Četvrtak, 09.05.2024 | 19:07
IZVOR: kolektiv.me

Vujović sa Ribiero: MKM ističe svoju čvrstu POSVEĆENOST očuvanju bezbjednosti novinara i slobode izražavanja

Udanašnjem svijetu gdje sloboda medija trpi velike izazove, Ministarstvo kulture i medija (MKM) ističe svoju čvrstu posvećenost očuvanju bezbjednosti novinara i slobode izražavanja, što zahtijeva neprestani trud i angažman - zaključeno je na sastanku ministarke kulture i medija Tamare Vujović i izaslanice OEBS-a za slobodu medija, Tereze Ribiero.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

Vujović je, kako je saopšteno,  informisala Ribiero da se nalaze u finalnoj fazi reforme seta medijskih zakona, ističući da su komentari Evropske komisije, koje su juče dobili, uglavnom tehničke prirode.

"U najboljem slučaju, očekujemo usvajanje zakona u Parlamentu krajem maja. Poruke koje smo dobili od zvaničnika u Briselu jeste da su zakoni dobro koncipirani, da sadrže sve potrebne elemente EU direktive i da u ovoj fazi ne bi bilo dobro da zakoni pretrpe veće izmjene, jer bi, u slučaju da dođe do krupnijih izmjena trebalo ponovo konsultovati Evropsku komisiju, što bi usporilo proces, za koji je jako bitno da se što prije privede kraju",  istakla je Vujović dodajući da će medijske zakone, u dogledno vrijeme, svakako uskoro ponovo morati usklađivati sa nedavno usvojenim dokumentima u EU parlamentu - Digital Service Act i European Media Freedom Act.

Vujović je istaklada je bezbijednost novinara visoko na listi prioriteta, te da se njome bave kako kroz reformu medijskih zakona, tako i u nedavno usvojenoj Medijskoj strategiji i Akcionom planu.

"Snažno se zalažemo za bezbjednost novinara i slobodu govora, svjesni da ovi ciljevi nikada nisu konačno dostignuti, već zahtijevaju neprekidni rad i angažman, te da proces uvijek može da doživi i regresiju. Naš cilj je kontinuirano unapreðivanje medijske klime kako bi novinari mogli obavljati svoj posao bez straha i pritisaka, osiguravajući da sloboda izražavanja bude temelj demokratskog društva", navela je Vujović.

U tom kontekstu, kako se navodi, ona je navela da je saradnja sa OEBS-om od ključnog značaja za jačanje kapaciteta države u odgovoru na izazove bezbjednosti novinara, ističući važnost nedavne podrške OEBS-a Komisiji za praćenje istraga napada na novinare u razvoju kompleksnog softvera koji će sadržati informacije o svim slučajevima prijetnji i napada na novinare i medijsku imovinu kojima se Komisija bavi.

"Ovo je najvažniji korak naprijed u digitalizaciji dokumentacije u vezi sa slučajevima nasilja nad novinarima i vitalni podsticaj za rad Komisije",  kazala je Vujović.

Ribiero je pitala za stav Ministarstva kulture i medija (MKM) u vezi Javnog servisa, na šta je ministarka rekla da sudske presude, koje se moraju poštovati, u vezi prvog i naknadnog izbora generalnog direktora RTCG predstavljaju opterećenje i za javnost i za Savjet RTCG.

"Nadležno tužilaštvo je najavilo da će se odrediti prema svemu što se desilo, u smislu da li su članovi Savjeta počinili krivično djelo neizvrsavanja sudske presude ili zloupotrebe službenog položaja, tako da se nadamo da će ova neprijatna situacija biti u dogledno vrijeme rijesena. Bez obzira što se dešava, nas je principijelan stav da nije uputno da izmjene zakona automatski znače i smjenu članova upravljačkih tijela nezavisnih institucija, bilo RTCG bilo AEM-a. To je bila važna tema i naših razgovora sa partnerima iz EU institucija",  istakla je Vujović.

One ja istakla da je sa ciljem da se dodatno učini otpornim na moguće političke uticaje, predviđeno da će Savjet RTCG imati 11 članova, a da dva nova člana, kako kaže, dolaze sa Univerziteta i iz Advokatske komore.

