radi o komšiji, prijatelju, rođaku i roditeljima je nekada teško da se suoče sa time”, objašnjava psihološkinja.
A ako već nije moglo biti izbjegnuto, treba prepoznati odgovarajuće signale kojima dijete pokazuje da nešto nije u redu.
“U smislu da djeca koja nikad nisu mokrila u krevet, sada mokre u krevet, da djeca koja nisu sisala palac, sada sisaju palac, djeca se povlače u sebe i nekada pretjerano agresivno reaguju, plaše se ljudi”, navodi Pejaković.
Edukacija djece o korišćenju interneta jedan je od načina da se zaštite od opasnosti.
“Ako ste ostavili malo dijete sa internetom i kompjuterom samog u sobi to je isto kao da ste ga ostavili samog na ulici, svako sa njim može da kontaktira”, naglašava Pejaković.
Ako je predator kontaktirao s vašim djetetom, iz policije apeluju da ne oklijevajte, već da odmah prijavite.
“Roditelji treba da prijave, bez obzira da li je jedna slika poslata, šta god da se desi treba da prijave, jer samim tim pomažu nama da otkrijemo toga predatora, sačuvaćemo njihovo dijete i neko drugo dijete”, poručuje Rovčanin.
Da bi se makar smanjio broj slučajeva pedofilije, sagovornici TVCG ukazuju na neophodnost donošenja zakona koji bi poslužio za evidentiranje prestupnika i spriječili ih da rade u blizini obrazovnih ustanova, kao što je praksa u nekim državama regiona.
He he he ja prijavih jednog pa su mu odma prenijeli i pustili da nas godinama maltretira , još su mu i oni pomagali
KOMENTARI (1)