Četvrtak, 23.05.2024 | 08:21
IZVOR: avaz.ba

30 minuta TRČANJA ili 10.000 KORAKA - Studija otkriva šta je bolje za GUBITAK KILOGRAMA

Dugo se smatralo da je dnevno hodanje od najmanje 10.000 koraka zlatni standard za vježbanje.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Međutim, nova studija pokazuje da je fokusiranje na vrijeme provedeno u vježbanju jednako učinkovito za gubitak težine, dugovječnost i smanjenje rizika od srčanih bolesti kao i brojanje koraka. Istraživači iz Brigham and Women's Hospital u Bostonu analizirali su četvorogodišnje podatke gotovo 15.000 žena starijih od 62 godine, piše Daily Mail.

Učesnice su nosile fitness trakere za mjerenje nivoa aktivnosti i svake godine ispunjavale zdravstvene upitnike. Rezultati su pokazali da su one koje su svakodnevno hodale između 8.000 i 8.500 koraka smanjile rizik od srčanih bolesti za 40% u poređenju s onima koje su hodale oko 3.000 koraka dnevno.

Osim toga, isti nivo smanjenja rizika zabilježena je kod onih koje su vježbale 75 minuta dnevno, što sugeriše da mjerenje koraka možda nije nužno. Ova studija je samo jedno od nekoliko nedavnih istraživanja koja preispituju pravilo od 10.000 koraka, budući da neki stručnjaci smatraju da ne postoji univerzalni "magični" broj za vježbanje.

Dr. Rikuta Hamaja, glavni autor studije i istraživač na Odjeljenju za preventivnu medicinu u Brigham and Women's Hospital, ističe:

"Za neke, posebno mlađe pojedince, vježbanje može uključivati aktivnosti poput tenisa, fudbala, hodanja ili trčanja, što se lako prati pomoću koraka. Međutim, za druge se može sastojati od vožnje bicikla ili plivanja, gdje je praćenje trajanja vježbanja jednostavnije. Stoga smjernice za tjelesnu aktivnost trebaju nuditi različite načine za postizanje ciljeva. Kretanje je individualno i gotovo svi oblici kretanja su korisni za zdravlje".

Studija je uključila 14.399 žena starijih od 62 godine koje su bile zdrave, što znači da nisu imale bolesti srca ili rak. Prosječna dob učesnica bila je 72 godine. Između 2011. i 2015. godine, od žena je zatraženo da stalno nose uređaje za praćenje aktivnosti, uključujući i tokom spavanja ili tuširanja.

Svake godine, istraživači su prikupljali podatke putem upitnika o zdravstvenim navikama kao što su pušenje, konzumacija alkohola, visina, težina, menopauza te lična i porodična istorija bolesti. Ovi podaci korišteni su za procjenu rizika od srčanih bolesti i smrtnosti učesnika. Praćenje je trajalo do kraja 2022. godine.

U prosjeku, učesnice su sedmično provodile 62 minute u umjerenoj do intenzivnoj vježbi i hodale oko 5183 koraka dnevno. Do 2022. godine, 9% učesnica je preminulo, a 4% je razvilo srčanu bolest. Žene su podijeljene u grupe prema minutama vježbanja ili broju koraka koje su napravile.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Zelenski: Ukrajina se suočava sa nestašicom raketa zbog rata na Bliskom istoku

Srijeda, 18.03.2026 | 15:13

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je da bi Ukrajina mogla da se suoči s nedostatkom raketa usljed eskalacije sukoba na Bliskom istoku.  

RUP donirao 30.000 eura za adaptaciju Doma zdravlja u Pljevljima

Srijeda, 18.03.2026 | 15:03

Rudnik uglja Pljevlja (RUP) opredijelio je 30.000 eura za adaptaciju Doma zdravlja u tom gradu, saopšteno je iz te kompanije.

Ministar odbrane Izraela: Ubili smo iranskog ministra obavještajnih poslova Esmaila Khatiba

Srijeda, 18.03.2026 | 14:57

Ministar odbrane Izraela Izrael Kac izjavio je u srijedu da je iranski ministar obavještajnih poslova Esmail Khatib "eliminisan" u napadu izvedenom tokom noći.

Gorčević i Kačka potpisali Memorandum o saradnji: Iskustvo Crne Gore u oblasti EU integracije može biti dragocjeno za Ukrajinu

Srijeda, 18.03.2026 | 14:40

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević i Taras Kačka, potpredsjednik Vlade Ukrajine za evropske i evroatlanske integracije potpisali su u Briselu Memorandum o saradnji u oblasti evropske integracije između Crne Gore i Ukrajine.

Akcija "Stranac": 145 mjera u jednom danu, više od 3.000 od početka godine

Srijeda, 18.03.2026 | 14:38

Uprava policije saopštila je da je u okviru akcije „Stranac“ juče širom Crne Gore sprovedena pojačana kontrola kretanja, boravka i rada stranih državljana, tokom koje je preduzeto 145 mjera.

„Dok šuma stoji, budućnost postoji“: DMEN okupio mlade na panelu o ekologiji

Srijeda, 18.03.2026 | 14:11

Društvo mladih ekologa Nikšić organizovalo je javnu prezentaciju video materijala u okviru projekta „Mladi Eko Poaro – MEP4“, uz panel diskusiju pod nazivom „Dok šuma stoji, budućnost postoji“, koju su realizovali učenici JU Gimnazija Stojan Cerović.

Bogdanović: Mi ćemo sa Evropskom unijom, a Milatović sa DPS-om

Srijeda, 18.03.2026 | 14:02

Kad je Crna Gora, po Freedom House-u, padala u kategoriju hibridnog režima, kad su institucije bile zarobljene, a država duboko kompromitovana korupcijom i kriminalom, od Jakova Milatovića nijesmo čuli ni glas, ni tvit, ni riječ, kazao je Boris Bogdanović, generalni sekretar i šef Kluba poslanika Demokrata.

Jemstvo od preko pet miliona eura nije dovoljno za puštanje na slobodu Aca Đukanovića

Srijeda, 18.03.2026 | 13:57

Tužiteljka u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću Vanja Sinđić mišljenja je da ponuđeno jemstvo od preko pet miliona eura za puštanje iz pritvora biznismena Aca Đukanovića nije dovoljno.

Pljevlja: Krivična protiv osumnjičenog za prinudu, spriječio snimanje bašte lokala

Srijeda, 18.03.2026 | 13:46

Policija u Pljevljima podnijela je krivičnu prijavu protiv B.S. (43) zbog sumnje da je prinudio jedno lice da prekine snimanje u bašti ugostiteljskog objekta, nakon što mu je uputio uvrede i fizički onemogućio dalji rad, saopšteno je iz policije.

Milatović predložio plan od sedam konkretnih mjera za izlazak iz krize

Srijeda, 18.03.2026 | 13:06

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović obratio se danas javnosti na konferenciji za medije, ukazujući na, kako je istaknuto, potrebu hitnog prevazilaženja političke i institucionalne blokade u kojoj se Crna Gora trenutno nalazi.