"Takodje, svim sadašnjim članovima Savjeta mandat ne traje jednako dugo, te se i tu vidi prostor za unapređenje. Ovome ne ide u prilog ponovni izbor istog člana Savjeta prije nekoliko dana, čime se zaista demonstrira nevjerovatna nesenzibilnost na ovo osjetljivo pitanje”, navela je ministarka naglašavajući da “je nama u najvećem interesu da imamo Javni servis lišen bilo kakve pristrasnosti i političkog uticaja. Kako do toga doći, i kada - zaista ostaje pitanje. Možda će odluke tužilastva konačno presjeći ovaj Gordijev čvor", zaključila je ministarka kulture i medija.

Vujović je pohvalila rad kancelarije OEBS a u Crnoj Gori, i ambasadorke Waag, koji su - posvećeni partneri MKM u stvaranju povoljnijeg medijskoj ambijenta u Crnoj Gori - na šta je Ribeiro uzvratila da Crna Gora u OEBS-u uvijek ima pouzdanog saveznika.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Aktivna četiri POŽARA na teritoriji Podgorice i Zete

Nedjelja, 29.06.2025 | 14:09

Pripadnici Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada i danas su aktivni na gašenju požara na teritoriji Podgorice i Opštine Zeta.

Ruski državljanin OSUMNJIČEN da je falsifikovao vozačku dozvolu

Nedjelja, 29.06.2025 | 12:23

Policijski službenici Sektora granične policije na Dobrakovu procesuirali državljanina Rusije A.S. (43) koji je osumnjičen da je na uvid dao falsifikovanu vozačku dozvolu.

Dačić: Poslije PROTESTA privedeno 77 osoba, zadržano njih 38

Nedjelja, 29.06.2025 | 11:52

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da je sinoć poslije protesta privedeno 77 osoba, a da je zadržano njih 38.

(VIDEO) Trenutak SUKOBA u Beogradu: Vasiljević tvrdi da je policija postupila PROFESIONALNO, pogledajte šta pokazuju snimci

Nedjelja, 29.06.2025 | 08:39

Direktor policije Srbije Dragan Vasiljević izjavio je kasno sinoć, poslije ponoći, da je tokom nereda koji su izbili nakon javnog skupa na Trgu Slavija povrijeđeno šest pripadnika MUP-a Srbije, dok su privedene desetine građana koje je označio kao “huligane i izgrednike”.

Beograd - Incidenti u centru grada, intervenisala Žandarmerija, upotrijebljen suzavac

Subota, 28.06.2025 | 23:12

Žandarmerija i policija potiskuju građane koji su se posle protestnog skupa na Slaviji uputili ka Pionirskom parku gdje se nalaze studenti i građani koji se protive blokadama. Tokom dana u Beogradu su održana dva skupa, protestni "Vidimo se na Vidovdan" na kojem su studenti u blokadi objavili da njihov protest od večeras prerasta iz studentskog u građanski. 

(VIDEO) Trenutak SUKOBA u Beogradu: Vasiljević tvrdi da je policija postupila PROFESIONALNO, pogledajte šta pokazuju snimci

Nedjelja, 29.06.2025 | 08:39

Direktor policije Srbije Dragan Vasiljević izjavio je kasno sinoć, poslije ponoći, da je tokom nereda koji su izbili nakon javnog skupa na Trgu Slavija povrijeđeno šest pripadnika MUP-a Srbije, dok su privedene desetine građana koje je označio kao “huligane i izgrednike”.

Vučić: Srbija je POBIJEDILA, ne može da bude pobijeđena nasiljem

Nedjelja, 29.06.2025 | 11:31

Kao što sam nagovijestio Srbija je pobijedila, i Srbiju ne možete da pobijedite nasiljem, rekao je u obraćanju građanima srpski predsjednik Aleksandar Vučić.

Ko se "LAKŠE RAZVODI" – istraživači otkrili koji POL je u pitanju

Nedjelja, 29.06.2025 | 09:47

Prema istraživanjima, žene su te koje prve podnose tužbu ili zahtjev za razvod. Ispostavilo se da je muškarcima teže da se prvi odluče na taj korak.

