Ponedjeljak, 01.07.2024 | 08:36
IZVOR: rts.rs

Sve je spremno za TENISKI SPEKTAKL - Danas počinje VIMBLDON

Najprestižniji teniski turnir na svijetu, Vimbldom počinje i trajaće do 14. jula.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Vimbldon je najstariji teniski turnir, a njegova istorija počinje 1877. godine u dijelu Londona po kojem je i dobio ime. Treći grend slem u sezoni je ostao jedini veliki turnir u tenisu koji se i dalje igra na originalnoj podlozi, travi, zbog čega je i igra dobila ime - "tenis na travi".

Rodžer Federer je rekorder po broju osvojenih titula u muškoj konkurenciji - ima osam titula, dok je Martina Navratilova ubjedljivo najbolja u ženskom sa devet. Navratilova ima i najviše pobjeda u Open eri na Vimbldonu, čak 120, dok je Rodžer Federer ponovo najbolji u muškoj konkurenciji sa 95. Goran Ivanišević je najniže rangirani teniser koji je osvojio prestižni turnir, jer je do titule 2001. godine stigao sa 125. pozicije na ATP listi.

Najmlađi osvajač je Britanka Loti Dod koja je turnir osvojila 1887. sa svega 15 godina i 285. dana, u muškoj konkurenciji najmlađi osvajač bio je Boris Beker 1985. sa 17 godina i 227 dana.

Najduži meč ikad igrali su Džon Izner i Nikola Mai u prvom kolu kada su 2010. tokom tri dana usled prekida zbog mraka i kiše trajao 11 sati i pet minuta, a pripao je američkom teniseru.

Nema sumnje da većina profesionalnih tenisera još u ranoj životnoj dobi sanja i želi da osvoji Vimbldon. Pored podloge na kojoj se treći grend slem održava, jedan od zaštitnih znakova Vimbldona je i prepoznatljiva bijela teniska odjeća koju igrači nose.

Tenis će se ove godine na terenima Ol Ingland kluba igrati najkasnije do 23.00, kada na snagu stupa policijski čas.

Branioci titule u muškoj i ženskoj konkureniciji su Karlos Alkaraz i Marketa Vondroušova. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ukoliko nemaš meridianbet.me nalog, registruj se i to uz najveći bonus dobrodošlice – 100€ BEZ IKAKVIH USLOVA!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Siner BEZ MILOSTI – Za manje od sat vremena do OSMINE FINALA u Beču

Srijeda, 22.10.2025 | 21:51

Italijanski teniser Janik Siner bez mnogo muke je izborio plasman u osminu finala ATP turnira u Beču, savladavši Njemca Danijela Altmajera sa 6:0, 6:2 za svega 59 minuta igre.

Otvoren konkurs za nagradu za filantropiju „Iskra“ – prijave do 23. novembra 2025.

Srijeda, 22.10.2025 | 21:41

Fond za aktivno građanstvo (fAKT) otvorio je konkurs za nagradu za filantropiju „Iskra“, priznanje koje se dodjeljuje za činjenje za opšte dobro u Crnoj Gori.

Kovačević: Titula Evropske prijestonice kulture PRIPADA svim građanima Nikšića

Srijeda, 22.10.2025 | 21:17

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević na konferenciji za medije zahvalio je svima koji su učestvovali u pripremama za kandidaturu te opštine za Evropsku prijestonicu kulture.

Novi repertoar bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 22.10.2025 | 20:37

Od sjutra u bioskopu Cineplexx počinje dječiji filmski festival KIDS FEST koji donosi premijerno filmske naslove iz raznih zemalja Evrope, ali i najgledanije Diznijeve crtaće u proteklom periodu, po specijalnoj cijeni ulaznici.

DVD Podgorica poziva zainteresovane da postanu dio njihovog tima

Srijeda, 22.10.2025 | 20:29

NVO Dobrovoljno vatrogasno društvo Podgorica pozvalo je sve zainteresovane da se pridruže njihovom timu i postanu dio DVD Podgorica.

Evropa ima novu prijestonicu SREĆE: I nije tamo gdje biste očekivali

Srijeda, 22.10.2025 | 20:10

Na listi dominiraju gradovi ispunjeni suncem, zajedništvom i pozitivnom energijom, a iznenađenje je da sreća više ne stanuje na sjeveru, već na jugu Evrope. 

"Nijesam planirala da budem SAMA sa TROJE DJECE": Poznata pjevačica otvorila dušu nakon razvoda

Srijeda, 22.10.2025 | 19:37

Pjevačica i glumica (45) i njen suprug Erik Džonson (46) objavili su raskid nakon 10 godina braka ranije ove godine. Od tada, Simpson je otvoreno govorila o ne tako lakom periodu koji ju je sačekao.

Vučićević: Za nastavak Bulevara Veljka Vlahovića TRI MILIONA EURA, prioritet rekonstrukcija Podgoričanke i Gradskog pozorišta

Srijeda, 22.10.2025 | 19:31

Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice je ove godine, od 44 planirana projekta, realizovala 32, dok su preostali u završnoj fazi. Direktor Agencije Bajko Vučićević kaže za RTV Podgorica da je riječ o projektima koji mijenjaju izgled grada, unaprijeđuju infrastrukturu i svakodnevni život građana.

Ćerka Aleka Boldvina progovorila o djetinjstvu i toksičnim porodičnim odnosima: "Shvatila sam koliko su ŠTETNI"

Srijeda, 22.10.2025 | 19:14

Irland Boldvin, kćerka glumca Aleka Boldvina i njegove bivše supruge, glumice Kim Basinger, otvoreno je progovorila o teškom odrastanju i odnosima unutar svoje porodice.

Senat Prijestonice Cetinje usvojio Program razvoja Prijestonice za 2026. godinu

Srijeda, 22.10.2025 | 18:22

Na današnjoj sjednici Senata Prijestonice Cetinje, kojom je predsjedavao predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, jednoglasno je usvojen Program razvoja Prijestonice za 2026. godinu, vrijedan 9,2 miliona eura.