Utorak, 25.06.2024 | 20:45
IZVOR: novosti.magazin.rs

Da li vježbate ujutru ili uveče? Ima razlike

Iako je jasno da je svaka fizička aktivnost korisna za vaše zdravlje, studije sugerišu da usklađivanje vremena vježbanja sa vašim specifičnim fitnes ciljevima može poboljšati vaše rezultate.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Da bi se utvrdila korist od uklapanja treninga u određeno doba dana, jedna mala studija obuhvatila je 27 aktivnih žena i 20 muškaraca i izmjerila njihov napredak u fitnesu tokom 12 nedelja. Učesnici su počeli na istom osnovnom nivou fitnesa, a studija je pratila razlike u povećanu snage, gubitku abdominalne masti ili salceta na stomaku, i drugih zdravstvenih pokazatelja. Učesnici su takođe imali izbalaniranu ishranu bogatu dobrim nutrijentima.

Prednosti jutarnjeg vježbanja
U ovoj studiji aktivnih ljudi, učesnice koje su završile trening snage ujutru (od 6 do 8 sati) pokazale su ne samo poboljšanje snage donjeg dijela tijela u vježbama kao što su čučnjevi u skoku, već i značajno smanjenje ukupne masti, uključujući i smanjenje abdominalne masti. 

- Važno je naglasiti da su se povoljne promene u tjelesnom sastavu dogodile bez promjena tjelesne težine - precizira studija.

Prednosti vježbanja uveče
Što se tiče večernjih vježbi (od 18.30 do 20.30), učesnice ove grupe su imale bolji uspjeh u povećanju snage, snage i izdržljivosti gornjeg dijela tijela.

Što se tiče sastava tijela, tj. mišića i masti, žene koje su vježbale uveče i dalje su imale smanjenje ukupne tjelesne masti, ali manje značajno od svojih kolega na jutarnjem vježbanju.

Umjesto toga, utvrđeno je da imaju bolji uspjeh sa ukupnim rastom mišića, što može biti korisno uzeti u obzir kada se gledaju ciljevi fitnesa.

„Vježbanje uveče može poboljšati performanse mišića gornjeg dijela tijela, a možda i poboljšati raspoloženje“, napominju autori studije.

Što se tiče muškaraca, oni koji su vježbali uveče doživjeli su istu promjenu u sastavu tela kao i grupa za jutarnji fitnes, ali je vježbanje uveče imalo i značajnije smanjenje vrijednosti krvnog pritiska, piše mindbodygreen.com.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

MVP: Ažurirani pregled ključnih informacija za države obuhvaćene bezbjednosnom eskalacijom

Subota, 07.03.2026 | 21:13

U cilju pravovremenog informisanja, Ministarstvo vanjskih poslova je ažuriralo pregled ključnih servisnih informacija za države obuhvaćene bezbjednosnom eskalacijom, imajući u vidu povećan nivo bezbjednosnih rizika i poremećaje u međunarodnom saobraćaju.    

Poslanici DPS-a za vrijeme glasanja pošli na koncert Emine Jahović?

Subota, 07.03.2026 | 21:22

Dok su njihove kolege iz opozicije u Skupštini Crne Gore dramatično upozoravale javnost da se usvajaju „staljinistički zakoni“ i da je ugrožena demokratija, dio poslanika DPS-a odlučio je da to veče provede na koncertu Emine Jahović.

U Crnoj Gori postoji oko 170 atomskih skloništa, većina ih potiče iz Jugoslavije, mogu da prime manji dio stanovništva

Subota, 07.03.2026 | 20:51

Dio je zapušten, a dio je tokom godina prenamijenjen u skladišta, poslovne prostore ili druge namjene.  

(VIDEO) Krhotine raketa oštetile luksuznu zgradu u Dubaiju: Dio grada hitno evakuisan

Subota, 07.03.2026 | 20:15

Zgrade u oblasti Dubai Marina u Dubaiju evakuisane su u subotu nakon što su krhotine presretnutih projektila oštetile fasadu jedne od njih.

Prekomjerna upotreba ekrana ugrožava govor i razvoj djece

Subota, 07.03.2026 | 21:01

Zbog prekomjerne upotrebe digitalnih tehnologija, sve više djece ima problema s govorom. Stručnjaci upozoravaju da djeca do treće godine uopšte ne bi trebalo da budu izložena ekranima, a u kasnijem uzrastu to bi trebalo da čine uz obavezan nadzor. Roditeljima savjetuju da što više vremena provode s djecom, da razgovaraju s njima i uključuju ih u svakodnevne aktivnosti.  

Plate u RTCG ne mogu biti veće od plata načelnika u ministarstvima

Subota, 07.03.2026 | 20:46

Ministarstvo finansija poručilo je da dio predloženih koeficijenata za radna mjesta u RTCG mora biti usklađen sa sistemom zarada u javnom sektoru i da ne može prelaziti nivo koji važi za slične poslove u državnoj upravi. U dopisu upućenom Javnom servisu i odgovoru dostavljenom Pobjedi, iz tog resora navode da su zaposleni u RTCG, prema Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, dio javnog sektora, zbog čega se i sistem njihovih zarada mora uklapati u pravila koja važe za ostale državne institucije, prenosi Pobjeda.  

Ulcinjska solana u novoj fazi upravljanja i očuvanja biodiverziteta

Subota, 07.03.2026 | 20:32

Crna Gora je, formiranjem upravljačke strukture Parka prirode Ulcinjska solana, ispunila važnu obavezu u oblasti zaštite prirode i zatvaranja Poglavlja 27. No, to nije sve. Ispunjava i ostale obaveze na planu zaštite biodiverziteta, a prvi put ima i planove upravljanja invazivnim vrstama koje izazivaju veliku zabrinutost i prijete ekosistemima.  

Tri ponude na tenderu za rekonstrukciju i izgradnju novog mosta na Morači, radovi vrijedni oko sedam miliona

Subota, 07.03.2026 | 20:03

Tenderska procedura za izbor izvođača radova na rekonstrukciji postojećeg i izgradnji novog mosta na Morači, u produžetku budućeg Bulevara Vojislavljevića na Zabjelu, i dalje je u toku. Iz Uprave za saobraćaj kažu da je procijenjena vrijednost radova oko sedam miliona eura, te da će novi most značajno rasteretiti saobraćaj u ovom dijelu Podgorice.  

Građani još čekaju na simboličnu pomoć: Sedam mjeseci od velikih požara u okolini Podgorice

Subota, 07.03.2026 | 19:37

Vladina Komisija će zahtjeve razmatrati tek kada se kompletira sva dokumentacija, a posljednja grupa prijava dostavljena krajem januara. Država će, preciziraju iz GSV, pomoći u iznosu do najviše 10 odsto od procijenjene vrijednosti štete.  

Orban objavio snimak u kojem mu Zelenski prijeti – prestanite, ovo je Mađarska

Subota, 07.03.2026 | 19:03

Mađarski premijer Viktor Orban pozvao je ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da “prestane da prijeti i ucenjuje” Mađarsku, navodeći da to “sa Mađarima neće funkcionisati”.