Ponedjeljak, 20.05.2024 | 18:39
IZVOR: citymagazin.rs

Ako često vozite NA REZERVI to može SKUPO da vas KOŠTA

Zavisno od vozila i stila vožnje, od paljenja lampice do trenutka kada ćete ostati bez goriva imate 50 do 100 kilometara, ali voziti na rezervi nije pametno.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ni ranije nam nije bilo strano da vozimo na rezervi, ali ovakva vožnja se u posljednje vrijeme prilično učestala zbog visokih cijena goriva.

Zbog toga mnogi vozači do posljednjeg trenutka odlažu odlazak na pumpu i voze se uprkos tome što se žuta lampica koja označava rezervu upalila. Iako od paljenja lampice do trenutka kada ćete ostati bez goriva imate najčešće 50 do 100 kilometara (zavisno od automobila i stila vožnje), vožnja na rezervi nikako nije preporučljiva i može biti štetna za automobil.

Rezerva se s razlogom zove tako, a riječ je o rezervnom gorivu koje bi u nuždi trebalo da vam bude dovoljno da dođete do najbliže pumpe, čak i kada je ona dosta udaljena.

Evo šta sve može da se desi redovnom vožnjom na rezervi Kod starijih automobila se tokom godina u rezervoaru skupilo dosta prljavštine, što zbog spoljnih uticaja, što zbog trošenja samog materijala.

Prljavština je na dnu, pa prilikom vožnje na rezervi postoji šansa da se pomiješa s gorivom i tako dospe u cijevi za dovod goriva.

Filter goriva će zaustaviti većinu štetnih čestica prljavštine, ali uvijek postoji šansa da neke od njih dođu u motor. Ne treba zaboraviti da neki modeli automobila imaju trajni filter goriva, pa vožnja na rezervi za ova vozila posebno može da bude loša.

Takođe postoji opasnost od začepljenja filtera i cijevi za dovod goriva. Ako prljavština dospije u sam motor može oštetiti sisteme ubrizgavanja ili same cilindre, što je vrlo skupa popravka, prenosi City Magazine.

Može se oštetiti i katalizator koji je vrlo osjetljiv na prljavštinu i nesagorive ostatke, a posljedica je takođe skupa popravka.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

TO Budva: Na rivijeri odmara preko 44 hiljade gostiju

Petak, 07.08.2026 | 12:37

Na Budvanskoj rivijeri trenutno boravi 44.534 registrovana gosta, saopštila je Turistička organizacija (TO) Budva.

Aktivni požari na području opština Bar, Kolašin, Cetinje i Gusinje

Petak, 07.08.2026 | 12:08

Na teritoriji Crne Gore aktivni su požari u Baru, Kolašinu, Cetinju i Gusinju, saopštila je Marijana Marković ispred Operativno komunikacionog centra (OKC).

Kabinet Milatovića: Očekujemo konkretne pravne korake za zaštitu Dvorca na Kruševcu i državne imovine

Petak, 07.08.2026 | 12:05

Kabinet predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića saopštio je da je primio odgovor Zaštitnika imovinsko pravnih interesa na inicijativu za preduzimanje hitnih mjera radi zaštite državne imovine povodom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o statusu potomaka dinastije Petrović Njegoš. Navode da iz odgovora Zaštitnika nije moguće utvrditi da li je izvršena pravna analiza zakonskih izmjena, da li smatra da postoji nesaglasnost sa Ustavom i zakonima, koje pravne mogućnosti razmatra, niti hoće li i kada donijeti odluku o eventualnom pokretanju postupka pred Ustavnim sudom.

ANKETA: Nove kazne u saobraćaju: 30–60 € za nepoštovanje pješačkog prelaza i do 250 € za korišćenje telefona u vožnji – da li su opravdane?

Petak, 07.08.2026 | 11:35

U Crnoj Gori stupile su na snagu izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojima se uvode stroža pravila i veće novčane kazne za određene prekršaje.

Istorijska presuda protiv Mete: Zbog ugrožavanja djece moraju da plate gotovo milijardu dolara

Petak, 07.08.2026 | 10:31

Američki sud u Novom Meksiku zadao je težak udarac tehnološkom gigantu Meta, naloživši kompaniji da plati dodatnih 567 miliona dolara na ime štete koju su Facebook i Instagram nanijeli mentalnom zdravlju i sigurnosti mladih.

Herceg Novi: Osumnjičenom za davanje mita policajcu određen istražni pritvor

Petak, 07.08.2026 | 10:11

Državljaninu Velike Britanije B.F. (40), osumnjičenom da je policajcu u Herceg Novom ponudio mito kako bi izbjegao sankciju za saobraćajni prekršaj, određen je istražni pritvor nakon saslušanja u Osnovnom sudu u tom gradu.

Izvršen pretres 11 lokacija u pet gradova na sjeveru: Pronađeno oružje, municija i narkotici

Petak, 07.08.2026 | 10:00

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ izvršili su ukupno 11 pretresa stambenih i drugih prostorija na području Bijelog Polja, Berana, Andrijevice, Kolašina i Rožaja.

Šaranović: Od danas na snazi izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja

Petak, 07.08.2026 | 09:49

Od danas stupaju na snagu izmjene i dopune Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojima uvodimo strože mjere, efikasniju kontrolu i snažnije mehanizme za sankcionisanje najtežih saobraćajnih prekršaja, poručio je ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.

ZHMS apeluje na građane: Oslanjajte se isključivo na zvanična meteorološka upozorenja

Petak, 07.08.2026 | 09:32

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS) apelovao je na građane i medije da se prilikom informisanja o mogućim vremenskim nepogodama oslanjaju isključivo na zvanična upozorenja, upozoravajući da širenje neprovjerenih prognoza može izazvati paniku i otežati koordinaciju aktivnosti nadležnih službi.

Nova pravila za mlade vozače i korisnike električnih trotineta, strože kazne za pojas i parkiranje

Petak, 07.08.2026 | 09:15

U Crnoj Gori od danas počinju da važe izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojima se uvode stroža pravila za mlade vozače i korisnike električnih trotineta, veće novčane kazne i proširuju ovlašćenja komunalne policije.