Ponedjeljak, 20.05.2024 | 13:20
IZVOR: kolektiv.me

Milatović: Prepoznati važnost aktuelnog trenutka, kako bi zajedno nastavili da gradimo prosperitetniju budućnost

Vizija razvoja gradjanske i evropske države Crne Gore, kakvu sam predstavio na početku mandata, oblikovala je moje djelovanje i presudno uticala na donijete odluke u prethodnih godinu dana, kazao predsjednik države Jakov MIlatović u obraćanju povodom godinu dana od stupanja na dužnost Predsjednika Crne Gore.




Foto: YouTube screenshot/Predsjednik Crne Gore

On je istakao da dalji razvoj demokratije, unapređenje stanja vladavine prava i održiv ekonomski razvoj vidi kao tri paralelna i kontinuirana procesa koji zahtijevaju najveći stepen angažovanja svih društvenih činilaca. Milatović je kazao da Evropska unija nije sama po sebi cilj, ona je vrijednosno opredjeljenje kojem Crna Gora pripada.

Milatović je poručio da suočavanje sa nekim od mračnih stranica naše prošlosti nije stvar izbora, već obaveza i dug prema onima koji su, zbog drugačijeg nacionalnog, vjerskog ili političkog opredjeljenja, podnijeli žrtvu koja je decenijama ignorisana od strane države.

"Vizija razvoja građanske i evropske države Crne Gore, kakvu sam predstavio na početku svog mandata, oblikovala je moje djelovanje u proteklih godinu dana i presudno uticala na odluke koje sam donosio. Pri zatečenom stanju institucionalnog zastoja, kome smo svjedočili u maju 2023. godine, doprinos stabilizaciji sistema i konsolidaciji unutar državnog aparata nametnuo se kao jedan od najvažnijih izazova.

Nastojao sam da budem faktor pomirenja i zajedništva, na korist svakog građanina i društa u cjelini. Istovremeno, svoje djelovanje sam posvetio i usmjeravanju društvenih procesa ka daljoj demokratizaciji Crne Gore", poručio je Milatović.

On je kazao da su i pored nepovoljnih unutrašnjih prilika, koje su obilježile dobar dio 2023, oživljen proces evropskih integracija i napravljeni značajni koraci ka ispunjavanju mjerila koji će nas dodatno približiti EU članstvu.

"Uporedo sa unutrašnjom agendom, kroz intenzivnu diplomatsku aktivnost ojačan je međunarodni ugled zemlje, unaprijeđena kredibilnost NATO članstva i u kontinuitetu pružana podrška politikama mira i saradnje. U bilateralnim odnosima potvrđeno je strateško partnerstvo sa SAD i ključnim evropskim državama, a ruka prijateljstva ispružena je i ka zemljama bliskog i dalekog istoka", istakao je predsjednik Crne Gore.

On je dodao da je aktivnom ekonomskom diplomatijom Crna Gora smo predstavljena kao zemlja mogućnosti i poželjna destinacija za kredibilne strane investitore.

"Suočavanje sa nekim od mračnih stranica naše prošlosti nije bila stvar izbora, već obaveza i dug prema onima koji su, zbog drugačijeg nacionalnog, vjerskog ili političkog opredjeljenja, podnijeli žrtvu koja je decenijama ignorisana od strane države. Posle decenija izražene društvene nejednakosti, vratili smo u fokus temeljene vrijednosti kao što su obrazovanje, nauka i kultura, stvarajući tako uslove za građenje društva jednakih šansi.

Svakodnevnim aktivnostima podsjećao sam na važnost njegovanja međuvjerskog i međunacionalnog sklada, sagledavajući različitosti kao dio bogate kulturne riznice našeg građanskog društva", kazao je Milatović.

Dok proslavljamo punoljetstvo obnove nezavisnosti, želim da podsjetim da se nalazimo u važnoj istorijskoj etapi od čijeg uspješnog okončanja će zavisiti kvalitet života naše, ali i generacija koje dolaze, istakao je predsjednik Crne Gore.

"Uvjeren sam da smo kao društvo uspjeli da prepoznamo važnost aktuelnog trenutka i još snažnije nastavimo da svi zajedno gradimo prosperitetnu budućnost naše zemlje. Da je vječna Crna Gora!", zaključio je Milatović svoje obraćanje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Demokrate pitaju DPS: Za šta je služio VIP objekat Vodovoda na vodoizvorištu Mareza?

Četvrtak, 26.06.2025 | 21:13

Time što komentarišete gdje direktor podgoričkog Vodovoda provodi godišnji odmor koji ga sleduje, pokazujete da niste politička partija, a ni Klub odbornika, već samo „Klub super špijunki” po ugledu na vašeg šefa Kluba koji je prepoznat po iznošenju neprovjerenih informacija i kuloarskih tračeva na sjednicama Skupštine Glavnog grada, saopštio je Klub odbornika Demokrata u Skupštini Glavnog grada. Oni su reagovali na saopštenje Kluba odbornika DPS-a u kojem se tvrdi da su odlukom podgoričkog Vodovoda da uvede restrikcije Lješanskoj nahiji ugroženi životi i imovina građana.

Joković: MPŠV neće biti kočničar ulaska u EU, završićemo sve obaveze na vrijeme

Četvrtak, 26.06.2025 | 20:19

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede neće biti kočničar ulaska Crne Gore u Evropsku uniju, već naprotiv, završićemo sve obaveze na vrijeme, uvjerava u emisiji "Argumenti" na Televiziji Crne Gore resorni ministar Vladimir Joković.

