Ponedjeljak, 06.05.2024 | 08:13
IZVOR: cdm.me /Dan

Glavni grad testira upotrebu vještačke inteligencije: Super službenik će “u prstima” imati sve informacije

Glavni grad testira upotrebu vještačke inteligencije, kako bi, stvaranjem virtuelnog asistenta sugrađanima obezbijedili lakši pristup informacijama.




Foto: arhiva, YouTube screenshot/MediaBiro

Kako je kazao Nikola Mićunović, v.d. rukovodioca Službe za informacioni sistem, već su završena određena testiranja i rezultati su odlični, piše Dan.

“Ubrzani razvoj na polju vještačke inteligencije unosi promjene u mnogim oblastima, a mi vjerujemo da nam može značajno pomoći u transformaciji gradske administracije. Naš prvi korak je da uz pomoć velikih jezičkih modela stvorimo virtuelnog asistenta ili kako mi volimo da kažemo Super službenika koji će imati “u prstima” svaku proceduru i pružiti u svakom trenutku građanima informaciju kroz prirodnu komunikaciju kakvu bi imali i sa našim službenicima. Već smo sproveli određena testiranja i rezultati su zaista odlični, i sa ne toliko direktnim pitanjima dobijamo jako kvalitetne odgovore”, rekao je Mićunović.

Mićunović ističe da im je cilj da to ne bude samo asistent informativnog karaktera, već da uz pomoć njega u potpunosti izmijene način funkcionisanja elektronske uprave.

“Uvođenjem žive komunikacije u odnosu na standardnu upotrebu popunjavanja formi stvara doživljaj vrlo sličan razgovoru sa službenikom i u potpunosti mijenja doživljaj konzumiranja ovakvih servisa. Jedan od preduslova je i da imamo jedinstveni sistem autentifikacije korisnika za sve servise, kako bi olakšali njihovu integraciju, na čemu takođe radimo. Naša vizija je da asistent za građane podnosi zahtjeve ili recimo rezerviše kartu za pozorište, plati parking, a da pritom ne moraju pretraživati različite aplikacije i sami se snalaziti”, kazao je Mićunović.

On navodi da su pioniri u ovoj oblasti u javnoj upravi, ali imajući u vidu da je to oblast koja je tek od skoro u ovakvoj primjeni i u svijetu, vjeruje da ni drugi nijesu previše odmakli.

“Posebno ohrabruje činjenica da u Crnoj Gori imamo sjajne ljude koji rade ne samo na realizaciji, već svojim naučnim radovima doprinose i razvoju ove oblasti i uz njihovu pomoć naša vizija ima značajno više šansi da se ostvare”, zaključio je Mićunović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Povodom Svjetskog dana Roma, zgrada Skupštine Glavnog grada i most Milenijum večeras su osvijetljeni bojama romske zastave

Srijeda, 08.04.2026 | 21:46

Povodom Međunarodni dan Roma, Glavni grad Podgorica obilježio je ovaj datum simboličnim osvjetljenjem značajnih objekata u gradu.

Irinej: SPC osniva crkveni univerzitet

Srijeda, 08.04.2026 | 21:34

Mitropolit novosadski i bački Irinej izjavio je da Srpska pravoslavna crkva (SPC) osniva crkveni univerzitet, da na to imaju pravo vjerske zajednice u drugim državama, a da su postojeći državni univerziteti u Srbiji doživjeli “kataklizmu”.

Ambasada SAD u Iraku upozorila svoje državljane da ne putuju u Irak

Srijeda, 08.04.2026 | 20:44

Američka ambasada u Iraku upozorila je danas svoje državljane da ne putuju u tu zemlju posle "brojnih napada dronovima" koje su navodno pokrenule proiranske frakcije na diplomatske objekte i Međunarodni aerodrom u Bagdadu.  

Milatović - Jokić: Kotor može biti primjer usklađivanja razvoja i očuvanja prostora

Srijeda, 08.04.2026 | 18:37

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović boravio je danas u Kotoru, gdje je sa predsjednikom Opštine Vladimirom Jokićem i predstavnicima lokalne samouprave razgovarao o ključnim izazovima i razvojnim prioritetima grada, sa akcentom na potrebu dugoročnog i održivog planiranja. Tokom razgovora ocijenjeno je da Kotor ima potencijal da bude primjer usklađivanja razvoja i očuvanja prostora kroz odgovorno upravljanje.  

