Ponedjeljak, 06.05.2024 | 11:26
IZVOR: kolektiv.me

CGO: Šteta nesporna, a nadležne institucije ne pokreću postupke

Od 140 pokrenutih postupaka zbog smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova u vrijeme mandata Vesne Bratić, bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta, do sada je 130 okončano pravosnažnim presudama koje utvrđuju nezakonitost tih smjena i administracije kojom je rukovodila Bratić, dok je 10 postupaka još u toku, saopšteno je iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).




Foto: Centar za građansko obrazovanje

Kako su naveli, Ministarstvo prosvjete iz budžeta Crne Gore mora da isplati 102 924,35 eura, samo na račun sudskih troškova, a taj iznos će biti višestruko veći jer traju i paralelni postupci za naknadu štete.

"CGO je zbog ovog slučaja u novembru 2022. predao krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu koje, po dostupnim informacijama, do danas po njoj nije postupilo. Takođe, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa najavljivala je tokom 2022. regresnu tužbu protiv Bratić koja, po dostupnim informacijama, još nije pokrenuta. CGO ukazuje da ni nadležno Ministarstvo prosvjete nije iskoristilo mogućnost sudskog poravnanja kroz mirno rješvanja sporova pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova u ovim predmetima , koji je bio najefikasniji mehanizam za smanjenje troškova koji padaju na teret države, odnosno građana i građanki, a što predstavlja dodatni vid odgovornosti onih koji su na ovo morali paziti po službenoj dužnosti".

CGO poziva Tužilaštvo i zaštitnicu imovinskopravnih interesa u Crnoj Gori "da pokrenu postupke iz domena svoje nadležnosti u vezi sa ovim pitanjem".

"CGO je blagovremeno upozoravao Ministarstvo da će nastupiti ogromna materijalna i nematerijalna šteta zbog kolektivnih razriješenja direktora, ukoliko se Bratić ne zaustavi i izvrši procjenu rada direktora u svakom pojedinačnom slučaju. Sluha za to nije bilo, nastala šteta je danas nesporna, a još uvijek nema odgovornosti", zaključeno je u saopštenju CGO.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Aktivna četiri POŽARA na teritoriji Podgorice i Zete

Nedjelja, 29.06.2025 | 14:09

Pripadnici Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada i danas su aktivni na gašenju požara na teritoriji Podgorice i Opštine Zeta.

Ruski državljanin OSUMNJIČEN da je falsifikovao vozačku dozvolu

Nedjelja, 29.06.2025 | 12:23

Policijski službenici Sektora granične policije na Dobrakovu procesuirali državljanina Rusije A.S. (43) koji je osumnjičen da je na uvid dao falsifikovanu vozačku dozvolu.

Dačić: Poslije PROTESTA privedeno 77 osoba, zadržano njih 38

Nedjelja, 29.06.2025 | 11:52

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da je sinoć poslije protesta privedeno 77 osoba, a da je zadržano njih 38.

(VIDEO) Trenutak SUKOBA u Beogradu: Vasiljević tvrdi da je policija postupila PROFESIONALNO, pogledajte šta pokazuju snimci

Nedjelja, 29.06.2025 | 08:39

Direktor policije Srbije Dragan Vasiljević izjavio je kasno sinoć, poslije ponoći, da je tokom nereda koji su izbili nakon javnog skupa na Trgu Slavija povrijeđeno šest pripadnika MUP-a Srbije, dok su privedene desetine građana koje je označio kao “huligane i izgrednike”.

Beograd - Incidenti u centru grada, intervenisala Žandarmerija, upotrijebljen suzavac

Subota, 28.06.2025 | 23:12

Žandarmerija i policija potiskuju građane koji su se posle protestnog skupa na Slaviji uputili ka Pionirskom parku gdje se nalaze studenti i građani koji se protive blokadama. Tokom dana u Beogradu su održana dva skupa, protestni "Vidimo se na Vidovdan" na kojem su studenti u blokadi objavili da njihov protest od večeras prerasta iz studentskog u građanski. 

(VIDEO) Trenutak SUKOBA u Beogradu: Vasiljević tvrdi da je policija postupila PROFESIONALNO, pogledajte šta pokazuju snimci

Nedjelja, 29.06.2025 | 08:39

Direktor policije Srbije Dragan Vasiljević izjavio je kasno sinoć, poslije ponoći, da je tokom nereda koji su izbili nakon javnog skupa na Trgu Slavija povrijeđeno šest pripadnika MUP-a Srbije, dok su privedene desetine građana koje je označio kao “huligane i izgrednike”.

