Petak, 31.05.2024 | 13:37
IZVOR: kolektiv.me

CNP u Beogradu: Višeminutni aplauzi za „Šćeri moja“

Predstava „Šćeri moja“ Maje Todorović, u režiji Ane Vukotić, izvedena je sinoć pred punom salom Narodnog pozorišta u Beogradu. Predstava koja je tokom osmogodišnjeg trajanja izvođena u pozorištima i na festivalima u Crnoj Gori i regionu, izazvala je odlične reakcije i višeminutne aplauze beogradske publike.




Foto: Crnogorsko narodno pozorište, Duško Miljanić

Crnogorsko narodno pozorište, prema riječima direktora Ilije Subotića, s posebnim zadovoljstvom gostovalo je u Beogradu na Velikoj sceni Narodnog pozorišta s kojim već dugi niz godina razvija dobru i prijateljsku saradnju. 

“CNP s velikim senzibilitetom njeguje i razvija saradnju sa srodnim institucijama, posebno kada je region u pitanju, jer smatramo da je kultura zapravo ona društvena aktivnost koja suštinski pospješuje naše međusobne odnose i istovremeno doprinosi unapređenju međunarodnih praksi u ovoj oblasti. Pored toga što CNP i Narodno pozorište imaju tradicionalno dobru saradnju, naše gostovanje u Beogradu smatramo i doprinosom u unapređenju dobrosusjedskih i prijateljskih odnosa dvije zemlje”, rekao je Subotić.

Anđelka Vujović, izvršna direktorica Drame Narodnog pozorišta u Beogradu podsjetila je da njihovo pozorište ima dosta gostovanja drugih teatara, ali da odavno nije vidjela tako dobru reakciju publike.

“I mene je vrlo dirnula ova tema, način na koji je rediteljka postavila priču, kao i izuzetna igra crnogorskih glumaca. Protokol između naše dvije institucije omogućava da svake godine razmijenimo najbolje predstave i jako je važno da mi u kulturi i kroz umjetnost pokazujemo da sva politička dešavanja ne utiču na ono što je naša saradnja i povezivanje, koje nam je svima potrebno”, istakla je Vujović.

Izvođenju u Narodnom pozoirštu Beograd prisustvovala je i autorka teksta, dramska spisateljica Maja Todorović.

“Prošlo je deset godina od kada sam napisala ovaj tekst i osam koliko traje. Zaista je fascinantno koliko traje predstava, srijećem i dalje ljude koji su je više puta gledali i dalje joj se vraćaju. To jeste najbolji pokazatelj koliko je ona važna i koliko se trude oni koji joj daju život, a to su glumci. I to žensko pitanje se forsira posljednjih godina, ali u ovoj predstavi je izbjegnuto da to bude plakatski, prst u oku, već je ispričana priča o vezi između oca i ćerke prije svega, što su ljudi prepoznali. Ono za šta se uvijek borim je da postoje emocije u svemu što radim i da je izražen ljudski odnos kojem se moramo vraćati. Ova predstava očigledno sve to ima i zato i traje”, istakla je Todorović.

Glumac Branislav Zeremski naglasio je da je komad vrlo duhovit, ali da nosi u tragičku potku i postavlja neka suštinska pitanja.

“Želim prvo da čestitam autorki teskta, zatim rediteljki, ali i cijelom ansamblu Crnogorskog narodnog pozorišta. Ovo je jedna vrlo inteligentna, odlična predstava u svim segmentima. Posebno sam ponosan što je moja koleginica sa klase Varja Đukić igrala večeras na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu”, rekao je Zeremski.

Glumica Elizabeta Đorevska rekla je da je oduševljena predstavom u svim njenim elementima.

“Ovaj tekst daje izuzetan prostor glumcima za igru, vrlo precizna režija i fantastični glumci, zaista je nemoguće naći slabu tačku ovoj predstavi. Čini mi se da je ovo jedan istorijski segment Crne Gore koji je dosta duhovito ispričan, ali tu ima i mnogo gorčine, iza tog našeg smijeha. Vrlo zanimljiva predstava koja ima odličan tempo”, zaključila je Đorevska.

Filmski reditelj Srdan Golubović je rekao da je predstava vrlo zanimljiva i da mu je drago što je imao priliku da vidi gostovanje crnogorskog nacionalnog teatra.

“Jako mi je drago što je predstava koja traje već osam godina, što zaista nije malo za jednu pozorišnu predstavu, imala ovako dobar prijem kod beogradske publike. Reakcije su bile i vrlo emotivne i to govori prije svega da je u pitanju kvalitetan dramski tekst, koji uz režiju i glumce omogućava ovoliko trajanje i život predstave. Jako je važno za publiku da postoje ovakve razmjene, a važno je i za glumce da imaju priliku da ih vidi publika u okruženju”, kazao je Golubović.

Gostovanje u Beogradu rezultat je uzvratne posjete u skladu s dugoročnim Sporazumom o saradnji, a nakon što je Narodno pozorište Beograd s velikim uspjehom u novembru izvelo baletski triptih “Infinitas”, u okviru programa obilježavanja 70 godina postojanja našeg nacionalnog teatra.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Stiglo 14 predloga za Nagradu „19. decembar“: Predloženi muzičari, glumci....