Evropska komisija: Crna Gora da ubrza reforme i osigura političko jedinstvo za zatvaranje poglavlja do kraja 2026.

Nedjelja, 29.06.2025 | 08:50

Iz Kancelarije portparola Evropske komisije, za Bankar, saopštili su da Komisija (EK) pozdravlja ambiciozan vremenski okvir Crne Gore za napredak na putu ka EU i ambiciju Vlade da zaključi pregovore do kraja 2026. i postane punopravna članica Unije do 2028., uz napomenu da taj poduhvat zahtijeva intenzivan tempo rada i reformi, punu posvećenost i zajedništvo svih političkih aktera u sprovođenju EU agende, bez ometanja.

Tešanović nakon PORAZA od Mađarske: Energetski PAD nas je koštao

Nedjelja, 29.06.2025 | 08:33

Vaterpolo reprezentacija Crne Gore je glatko izgubila od Mađarske u drugom kolu turnira u Budimpešti.

Neodoljivo KREMASTA: Pasta sa tikvicama i hrskavim orasima

Nedjelja, 29.06.2025 | 14:58

Pasta sa tikvicama, orasima i krem sirom je savršeno lagana i idealna za ljetnje dane.

Mesi OTVORIO dušu o danima u Parizu: NISAM bio SREĆAN, ni na treningu ni na utakmici

Nedjelja, 29.06.2025 | 14:52

Legenda Barselone i Argentine, sada zvijezda Inter Majamija – Lionel Mesi sada je priznao da nije uživao u periodu kada je nosio dres Pari Sen Žermena

Jakupović o POSKUPLJENJU parkinga kod KCCG: Evropa sad 3?

Nedjelja, 29.06.2025 | 14:29

Na vijest da je Glavni grad počeo da naplaćuje parking u blizini Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), oglasio se odbornik Demokratske partije socjalista (DPS) Adi Jakupović.

Savjetnik za ishranu tvrdi: Popularni napitak može ŠTETITI crijevima

Nedjelja, 29.06.2025 | 14:19

Stručnjaci za zdravlje sve češće pozivaju ljude da razmotre svoje svakodnevne prehrambene izbore, posebno kada je riječ o pićima.

NEOBIČNO OTKRIĆE: Pauk koristi jedinstvenu metodu za ubijanje plijena

Nedjelja, 29.06.2025 | 13:43

Istraživači su otkrili kako jedna vrsta pauka parališe, odnosno truje svoje žrtve tako što koristi svilene konce svoje mreže uz sadržaj iz želuca.

PET NAČINA da provjerite da li vašim BILJKAMA treba voda

Nedjelja, 29.06.2025 | 13:35

Kada dođe lijepo vrijeme, sa njim dolaze i najraskošnije bašte, ali da bi izgledale tako lijepo, potrebna im je određena njega.

Margo Robi OTKRILA koji joj je OMILJENI FILM svih vremena i iznenadićete se

Nedjelja, 29.06.2025 | 13:15

Poznate glumice i glumci sve češće otkrivaju filmove koje privatno vole da gledaju – a ti naslovi ponekad iznenade.

Namirnice koje važe za “loše”, a zapravo pomažu pri MRŠAVLJENJU

Nedjelja, 29.06.2025 | 12:52

Kada ste u procesu mršavljenja vjerovatno ćete čuti razne savjete o tome šta jesti i koje namirnice izbjegavati.

Kako sačuvati LJETNJU ŠMINKU od topljenja?

Nedjelja, 29.06.2025 | 12:38

Visoke temperature ljeti mogu uništiti ljetnu šminku, pretvarajući toaletnu torbicu u riznicu otopljenih proizvoda.

Ruski državljanin OSUMNJIČEN da je falsifikovao vozačku dozvolu

Nedjelja, 29.06.2025 | 12:23

Policijski službenici Sektora granične policije na Dobrakovu procesuirali državljanina Rusije A.S. (43) koji je osumnjičen da je na uvid dao falsifikovanu vozačku dozvolu.