Petak, 10.05.2024 | 07:31
IZVOR: Pobjeda

Crna Gora - Broj vakcinisanih predškolaca na ISTORIJSKOM MINIMUMU

Broj predškolske djece koja su vakcinisana makar jednom dozom MMR vakcine u Crnoj Gori na istorijskom je minimumu i iznosi svega 22 odsto, konstatovano je juče na sjednici Odbora za rad, zdravstvo i socijalno staranje, poše Pobjeda.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Ministar zdravlja dr Vojislav Šimun je kazao da je antivakserska kampanja jedan od ključnih razloga malog obuhvata vakcinacije, te da je zbog toga edukacija ključna.

Odboru za zdravstvo su prisustvovali i direktor Instituta za javno zdravlje dr Dragan Laušević, direktor Instituta za bolesti djece dr Velibor Majić, predstavnik UNICEF-a dr Senad Begić i sekretarka u Ministarstvu zdravlja dr Milena Cojić.

Sjednica Odbora je zakazana na zahtjev zdravstvenih institucija, kako bi se pronašla nova zakonska rješenja, ali i modeli povećanja obima vakcinisane djece.

Da bi se epidemija malih boginja spriječila, neophodan je obuhvat od 95 odsto, a Crna Gora je daleko od toga.

Dr Laušević je istakao zabrinjavajući podatak da u crnogorskim vrtićima ima preko 30.000 nevakcinisane djece, što otvara veliki prostor za pojavu epidemije, koja je proglašena u susjednim zemljama.

Prema podacima koje je iznio ministar Šimun, u Crnoj Gori su zasad zabilježena tri obolijevanja od morbila, od kojih je za dva utvrđeno da su importovana iz Bosne i Hercegovine u kojoj je proglašena epidemija. Nijedno od te djece nije bilo vakcinisano.

Dr Jevto Eraković saopštio podatak da je Crna Gora 2021. godine bila najgore pozicionirana država u svijetu kada je riječ o obuhvatu MMR vakcinacijom.

“Ne mogu da vjerujem da jedan zdravstveni sistem koji dobije tu informaciju, sve što je uradio je da u narednih nekoliko godina postigne još manji procenat”, kazao je dr Eraković.

Predstavnici zdravstvenog sistema ukazali su da je neophodna izmjena zakonske regulative iz oblasti imunizacije, jer svi napori koje su do sada uložili ne donose veći obuhvat vakcinacije MMR-om.

Kada je riječ o kaznenoj politici, ona je neadekvatna, jer roditelji plaćaju novčane kazne jednom i to se nije pokazalo djelotvornim.

Ministar Šimun je naglasio da restriktivne mjere treba da budu posljednja opcija. Zbog toga je Ministarstvo zdravlja formiralo multisektorsku grupu za izmjenu zakonske regulative u oblasti sprovođenja imunizacije.

Direktor IJZCG dr Laušević je kazao da je jedini način za rješavanje niskog stepena imunizacije izmjena zakona.

“Kod nas je vakcinacija obavezna, ali čini mi se više onako formalno. Podaci nam govore da nije obavezna i da se ne trpe nikakve sankcije”, zaključio je Laušević.

Dr Laušević istakao je da roditelji neopravdano odlažu imunizaciju zbog raznoraznih priča, prvenstveno zbog autizma, za što je naučno dokazano da nije povezano.

On je kazao da je u Crnoj Gori bolja situacija u odnosu na okruženje, kada je riječ o broju oboljelih, ali i da su bezbjedne vakcine, da postoje ljudski resursi, kontinuirana edukacija zdravstvenih radnika i stanovništva…

“I pored svega toga i dalje imamo problem odlaganja imunizacije”, upozorio je dr Laušević.

Ukoliko dođe do epidemije malih boginja, Crna Gora ima apsurdnu sreću što je Dječija bolnica napravljena davne 1962. godine, pa se sastoji iz paviljona koji obezbjeđuju zaseban ulaz i izolaciju. To se moglo zaključiti po riječima direktora Instituta za bolesti djece dr Velibor Majić.