EU od 10. aprila uvodi digitalnu kontrolu granica, bez pečata u pasošu

Srijeda, 08.04.2026 | 20:58

Evropska unija od 10. aprila 2026. godine u potpunosti uvodi novi Sistem ulaska/izlaska (EES), čime se završava period postepenog prilagođavanja i prelazi na isključivo digitalno evidentiranje prelazaka spoljašnjih granica šengenskog prostora.  

Povodom Svjetskog dana Roma, zgrada Skupštine Glavnog grada i most Milenijum večeras su osvijetljeni bojama romske zastave

Srijeda, 08.04.2026 | 21:46

Povodom Međunarodni dan Roma, Glavni grad Podgorica obilježio je ovaj datum simboličnim osvjetljenjem značajnih objekata u gradu.

Vujošević će biti sahranjen u Aleji zaslužnih građana

Srijeda, 08.04.2026 | 21:20

Duško Vujošević biće sahranjen u utorak, 14. aprila, u Aleji zaslužnih građana na Novo groblje.  

Vremenska prognoza - ČETVRTAK u znaku ovih temperatura

Srijeda, 08.04.2026 | 21:43

U četvrtak se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz malu, tek ponegdje i umjerenu, uglavnom visoku povremenu oblačnost.

Bolt se poklonio Đokoviću: "Teže je osvojiti 24 grend slema, nego trčati 9.58"

Srijeda, 08.04.2026 | 21:57

Pitanje o tome ko je najveći sportista svih vremena uvijek izaziva oprečna mišljenja, ali kada o tome govori Jusein Bolt, njegove riječi imaju posebnu težinu.

Irinej: SPC osniva crkveni univerzitet

Srijeda, 08.04.2026 | 21:34

Mitropolit novosadski i bački Irinej izjavio je da Srpska pravoslavna crkva (SPC) osniva crkveni univerzitet, da na to imaju pravo vjerske zajednice u drugim državama, a da su postojeći državni univerziteti u Srbiji doživjeli “kataklizmu”.

EU izdvojila 14,6 miliona eura za podršku ženama u Ukrajini od početka rata

Srijeda, 08.04.2026 | 21:22

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, Evropska unija (EU) je izdvojila više od 14 miliona eura za podršku ukrajinskim ženama kroz programe usmjerene na osnaživanje, liderstvo i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja, izjavila ambasadorka EU u Ukrajini Katarina Maternova.

Politiko: Mađari bi glasali i za kozu ako bi se takmičila protiv Orbana

Srijeda, 08.04.2026 | 21:09

Malo ko van uskih političkih krugova u Mađarskoj je čuo za Petera Mađara sve dok nije pokrenuo žestoku kritiku vlade, uz tajni audio-zapis svoje supruge, tadašnje ministarke pravde Judit Varge.  

Ambasada SAD u Iraku upozorila svoje državljane da ne putuju u Irak

Srijeda, 08.04.2026 | 20:44

Američka ambasada u Iraku upozorila je danas svoje državljane da ne putuju u tu zemlju posle "brojnih napada dronovima" koje su navodno pokrenule proiranske frakcije na diplomatske objekte i Međunarodni aerodrom u Bagdadu.  

“Lavice” sjutra protiv Portugala, Babović nakon dvije godine u reprezentaciji: Ponovo želim da se dokažem

Srijeda, 08.04.2026 | 19:25

Crnogorske rukometašice ulaze u posljednja dva meča kvalifikacija sa osiguranim plasmanom na Evropsko prvenstvo, ali sa jasnim ciljem – maksimalan učinak i potvrda prvog mjesta u grupi.

Čoli uručen diplomatski pasoš BiH: Neka u godinama koje dolaze nastavi obogaćivati naše živote

Srijeda, 08.04.2026 | 20:21

Legendarnom pjevaču Zdravku Čoliću danas je u Ministarstvu vanjskih poslova BiH uručen diplomatski pasoš Bosne i Hercegovine.