Srijeda, 15.05.2024 | 11:11
IZVOR: N1

PSIHOLOG OTKRIVA: Pet rečenica koje roditelji žele da čuju od svoje odrasle djece

Kad djeca odrastu, njihova veza s roditeljima poprima malo drugačiji oblik - njihov odnos postaje recipročniji. Sada bi odraslo dijete takođe moglo podržati svog roditelja, i na praktičan i na emocionalni način.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Kako bi ovaj novi odnos mogao napredovati, neophodna je otvorena komunikacija te međusobno poštovanje i razumijevanje. I dok neki odnosi roditelj-odraslo dijete cvjetaju u ovoj novoj eri, drugi se mogu mučiti sa snalaženjem na novom terenu zbog neriješenih sukoba, nedostatka granica, loše komunikacije ili rana iz prošlosti.

Ali uz brigu, promišljenost i trud obiju strana, obično je moguće poboljšati zdravlje ovog ključnog odnosa, piše HuffPost.

Razmotrite fraze koje bi vam mogle imati smisla i činiti se iskrenima za izreći vašim roditeljima.

Evo što su rekli terapeuti:

1. “Reci mi što ima novo u tvom životu”
Ovaj jednostavan pokretač razgovora naizgled se može činiti kao ništa posebno, ali roditeljima zapravo puno znači. Žele znati zanima li njihovu odraslu djecu kako su i što im se događa u životu, rekla je bračna i porodična terapeutkinja iz Dallasa Sarah Epstein.

Žele sa svojom djecom dijeliti nove interese i prijateljstva, rekla je za HuffPost. “Kada odrasla djeca razgovaraju sa svojim roditeljima o svojim interesima, ona priznaju osobnost i identitet svojih roditelja izvan roditeljstva. Kao i druge vrste prijateljstva, ona između odrasle djece i roditelja zahtijevaju obostrano zanimanje za živote drugih.”

2. “Hvala”
Odgajati djecu nevjerovatno je težak posao.

“Ako odraslo dijete cijeni način na koji su ga roditelji odgojili i izbore koje su napravili, izražavanje te zahvalnosti puno znači”, rekla je Epstein. “To je priznanje za njihov trud i ljubav. A reći roditeljima da su njihovi napori bili važni dodatno je priznanje uticaja dobrog roditeljstva.”

Lara Morales Daitter, saradnica bračne i porodične terapeutkinje u The Connectiveu u sjevernoj Kaliforniji, rekla je za HuffPost da svojim roditeljima možete reći: “Hvala ti za život koji si mi dao. Prihvatam to s dobrim i lošim razdobljima”, rekla je.

“Ovaj izraz pokazuje duboko priznanje dara života koji su dali roditelji. To nadilazi puku zahvalnost za materijalnu pomoć ili odgoj; dotiče se egzistencijalne veze između roditelja i djeteta”, dok takođe “izražava prihvatanje životnih izazova”, rekla je.

3. “Vaše vodstvo pomoglo mi je da pronađem svoj put”
“Ovo je snažan trenutak za roditelje kada shvate da su njihove smjernice pomogle njihovom djetetu da postane nezavisno i ispunjeno”, rekao je Daitter Morales.

Gledajući kako njihova djeca uspješno prolaze kroz životne uspone i padove, to “roditeljima daje osjećaj svrhe i potvrđuje da vrijednosti koje su poučavali u djetinjstvu vode odluke njihove odrasle djece”, dodala je.

4. “Šta biste vi učinili u mojoj situaciji?”
Roditeljima može biti neugodno prijeći s upravitelja života svoje djece dok su mala na konsultanta nakon što postanu odrasle osobe, rekla je Epstein.

“Oni mogu izgubiti uticaj na donošenje važnih odluka u korist nezavisnih preferencija i vrijednosti svog djeteta”, nastavila je.

Kad je odraslo dijete otvoreno za savjete, molba mami ili tati da se uključe može učiniti da se roditelj osjeća važnim i uključenim u ovu fazu djetetovog života.

“Ipak, roditelji se vole osjećati cijenjenima zbog mudrosti koju mogu ponuditi”, rekla je Epstein. “Za odraslu djecu koja imaju zdrav odnos sa svojim roditeljima, pitanje njihovog mišljenja nudi dvostruku korist od dobijanja pouzdanog savjeta i da se roditelj osjeća voljenim i cijenjenim.”

5. “Danas sam srećan i zadovoljan svojim životom”
Ova izjava obuhvata “krajnju težnju” svakog roditelja, rekla je Morales Daitter. Vidjeti dijete kako napušta gnijezdo i gradi srećan i ispunjen život roditelje ispunjava zadovoljstvom i ponosom zbog velikog posla koji su obavili.

“To roditeljima donosi dubok osjećaj radosti i potvrde jer znaju da su njihova podrška i žrtve pridonijeli dobrobiti i sreći njihovog djeteta”, rekla je Daiter Morales.

“Kada odrasla djeca izraze zadovoljstvo svojim životom, to uvjerava roditelje da su se njihovi napori u njihovom odgoju i izdržavanju isplatili”, rekla je.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ANKETA: Da li podržavate predlog da država majkama za svako dijete upisuje pet godina radnog staža?

Petak, 06.03.2026 | 09:28

Pred Odborom za zdravstvo, rad i socijalno staranje pokrenuta je inicijativa da država majkama po rođenju djeteta uplaćuje pet godina radnog staža, bez obzira na to da li su zaposlene ili ne.

Pokrenuta inicijativa: Pet godina radnog staža za svako rođeno dijete

Petak, 06.03.2026 | 08:15

Pred Odborom za zdravstvo, rad i socijalno staranje pokrenuta je inicijativa da država majkama po rođenju djeteta uplaćuje pet godina radnog staža, bez obzira na to da li su zaposlene ili ne.