Ekspert UNICEF-a dr Senad Begić je kazao da stvari koje su urađene nedavno predstavljaju iskorak u odnosu na zemlje okruženja.

“A to je velika transparentnost koju IJZCG radi što nema nijedna zemlja u regionu – da se prate podaci u realnom vremenu”, naglasio je on.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Sud Medenici odredio KUĆNI PRITVOR - Ometa postupak zbog sina

Srijeda, 03.09.2025 | 10:52

Sudsko vijeće kojim predsjedava sudija Vesna Kovačević odbilo je predlog tužilaštva da se Vesni Medenici ponovo odredi istražni pritvor.

Pretresi u Nikšiću: Oduzete dvije puške, dva pištolja, okviri od automatske puške i municija

Srijeda, 03.09.2025 | 09:37

Nikšićka policija, po prethodno pribavljenoj naredbi sudije za istragu Osnovnog suda u Nikšiću, pretresla je stanove i druge prostorije na četiri lokacije koje koriste dvije osobe, kojom prilikom su pronađena i privremeno oduzete dvije puške i dva pištolja, kao i dva okvira od automatske puške i municija, saopšteno je iz Uprave policije

Rekordne KONTROLEA i MJERE zdravstveno sanitarne inspekcije: Ministarstvo zdravlja ŠTITI građane i turiste tokom LJETNJE sezone

Srijeda, 03.09.2025 | 09:18

Tokom ljetnje turističke sezone, u periodu od jula do avgusta 2025. godine, Zdravstveno-sanitarna inspekcija Ministarstva zdravlja Crne Gore sprovela je 2.825 redovnih nadzora, pri čemu je utvrđeno 1.726 nepravilnosti u objektima pod sanitarnim i zdravstvenim nadzorom.

Sud danas ODLUČUJE ide li Medenica u pritvor?

Srijeda, 03.09.2025 | 08:05

Krivično vijeće sutkinje Vesne Kovačević danas će odlučiti o predlogu specijalnog tužioca Vukasa Radonjića da se nekadašnjoj predsjednici Vrhovnog suda Vesni Medenici odredi pritvor jer je juče umjesto na zakazano suđenje otišla na fizikalnu terapiju u risansku bolnicu.

Vučić: Molio sam za dobru CIJENU i veće KOLIČINE GASA - Tema ENERGETIKE od izuzetnog ZNAČAJA

Utorak, 02.09.2025 | 20:18

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao, obraćajući se iz Pekinga, da je imao veoma otvorene, iskrene i važne razgovore sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom i da su se dotakli svih tema od obostranog interesa.

ISKLJUČITE ovaj uređaj dok spavate - POTVRĐENO da POVEĆAVA račun i smanjuje bezbjednost

Utorak, 02.09.2025 | 11:18

Većina domaćinstava nesvjesno ostavlja ovaj uređaj uključen tokom noći – a to može uzrokovati veće račune i požarne rizike.

Kafa vas uspavljuje, A NE BUDI? Provjerite da li i vi ovo radite pogrešno svakog jutra

Utorak, 02.09.2025 | 11:12

Ako vas kafa zapravo čini pospanim, saznajte šta bi trebalo da izbjegavate.

Zoran Đurašković PODNIO OSTAVKU

Utorak, 02.09.2025 | 13:08

Nakon dvije i po godine, Zoran Đurašković napušta klupu FK Mornara.

JP Morsko dobro: Morska voda odličnog kvaliteta

Utorak, 02.09.2025 | 11:33

Rezultati analize kvaliteta morske vode za 114 lokacija, koju je Institut za biologiju mora sproveo u periodu od 25. do 28. jula ove godine, pokazali su da je na 83,3% lokacija morska voda bila odličnog kvaliteta, na 10,6% lokacija dobrog, a na 6,1% zadovoljavajućeg kvaliteta. Ovi rezultati potvrđuju da je morska voda na crnogorskim kupalištima dobrog kvaliteta, tj. da je sanitarno ispravna, te bezbjedna za kupanje i rekreaciju, saopšteno je iz JP Morsko dobro.

