Ponedjeljak, 08.07.2024 | 11:26
IZVOR: novosti.magazin.rs

Istezanje prije ili poslije vježbanja - Šta je bolje?

Istezanja su postala sastavni dio vježbanja i mnogi sportisti i rekreativci su shvatanja da baš taj dio treninga može da se izostavi. Ortopedi upozoravaju da istezanje ipak ne smijemo preskakati i da treba da imamo na umu da istezanja prije treninga treba da se razlikuju od onog poslije treninga.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Slušalice su u ušima, pertle na patikama dobro zategnute, flašica sa vodom pripremljena - vrijeme je da krenemo sa treningom. Pomislimo da nema potrebe da se istežemo i zagrijavamo, jer na kraju krajeva, mnogi fitnes stručnjaci napominju da tu naviku možemo da preskočimo.

"Ipak, ne bi trebalo da se lako prepustimo ovakvom mišljenju, jer ukoliko to uradimo, postoji mogućnost da ćemo se i povrijediti", kaže ortopedski hirurg Gregori Gilot.

Da li je bolje da se istegnete prije ili poslije treninga

Za maksimalnu korist, važno je da se istegnemo i prije i poslije treninga. Uprkos onlajn izvorima koji kažu da istezanje prije treninga nije korisno, ljekari se ipak ne slažu:

"Starija studija je otkrila da statičko istezanje prije treninga može da smanji atletske performanse. Odatle bi mogao da dođe ovaj mit o istezanju prije vježbanja. Međutim, učinak u ovoj studiji trajao je bio kratkotrajan i nije uticao na dugoročnu snagu ili izdržljivost", kaže dr Gilot.

Štaviše, novije studije su otkrile da statičko istezanje prije treninga ipak ne može štetiti performansama. Takođe je važno napomenuti da se starija studija bavila samo statičkim istezanjem i potpuno je drugačije od dinamičkog istezanja, koje koristi aktivne pokrete koji zagrijavaju i istežu mišiće u isto vrijeme. Sa dinamičkim istezanjem, pomjera se mišić kroz njegov puni opseg pokreta.

Kako se treba istegnuti prije treninga

"Dakle, da li je u redu da se istegnete prije treninga? Da. I trebalo bi - sve dok to radite kako treba. Statično istezanje nije štetno ako ostanete u granicama. Istezanje ne bi trebalo da boli. A opuštanje mišića i zglobova prije vježbanja je dobra stvar jer bi vam moglo pomoći da izbjegnete povrede", kaže dr Gilot.

Istezanja prije treninga ne bi trebalo da izgledaju kao ono poslije treninga.

"Tokom rutine prije treninga, fokusirajte se na dinamičko istezanje i samo nekoliko kraćih statičkih istezanja. Ovaj kombinovani pristup može biti nježniji za mišiće koji treba da se zagriju", savjetuje.

Ipak, dr Gilot kaže da ne postoji jedna rutina istezanja koja će raditi za sve. Neki ljudi mogu da rade teža statička istezanja prije treninga. Drugima to ide sporije.

"Vaša rutina istezanja treba da se zasniva na nivou kondicije i aktivnosti koju radite", napominje on, a piše Helt Klivlend.

Kako se treba istegnuti nakon treninga

Nakon treninga, fokusirati se na fleksibilnost dok su mišići i zglobovi topli. Ovo je zlatna prilika da se koristi statičko istezanje za maksimalnu korist.

"Duže, statičko istezanje nakon treninga pomaže da se izduže mišići i olabave zglobovi. Snažan, fleksibilan zglob je zdrav zglob - i manje je vjerovatno da će se povrijediti", objašnjava dr Gilot.

Šta se dešava ako preskočimo istezanje

Istezanje je nedovoljno cijenjen dio fizičke kondicije. Na kraju krajeva, to nije mjesto gdje ćemo sagorjeti tonu kalorija ili izgraditi te mišiće, pa onda zar to ne bismo mogli jednostavno preskočiti?

"Ne", kaže dr Gilot i dodaje: "Bez istezanja, mišići postepeno postaju kraći. Mala količina vremena koju uštedite da se ne istegnete može vas na kraju koštati povrede", objašnjava on.

Takođe, fleksibilnost je prirodno sredstvo za ublažavanje bolova u zglobovima.