Nedjelja, 30.11.2025 | 09:00

Na konkurs za dodjelu Nagrade "19. decembar", priznanja koje se dodjeljuje povodom Dana oslobođenja Podgorice, pristiglo je, kako "Dan" saznaje, 14 predloga.

Publika nagradila aplauzima, žiri sa šest Ardaliona: „Heroj nacije“ donio trijumf Nikšićkom pozorištu

Petak, 28.11.2025 | 17:42

Na jubilarnom 30. Jugoslovenskom pozorišnom festivalu „Bez prevoda“ u Užicu, Nikšićko pozorište ostvarilo je istorijski uspjeh.

KIC: Maji Popović dodijeljeno prestižno francusko odlikovanje – Orden viteza umjetnosti i književnosti

Petak, 28.11.2025 | 14:17

U Rezidenciji francuske Ambasadorke NJ.E. An Mari Maske juče je dodijeljeno prestižno odlikovanje Orden viteza umjetnosti i književnosti Maji Popović, urednici muzičkog programa KIC-a „Budo Tomović“ i predsjednici organizacije Jazz Art – saopšteno je iz KIC-a.

Ko će na Eurosong? Objavljene pjesme festivala Montesong

Četvrtak, 27.11.2025 | 12:24

Takmičarske pjesme festivala Montesong premijerno su objavljene i na zvaničnom Jutjub kanalu ovog takmičenja.

CNP: „Gidionov čvor“ dvije večeri na Sceni Studio; sve ulaznice rasprodate

Srijeda, 26.11.2025 | 12:11

Predstava „Gidionov čvor“, koju je po tekstu Džone Adams režirao Ivan Vanja Alač,  biće izvedena večeras (srijeda, 26. novembar) i u petak (28. novembra) u 20 sati na Sceni Studio Crnogorskog narodnog pozorišta. Sve ulaznice za oba izvođenja su rasprodate.

Navijači BiH izviždali himnu Srbije

Nedjelja, 30.11.2025 | 21:29

Himna Republike Srbije „Bože pravde" u sarajevskoj Skenderiji dočekana je večeras uz velike zvižduke i pogrdna skandiranja sa tribina, piše Pobjeda. 

Slavković: Pokazali smo drugu energiju

Nedjelja, 30.11.2025 | 21:17

Crna Gora je uspjela da se podigne nakon teškog poraza od Portugala i na kraju da slavi protiv Rumunije.

Remi u derbiju, Arsenal zadržao distancu u odnosu na pratioce

Nedjelja, 30.11.2025 | 20:35

Situacija u vrhu Premijer lige nije se bitnije promijenila poslije derbija 11. kola – Čelzi i Arsenal su na ,,Stemford bridžu“ remizirali 1:1.

Monstat: Izdato 265 građevinskih dozvola

Nedjelja, 30.11.2025 | 13:54

Crnoj Gori je u trećem kvartalu izdato 265 građevinskih dozvola i prijava radova, pokazuju podaci Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

Papović: Crnogorsko-američka saradnja tokom sedamdesetih i početkom osamdesetih

Nedjelja, 30.11.2025 | 13:46

Tekst povodom 120 godina od uspostavljanja crnogorsko-američkih odnosa

Uhapšena dva stranca, osumnjičena za 14 krivičnih djela, pronađeno 8.000 eura i falsifikovana dokumenta

Nedjelja, 30.11.2025 | 13:35

Podgorička policija identifikovala je i uhapsila državljanina Srbije E.H. (46) i Sjeverne Makedonije B.S. (39) kojima se na teret stavlja 14 krivičnih djela počinjenih na teritoriji Glavnog grada.

Ivanović: Moramo popraviti odbranu i nametnuti bržu igru protiv Rumunije

Nedjelja, 30.11.2025 | 12:46

Spoljna linija košarkaša Crne Gore na gostovanju Rumuniji biće pod velikim opterećenjem, posebno uz odsutne igrače. Glavni cilj je zaustaviti Derona Rasela.

Evropi prijeti da ostane bez vode zbog klimatskih promjena

Nedjelja, 30.11.2025 | 12:26

Veliki djelovi evropskih rezervi vode se iscrpljuju, otkriva nova analiza naučnika sa Univerzitetskog koledža u Londonu, urađena na osnovu satelitskih podataka prikupljenih u posljednje dvije decenije.

Đurašković pozvan u Vašington na Molitveni doručak

Nedjelja, 30.11.2025 | 12:13

Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković pozvan je da prisustvuje Molitvenom doručku, koji će biti održan početkom februara iduće godine u Vašingtonu.

Mikijelj: Opština Budva nije odgovorila ni na jednu inicijativu za saradnju

Nedjelja, 30.11.2025 | 12:02

Odgovarajući na optužbe predsjednika Opštine Budva Nikole Jovanovića da JPMD ne vodi računa o obali, direktor Morskog Dobra Mladen Mikijelj kazao je da ni na jednu inicijativu za saradnju i sprovođenje investicija Opština Budva nije ni odgovorila.