Sedmog dana 18. Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga poseban segmenat programa bio je posvećen prikazu velikih srpskih autora koji su obilježili književne periode u kojima su stvarali i ostavili veliki trag na domaću književnost. Životne i kreativne priče ovih velikih književnika publici je približio je Aleksandar Jerkov, književni kritičar, profesor Srpske književnosti 20. vijeka i upravnik univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković”.
Foto: MediaBiro
Prvi prikaz fokusirao se na sabrana djela velikog srpskog pjesnika, književnog kritičara, dramskog pisca, Borislava Mihajlovića Mihiza.
“Sabrana djela su trenutak kada se vidi cjelina nečijeg opusa. Ovo je bio dobar trenutak da se, zahvaljujući podršci Ministarstva kulture Srbije i pokrajinske vlade Vojvodine, sabere sve što je Mihiz za života uradio, a uradio je puno. Mihiz je jedan od najznačajnijih dramskih pisaca 20. vijeka i to ne samo u Srba i bivšoj Jugoslaviji, nego je autor koji je dao jednu kongenijalnu ideju kako obnoviti tragediju u 20. vijeku, što bi moglo da bude važno i u Evropskim i u svjetskim okvirima,” naveo je Jerkov.
Jerkov je posebnu pažnju skrenuo na djelo “Autobiografija – o drugima”, ali i na Mihizov rad u književnoj kritici.
“Njegova kazivanja, ukazivanja i polemičke note koje je on tu donio - to je sve zaista dragocjeno za nas. Tek sad možemo da sagledamo širinu njegovog opusa i njegove veličine,” naveo je književni kritičar.
Drugi dio programa bio je posvećen nedavno preminulom piscu Goranu Petroviću čija djela su imala veliki odjek i u Evropi, a posebno u Rusiji, Francuskoj, Italiji...
“Umro je u godinama kada su umirali veliki srpski pisci, Pekić je umro u tim godinama, Kiš je umro i ranije, Bulatović je umro u tim godinama... Neka čudna kob bere najbolje. Goran Petrović je pisac koji je obilježio kraj 20. vijeka i kraj 21. vijeka, od “Opsade crkve Svetog Spasa do antologijskih priča “Sve što znam o vremenu” on je ostavio značajan pečat na srpsku književnost danas,” istakao je Jerkov.
O Petrovićevom uspjehu svjedoči i dobar prijem njegova posljednja dva kratka romana "Papir" i "Ikonostas".
“To je prosto divno vidjeti jer se događalo da su neki žiriji imali problem koji od ta dva romana da nagrade. To je čarobno na svoj način. Nedostajaće nam mnogo. Bio mi je drag prijatelj toliko godina, ali nedostajaće i srpskoj književnosti zbog projekta koji je započeo, a koji je nosio više od deset romana, od kojih smo vidjeli dva, treći je napisan i biće objavljen za koji mjesec, četvrti je nedovršen, ali će biti objavljen, ostali su ostavljeni u različitim fazama rada. To je tako veliki zamah, te da je uspio da ga ostvari pomjerio bi granice romana-ciklusa koji su zasnovali Balzak i Zola u 19. vijeku”, naveo je Jerkov.
Jerkov je ovom prilikom zahvalio organizatorima Sajma što je dobio priliku da govori o ovako značajnim srpskim piscima, te prikaže njihovo stvaralaštvo iz svoje vizure.
“Ovogodišnji Sajam, ostavlja vrlo lijep utisak, sve je živo, promocije lijepo posjećene. Ja sam već godinama na Podgoričkom sajmu knjiga i mogu da kažem da je ovo bio jedan od boljih sajmova koji su napravljeni”, podvukao je on.
Foto: MediaBiro
Foto: MediaBiro
KOMENTARI (0)