Ivanović: Crna Gora ostaje POSVEĆENA principima mira i multilateralizma

Četvrtak, 26.06.2025 | 18:27

Crna Gora ostaje posvećena principima mira i multilateralizma, objavio je na društvenoj mreži “X”, povodom 80 godina Povelje UN, potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, saopšteno je iz njegovog kabineta.

Skupština USVOJILA Prostorni plan Crne Gore

Četvrtak, 26.06.2025 | 17:22

Poslanici Skupštine Crne Gore usvojili su Prostorni plan Crne Gore do 2040. godine, sa 42 glasa za. Glasalo je ukupno 50 poslanika, osam je bilo protiv.

URA: Vlada degradirala Prostorni plan i grubo prekršila zakone i procedure

Četvrtak, 26.06.2025 | 15:55

"Prostorni plan Crne Core nije mogao biti utvrđen na Vladi 12.06. bez saglasnosti Agencije za zaštitu životne sredine na Izvještaj o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu. Ministri i ministarke su glasali za Prostorni plan bez uvida u ovaj izvještaj, što je nedopustivo i predstavlja kršenje zakona. Tako će i poslanici danas glasati za najvažniji strateški dokument države, bez uvida u sva dokumenta", saopštili su iz Građanskog pokreta URA.

Imate problema s hrkanjem - Zaustavite ga u TRI DANA uz ovu vježbu od 30 sekundi

Četvrtak, 26.06.2025 | 21:56

Začepljeni nos i začepljeni sinusi mogu dovesti do glasnijeg i učestalijeg hrkanja.

Evo kako adekvatno da obučete DIJETE tokom vrelih ljetnjih dana

Četvrtak, 26.06.2025 | 21:46

Tokom ljeta stalno smo izloženi toploti, suncu i prekomjernom znojenju. U toplim vremenskim uslovima teško je pronaći pravu odjeću za sebe, a kako obući dijete ispostavlja se kao pravi zadatak.

Demokrate pitaju DPS: Za šta je služio VIP objekat Vodovoda na vodoizvorištu Mareza?

Četvrtak, 26.06.2025 | 21:13

Time što komentarišete gdje direktor podgoričkog Vodovoda provodi godišnji odmor koji ga sleduje, pokazujete da niste politička partija, a ni Klub odbornika, već samo „Klub super špijunki” po ugledu na vašeg šefa Kluba koji je prepoznat po iznošenju neprovjerenih informacija i kuloarskih tračeva na sjednicama Skupštine Glavnog grada, saopštio je Klub odbornika Demokrata u Skupštini Glavnog grada. Oni su reagovali na saopštenje Kluba odbornika DPS-a u kojem se tvrdi da su odlukom podgoričkog Vodovoda da uvede restrikcije Lješanskoj nahiji ugroženi životi i imovina građana.

Kremasti dezert s limetom, kokosom i mangom - Osvježenje sa EGZOTIČNIM ŠMEKOM

Četvrtak, 26.06.2025 | 20:58

Ovaj kremasti dezert s limetom, kokosom i mangom prava je tropska fantazija u čaši, a pravi je veoma brzo.

Joković: MPŠV neće biti kočničar ulaska u EU, završićemo sve obaveze na vrijeme

Četvrtak, 26.06.2025 | 20:19

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede neće biti kočničar ulaska Crne Gore u Evropsku uniju, već naprotiv, završićemo sve obaveze na vrijeme, uvjerava u emisiji "Argumenti" na Televiziji Crne Gore resorni ministar Vladimir Joković.

Počinje novo poglavlje - Novi TRENER u timu Novaka Đokovića

Četvrtak, 26.06.2025 | 20:02

Novo lice u stručnom štabu Novaka Đokovića na Vimbldonu biće Dalibor Sirola.

Klikovac: Radovi na novom gradskom groblju na Ćemovskom polju ulaze u ZAVRŠNU FAZU

Četvrtak, 26.06.2025 | 19:56

Radovi na novom gradskom groblju na Ćemovskom polju ulaze u završnu fazu, kazala je u Jutarnjem progamu Gradske TV, savjetnica direktora za tehničke poslove u GP Pogrebne usluge, Bojana Klikovac. Gradsko preduzeće Pogrebne usluge najavljuje savremeno i dostojanstveno opremljen prostor koji bi trebalo da dugoročno riješi problem nedostatka grobnih mjesta u Podgorici.

Evo kako RASHLADITI stan bez klime - Potrebna vam je samo FLAŠA VODE

Četvrtak, 26.06.2025 | 19:43

Nema ventilatora. Nema klima uređaja. Samo strateški postavljena smrznuta boca - i to bi moglo promijeniti način na koji se ljudi rashlađuju ljeti.

Ne žurite s pranjem kose nakon FARBANJA – Evo koliko treba sačekati

Četvrtak, 26.06.2025 | 19:09

Savjetuje se da je najbolje sačekati barem 48 sati prIJe prvog pranja, kako bi pigmenti imali dovoljno vremena da se duboko "usele" u vlas.

Kada legende ispraćaju legende - Novak se EMOTIVNO oglasio zbog Miloša Teodosića (FOTO)

Četvrtak, 26.06.2025 | 18:47

Novak Đoković, najbolji teniser ikada, poklonio se Milošu Teodosiću na društvenim mrežama, nakon što je legendarni košarkaš saopštio kraj karijere.