Ponedjeljak, 29.04.2024 | 13:04
IZVOR: cdm.me

Martinović: U Crnoj Gori registrovano 499 hotela, dobrom ljetnjom sezonom na sjeveru da pokrijemo gubitke tokom zimske

U toku je nastavak treće posebne sjednice Prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2024. godini. Na pitanja poslanika odgovara ministar turizma, održivog razvoja i razvoja sjevera Vladimir Martinović.




Foto: Skupština Crne Gore, M. Matković

Poslanik Branislav Nenezić pitao je ministra da li ima u planu da predloži Vladi Crne Gore paket mjera za smanjenje negativnih posledica loše turističke sezone kroz subvencije svim registrovanim izdavaocima smještaja, ugostiteljskim djelatnicima i turističkoj privredi na sjeveru Crne Gore.

Martinović je kazao da je usljed nedostatka sniježnih padavina, protekla zimska sezona uticala na loše poslovanje svih pružalaca usluga u turizmu i ugostiteljstvu u sjevernom regionu Crne Gore, što je imalo za posledicu drastičan pad prihoda.

“Ovo ministarstvo tokom prethodne godine sprovelo je mjeru podrške kroz Javni poziv za nabavku opreme velike vrijednosti u turizmu ugostiteljstvu, a koja mjera je uspješno realizovana krajem decembra 2023. godine. Mjera je podrazumijevala podršku za hotele i sličan smještaj, shodno kojoj su bili predviđeni posebni intenziteti finansijske podrške usmjereni prvenstveno na razvoj manje razvijenih opština, a što se pokazalo kao uspješan vid podrske. Ukratko, navodimo da su navedenim programom privrednim subjektima subvencionisana već uložena sredstva u opremu velike vrijednosti i to za subjekte koji posluju u manje razvijenim opštinama u iznosu od 50 odsto, a u razvijenim opštinama u iznosu od 40 odsto. Ukupan vid podrške iznosio je oko 1.500.000 eura”, kazao je Martinović.

Poručuje da će Ministarstvo i u narednom periodu razmotriti slične modele, po kojima bi se sprovela određena mjera, kao vid podrške turističkoj privredi, koja prevashodno posluje na sjeveru Crne Gore, a čija djelatnost i poslovanje su tokom zimske sezone 2023/2024. direktno zavisili od odgovarajućih vremenskih uslova.

“Prvi kvartal u godišnjem poslovnom ciklusu privrede svakako predstavlja izazovan period i u redovnim uslovima poslovanja, a posebno je izazovan u uslovima nemogućnosti poslovanja što je evidentno u ovom slučaju, s obzirom na uslove u kojima se zimska sezona odvijala”, navodi Martinović.

Ističe da će se poslovni rezultati i umanjenje prihoda u prvom kvartalu odraziti i na poslovanje u ostalim mjesecima tj. do mjeseca početka ljetnje turističke sezone, kada očekuju dobru
posjećenost turističkim centrima na sjeveru, što bi uticalo na pokrivanje dijela gubitka nastalog u prethodnom periodu.

“Uprkos činjenici da je potrebno obezbijediti dodatna finansijska sredstva za ovaj vid podrške, uložićemo dodatne napore da u saradnji sa Ministarstvom finansija i drugim relevantnim institucijama razmotrimo moguću implementaciju određenih mjera podrške, kako bi eventualna predložena mjera bila efikasna i usklađena sa potrebama turističke privrede na sjeveru, a prilikom pripreme naredne zimske turisticke sezone”, poručuje Martinović.

Nenezić je kazao da niko ne očekuje da može da se utiče na vremenske uslove, ali mogu na aktivnosti.

“Ne možete mi reći da ove mjesece zimske sezone, imali smo proljećno vrijeme, da u saradnji sa NTOCG na Žabljaku i Kolašinu nije mogao da se organizuje neki program kako bi turiste doveli tamo”, dadao je Nenezić.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vlada utvrdila Predlog zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama

Četvrtak, 23.07.2026 | 11:00

Vlada Crne Gore na telefonskoj sjednici, na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova, usvojila je više zakonskih predloga.

Knežević i Bojović u Vašingtonu sa kongresmenkom Anom Paulinom Lunom, bliskom saradnicom predsjednika Trampa (VIDEO)

Četvrtak, 23.07.2026 | 09:50

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević i potpredsjednik te stranke Vladislav Bojović sastali su se u zgradi Kongresa Sjedinjenih Američkih Država u Vašingtonu sa američkom kongresmenkom Anom Paulinom Lunom, jednom od najuticajnijih članica Republikanske stranke i bliskom saradnicom predsjednika SAD Donalda Trampa.

Brej: Kada ste uspješni, postajete meta

Četvrtak, 23.07.2026 | 08:58

Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku, Aleksa Bečić, sastao se sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a za obavještajno-bezbjednosne poslove, Skotom Brejom, koji je tom prilikom poručio da napredak koji Crna Gora ostvaruje u reformama, evropskim i evroatlanskim integracijama objašnjava intenzitet pokušaja destabilizacije, saopšteno je iz Vlade.