(FOTO) Dojava o navodnim bombama u tržnim centrima: Policija provjerava "Big Fashion" i "City Mall"

Petak, 06.03.2026 | 15:13

Povodom dojave koja je danas putem e-maila poslata crnogorskim medijima, a koja se odnosi na navodno postavljanje eksploziva u tržnim centrima Big Fashion i City Mall u Podgorici, Službenici Uprave policije su odmah postupili po navedenoj dojavi i preduzimaju hitne protivdiverzione mjere i radnje u odnosu na pomenuto, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Gorčević: Vjerujem da će većina braniti amandmane za koje je EK dala zeleno svjetlo

Petak, 06.03.2026 | 08:20

Evropska komisija pažljivo će pratiti sprovođenje zakona o MUP-u i ANB-u odgovoreno je iz te institucije šefovima poslaničkih klubova opozicionih partija u našem parlamentu, koji su toj instituciji poslali upit da li predloženi pravni akti dovode u pitanje zaštitu ljudskih prava. Ministarka evropskih poslova Majda Gorčević je kazala da su svi amandmani koje Vlada usvojila na predložene zakone usklađeni sa Evropskom komisijom, osim onih koji se odnose na direktive koje su u vezi sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka.

Vuković Kuč: Ne pristajemo da se Crna Gora pod plaštom evropskih integracija pretvara u policijsku državu

Petak, 06.03.2026 | 09:38

Ne pristajemo da se Crna Gora pod plaštom evropskih integracija pretvara u policijsku državu, poručila je Aleksandra Vuković Kuč, potpredsjednica Demokratske partije socijalista i poslanica u Skupštini Crne Gore.

Laković napustio PES i podnio ostavke u skupštinskim odborima

Petak, 06.03.2026 | 21:38

Poslanik Pokreta Evropa sad Miodrag Laković je nakon usvajanja predloga Zakona o unutrašnjim poslovima i ANB-u podnio je ostavku na funkciju predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu, kao i na sve funkcije u poslaničkom klubu PES-a. On će nastaviti kao nezavisni poslanik.

Usvojen Predlog Zakona o unutrašnjim poslovima

Petak, 06.03.2026 | 21:15

Skupština Crne Gore usvojila je Predlog Zakona o unutrašnjim poslovima. Predlog je usvojen uz 47 glasova za i 12 protiv. Zakon o ANB-u i onaj koji se odnosi na unutrašnje poslove sporni su poslanicima opozicije, a iz DPS-a su najavili da će podnijeti ostavke ako poslanici parlamentarne većine ipak odluče da daju podršku takvim zakonskim rješenjima.

Ronaldo otišao u Madrid za spas karijere

Petak, 06.03.2026 | 21:31

Poznati portugalski fudbaler Kristijano Ronaldo otputovao je u Madrid kako bi pronašao što efikasniji metod za oporavak od povrede zadnje lože zbog koje ga izvjesno neko vrijeme neće biti u timu Al Nasra.

Uhapšen osumnjičeni za prijetnje Borisu Bogdanoviću

Petak, 06.03.2026 | 19:42

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić su, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću, uhapsili S.P. (55) iz Nikšića zbog sumnje da je na štetu Borisa Bogdanovića, poslanika u Skupštini Crne Gore, počinio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

Udruženje pravnika CG: Predložene izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima Ustavni sud bi proglasio neustavnim

Petak, 06.03.2026 | 21:04

Udruženje pravnika Crne Gore, nakon analize predloženih izmjena Zakona o unutrašnjim poslovima, dužno je da ukupnoj crnogorskoj javnosti, a posebno poslanicima kao nosiocima zakonodavne vlasti, ukaže da se, u dijelu amandmana, radi o rješenjima koja bi za slučaj pokretanja postupka pred Ustavnim sudom, saglasno članu 150 Ustava Crne Gore, ista bila proglašena neustavnim.

Greškom dobio skoro milion eura: Državljanin Bosne i Hercegovine odmah obavijestio banku

Petak, 06.03.2026 | 20:56

Švedski tapetar bh. porijekla Frank Arnautović (57) ostao je šokiran kada je na svom bankovnom računu iznenada ugledao veliku svotu novca koja nije bila njegova.

Lažne dojave o bombama u podgoričkim tržnim centrima

Petak, 06.03.2026 | 18:54

Dojave o bombama u tržnim centrima Big Fashion i City Mall bile su lažne, saopšteno je iz Uprave policije.

Sančez: Rat protiv Irana greška

Petak, 06.03.2026 | 21:56

Premijer Španije Pedro Sančes nazvao je rat Sjedinjenih Američkih Država i Izraela protiv Irana "izuzetnom greškom", naglašavajući da je konflikt "jasno van okvira međunarodnog prava".

Đukanovićevi advokati: U pretresu pronađeni promotivni pamfleti kakve koriste političke partije širom svijeta

Petak, 06.03.2026 | 20:22

Advokatski tim uhapšenog biznismena Aca Đukanovića poslao je saopštenje medijima povodom informacija koje su se pojavile u javnosti, nakon pretresa stambenog objekta njihovog branjenika, a koje se odnose na navodno pronađenu dokumentaciju iz registratora.

Đina Jauković o razlozima poraza na Islandu: Nismo ih potcijenile, ali su izostali energija i karakter

Petak, 06.03.2026 | 20:05

Kao razlog za slabiju partiju na Islandu, kapitenka crnogorskih rukometašica Đurđina Jauković navodi umor od dugog puta i tvrdi da „lavice“ nisu potcijenile rivalke.