Ministarstvo finansija: S&P potvrdio STABILAN KREDITNI REJTING

Utorak, 02.09.2025 | 12:14

Ocjena 'B+' sa stabilnim izgledima, prema poslednjem izvještaju renomirane agencije za kreditni rejting Standard & Poor's (S&P), predstavlja važnu potvrdu ispravnosti dosadašnje ekonomske politike i uspješnog sprovođenja strukturnih reformi, saopštilo je Ministratstvo finansija.

Demi Mur o STANJU Brusa Vilisa od kad je u domu za njegu: "Teško je"

Srijeda, 03.09.2025 | 10:41

Demi Mur i Brus Vilis su i nakon razvoda ostali prijatelji što pokazuju i teški dani za glumca.

Marija Šerifović nikad EMOTIVNIJA - Objavila sliku sa SINOM, a RIJEČIMA razniježila sve

Srijeda, 03.09.2025 | 10:16

Pjevačica ne krije koliko ju je majčinstvo promjenilo.

OpenAI uvodi RODITELJSKU kontrolu u ChatGPT

Srijeda, 03.09.2025 | 10:05

Kompanija OpenAI je obećala da će uvesti roditeljsku kontrolu za ChatGPT tokom oktobra.

Evo koje piće više šteti ZDRAVLJU - pivo ili gazirani sokovi

Srijeda, 03.09.2025 | 09:50

U svakodnevnoj potrazi za osvježenjem, često biramo pivo ili gazirane napitke, ne razmišljajući previše o njihovom uticaju na zdravlje.  

Pretresi u Nikšiću: Oduzete dvije puške, dva pištolja, okviri od automatske puške i municija

Srijeda, 03.09.2025 | 09:37

Nikšićka policija, po prethodno pribavljenoj naredbi sudije za istragu Osnovnog suda u Nikšiću, pretresla je stanove i druge prostorije na četiri lokacije koje koriste dvije osobe, kojom prilikom su pronađena i privremeno oduzete dvije puške i dva pištolja, kao i dva okvira od automatske puške i municija, saopšteno je iz Uprave policije

Rekordne KONTROLEA i MJERE zdravstveno sanitarne inspekcije: Ministarstvo zdravlja ŠTITI građane i turiste tokom LJETNJE sezone

Srijeda, 03.09.2025 | 09:18

Tokom ljetnje turističke sezone, u periodu od jula do avgusta 2025. godine, Zdravstveno-sanitarna inspekcija Ministarstva zdravlja Crne Gore sprovela je 2.825 redovnih nadzora, pri čemu je utvrđeno 1.726 nepravilnosti u objektima pod sanitarnim i zdravstvenim nadzorom.

Ristić: Kotor na dobrom putu da bude cjelogodišnja turistička destinacija

Srijeda, 03.09.2025 | 09:11

Prema posljednjem presjeku u Kotoru je zabilježeno više od 8.000 prijavljenih gostiju u svim vidovima smještaja.

Fric o Đokoviću: Uradio je ono što ŠAMPIONI rade - ja to nisam uspio

Srijeda, 03.09.2025 | 09:10

Tejlor Fric nije uspio da nadigra srpskog tenisera u četvrtfinalu US Opena, pa je na kraju poražen u Njujorku u četiri seta - 6:3, 7:5, 3:6, 6:4.

Torta sa GROŽĐEM - Poslastica jednostavne pripreme i rajskog ukusa

Srijeda, 03.09.2025 | 08:37

Za prave sladokusce.

Sud danas ODLUČUJE ide li Medenica u pritvor?

Srijeda, 03.09.2025 | 08:05

Krivično vijeće sutkinje Vesne Kovačević danas će odlučiti o predlogu specijalnog tužioca Vukasa Radonjića da se nekadašnjoj predsjednici Vrhovnog suda Vesni Medenici odredi pritvor jer je juče umjesto na zakazano suđenje otišla na fizikalnu terapiju u risansku bolnicu.