Skupština danas o predlogu Spajića za rekonstrukciju Vlade

Četvrtak, 23.07.2026 | 08:44

Poslanici crnogorske Skupštine raspravljaće danas o predlogu premijera Milojka Spajića za promjenu sastava 44. Vlade Crne Gore.

Poznat datum suđenja Maduru i njegovoj supruzi

Četvrtak, 23.07.2026 | 08:29

Suđenje svrgnutom predsjedniku Venecuele Nikolasu Maduru i njegovoj supruzi Siliji Flores počeće 1. juna 2027. godine, odlučio je njujorški sudija Alvin Helerštajn.

Vlada utvrdila Predlog zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama

Četvrtak, 23.07.2026 | 11:00

Vlada Crne Gore na telefonskoj sjednici, na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova, usvojila je više zakonskih predloga.

Vesković: Najavljene izmjene bezbjednosnih zakona prilika su za unaprjeđenje pojedinih rješenja

Četvrtak, 23.07.2026 | 10:49

Najavljene izmjene sistemskih zakona u oblasti bezbjednosti, Zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost i Zakona o unutrašnjim poslovima, predstavljaju dobru priliku za unaprjeđenje pojedinih rješenja čija je sadržina ranije izazvala polemike u domaćoj i međunarodnoj javnosti, saopštila je savjetnica Predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića za javne politike Marija Vesković.

Ulcinj: Uhapšene četiri osobe, pronađen kokain, 15 stranaca bez prijavljenog boravka

Četvrtak, 23.07.2026 | 10:29

U pojačanoj policijskoj akciji u Ulcinju, sprovedenoj tokom noći između 22. i 23. jula, uhapšene su četiri osobe, među kojima jedna zbog posjedovanja kokaina, dok su uhapšena tri vozača zbog težih saobraćajnih prekršaja. Tokom kontrola plažnih barova i saobraćaja evidentirano je i 15 stranih državljana bez prijavljenog boravka, a sankcionisano je 36 vozača, saopštila je Uprava policije (UP).

Knežević i Bojović u Vašingtonu sa kongresmenkom Anom Paulinom Lunom, bliskom saradnicom predsjednika Trampa (VIDEO)

Četvrtak, 23.07.2026 | 09:50

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević i potpredsjednik te stranke Vladislav Bojović sastali su se u zgradi Kongresa Sjedinjenih Američkih Država u Vašingtonu sa američkom kongresmenkom Anom Paulinom Lunom, jednom od najuticajnijih članica Republikanske stranke i bliskom saradnicom predsjednika SAD Donalda Trampa.

Uhapšen Nikšićanin koji se potraživao radi izdržavanja kazne zatvora

Četvrtak, 23.07.2026 | 09:40

Iz Uprave policije saopšteno je da je nikšićka policija locirala i uhapsila Ž.Ž. (44), koji se potraživao radi izdržavanja kazne zatvora u trajanju od dvije godine i šest mjeseci.

Kotor: Državljanin Srbije osumnjičen za napad na policajca i nasilje nad partnerkom

Četvrtak, 23.07.2026 | 09:30

Iz Uprave policije je saopšteno da je policija u Kotoru podnijela krivičnu prijavu protiv A.S. (22) iz Jagodine, zbog sumnje da je izvršio krivično djela napad na policajca u vršenju službene dužnosti. A.S. se, pored toga, sumnjiči i za nasilje nad emotivnom partnerkom N.P. (21), te će protiv njega biti podnesena krivična prijava i za nasilje u porodici.

Neočekivane prilike i novi početak: Dva horoskopska znaka procvjetaće u avgustu

Četvrtak, 23.07.2026 | 09:17

Prema astrološkim tumačenjima, avgust će za neke znakove biti mjesec u kojem će stvari konačno početi da se odvijaju u njihovu korist.

Borozan stigao u Alkaloid: Želim sve da osvojim

Četvrtak, 23.07.2026 | 09:08

Crnogorski rukometaš, Vuko Borozan priključio se novom timu, makedonskom Alkaloidu, koji je juče počeo pripreme za novu sezonu.

Brej: Kada ste uspješni, postajete meta

Četvrtak, 23.07.2026 | 08:58

Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku, Aleksa Bečić, sastao se sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a za obavještajno-bezbjednosne poslove, Skotom Brejom, koji je tom prilikom poručio da napredak koji Crna Gora ostvaruje u reformama, evropskim i evroatlanskim integracijama objašnjava intenzitet pokušaja destabilizacije, saopšteno je iz Vlade.

"Ajkule" napadaju polufinale protiv Grčke, ulog meč sa Italijom

Četvrtak, 23.07.2026 | 08:34

Prvi put od 2020. godine, kada su osvojili evropsku bronzu i zlato u Svjetskoj ligi, vaterpolisti Crne Gore mogli bi da zaigraju u polufinalu nekog velikog takmičenja, jer će se od 8.45 časova boriti za ulazak među četiri najbolja tima u Svjetskom kupu.