Vučić: Srbija je POBIJEDILA, ne može da bude pobijeđena nasiljem

Nedjelja, 29.06.2025 | 11:31

Kao što sam nagovijestio Srbija je pobijedila, i Srbiju ne možete da pobijedite nasiljem, rekao je u obraćanju građanima srpski predsjednik Aleksandar Vučić.

Ko se "LAKŠE RAZVODI" – istraživači otkrili koji POL je u pitanju

Nedjelja, 29.06.2025 | 09:47

Prema istraživanjima, žene su te koje prve podnose tužbu ili zahtjev za razvod. Ispostavilo se da je muškarcima teže da se prvi odluče na taj korak.

Evropska komisija: Crna Gora da ubrza reforme i osigura političko jedinstvo za zatvaranje poglavlja do kraja 2026.

Nedjelja, 29.06.2025 | 08:50

Iz Kancelarije portparola Evropske komisije, za Bankar, saopštili su da Komisija (EK) pozdravlja ambiciozan vremenski okvir Crne Gore za napredak na putu ka EU i ambiciju Vlade da zaključi pregovore do kraja 2026. i postane punopravna članica Unije do 2028., uz napomenu da taj poduhvat zahtijeva intenzivan tempo rada i reformi, punu posvećenost i zajedništvo svih političkih aktera u sprovođenju EU agende, bez ometanja.

Tešanović nakon PORAZA od Mađarske: Energetski PAD nas je koštao

Nedjelja, 29.06.2025 | 08:33

Vaterpolo reprezentacija Crne Gore je glatko izgubila od Mađarske u drugom kolu turnira u Budimpešti.

Neodoljivo KREMASTA: Pasta sa tikvicama i hrskavim orasima

Nedjelja, 29.06.2025 | 14:58

Pasta sa tikvicama, orasima i krem sirom je savršeno lagana i idealna za ljetnje dane.

Mesi OTVORIO dušu o danima u Parizu: NISAM bio SREĆAN, ni na treningu ni na utakmici

Nedjelja, 29.06.2025 | 14:52

Legenda Barselone i Argentine, sada zvijezda Inter Majamija – Lionel Mesi sada je priznao da nije uživao u periodu kada je nosio dres Pari Sen Žermena

Jakupović o POSKUPLJENJU parkinga kod KCCG: Evropa sad 3?

Nedjelja, 29.06.2025 | 14:29

Na vijest da je Glavni grad počeo da naplaćuje parking u blizini Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), oglasio se odbornik Demokratske partije socjalista (DPS) Adi Jakupović.

Savjetnik za ishranu tvrdi: Popularni napitak može ŠTETITI crijevima

Nedjelja, 29.06.2025 | 14:19

Stručnjaci za zdravlje sve češće pozivaju ljude da razmotre svoje svakodnevne prehrambene izbore, posebno kada je riječ o pićima.

NEOBIČNO OTKRIĆE: Pauk koristi jedinstvenu metodu za ubijanje plijena

Nedjelja, 29.06.2025 | 13:43

Istraživači su otkrili kako jedna vrsta pauka parališe, odnosno truje svoje žrtve tako što koristi svilene konce svoje mreže uz sadržaj iz želuca.

PET NAČINA da provjerite da li vašim BILJKAMA treba voda

Nedjelja, 29.06.2025 | 13:35

Kada dođe lijepo vrijeme, sa njim dolaze i najraskošnije bašte, ali da bi izgledale tako lijepo, potrebna im je određena njega.

Margo Robi OTKRILA koji joj je OMILJENI FILM svih vremena i iznenadićete se

Nedjelja, 29.06.2025 | 13:15

Poznate glumice i glumci sve češće otkrivaju filmove koje privatno vole da gledaju – a ti naslovi ponekad iznenade.

Namirnice koje važe za “loše”, a zapravo pomažu pri MRŠAVLJENJU

Nedjelja, 29.06.2025 | 12:52

Kada ste u procesu mršavljenja vjerovatno ćete čuti razne savjete o tome šta jesti i koje namirnice izbjegavati.

Kako sačuvati LJETNJU ŠMINKU od topljenja?

Nedjelja, 29.06.2025 | 12:38

Visoke temperature ljeti mogu uništiti ljetnu šminku, pretvarajući toaletnu torbicu u riznicu otopljenih proizvoda.

Ruski državljanin OSUMNJIČEN da je falsifikovao vozačku dozvolu

Nedjelja, 29.06.2025 | 12:23

Policijski službenici Sektora granične policije na Dobrakovu procesuirali državljanina Rusije A.S. (43) koji je osumnjičen da je na uvid dao falsifikovanu vozačku dozvolu.