"Istezanje pomaže u ublažavanju simptoma osteoartritisa", nastavlja on. "Vježbanje u kombinaciji sa istezanjem je odličan način da održite zdrave zglobove".

Doktor napominje da se povrede, uganuće i slično ne liječe samoinicijatvno i istezanjem. Takođe, pacijenti koji su imali nedavno operaciju, ne bi trebalo da se istežu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Želite poboljšati pamćenje? Evo kako vam vježbanje može pomoći

Srijeda, 08.04.2026 | 18:57

Ako želite poboljšati svoje pamćenje, nije dovoljno samo više se kretati - važna je i vrsta fizičke aktivnosti koju birate. Sve više istraživanja pokazuje da određene vježbe imaju snažniji uticaj na mozak od drugih, posebno one koje uz fizički napor uključuju i mentalni angažman.  

Ove vježbe u stojećem položaju vam mogu pomoći da se riješite masnih naslaga na stomaku

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 20:58

Redovna fizička aktivnost i disciplinovan način života mogu značajno uticati na smanjenje masnih naslaga, uključujući i tzv. "trbušni pojas" koji se često javlja u starijoj životnoj dobi.

Šta se dešava sa tijelom ako svakog dana uradite 30 iskoraka?

Četvrtak, 12.03.2026 | 14:21

Iskoraci su jednostavna, ali veoma efektna vježba za donji dio tijela. Možete ih raditi bilo gde – kod kuće, u parku ili u teretani, a za njih nije potrebna nikakva oprema. Zbog toga su često dio kratkih treninga koji se lako uklapaju u svakodnevicu.

Novo istraživanje: Ovaj tip vježbanja "podmlađuje" mozak

Utorak, 27.01.2026 | 09:08

Redovno aerobno vježbanje, oko 150 minuta nedeljno, moglo bi pomoći da mozak duže ostane "mlad", pokazuje novo istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Sport and Health Science.

Studija koja je trajala 30 godina otkrila koja kombinacija treninga produžava život

Četvrtak, 22.01.2026 | 19:06

Umjesto fokusiranja na samo jednu vrstu fizičke aktivnosti, kombinovanje različitih treninga tokom sedmice ključno je za bolje zdravlje i duži život, pokazuje nova dugoročna studija.

Bar: Završena pretraga dvije srednje škole, nije pronađena eksplozivna naprava

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 12:49

Službenici barskog ogranka Uprave policije završili su detaljnu pretragu zgrada dvije barske srednje škole i nijesu pronašli eksplozivnu napravu čije postavljanje je ranije dojavljeno putem mejla.

Predloženo da odbor za "Možuru" sasluša Čelebića, Popovića...

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 12:48

Na sjednici skupštinskog Anketnog odbora, koji prikuplja informacije o izgradnji vjetroelektrane Možura, trebalo je da bude saslušan ministar energetike Admir Šahmanović. Ministar, kako je saopšteno, iz opravdanih razloga nije došao na sjednicu.

Zelenski: Evropi potreban sopstveni sistem odbrane od balističkih raketa

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 12:32

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da Evropa mora da razvije sopstveni sistem odbrane od balističkih projektila, navodeći da Ukrajina već pregovara sa više zemalja o njegovom uspostavljanju i da bi takav sistem mogao da bude izgrađen u roku od godinu dana.

VIDEO: Pogledajte kako teku radovi na bulevaru Tivat – Jaz u trećoj smjeni

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 12:26

Uvođenjem treće smjene dodatno su intenzivirani radovi na izgradnji bulevara Tivat-Jaz, pa se aktivnosti sada odvijaju i tokom noći, saopštila je Uprava za saobraćaj.  

Crna Gora obilježava genocid u Jasenovcu; Grlić Radman: Takva politika ne gradi mostove nego kopa rovove

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 12:20

Skupština Crne Gore će simboličnim programom sjutra obilježiti Dan sjećanja na žrtve genocida u logorima Jasenovac, Mauthausen i Dahau, prvi put otkako je u junu 2024. usvojila rezoluciju o Jasenovcu što je izazvalo protestnu notu iz Zagreba i rast napetosti u odnosima dvije zemlje, prenosi N1 info.  

Blizu 800 hiljada eura za rekonstrukciju i unapređenje energetske efikasnosti u tri javne zdravstvene ustanove

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 12:12

Ministar zdravlja Vojislav Šimun potpisao je ugovor vrijedan 786.404,66 eura sa međunarodnom konsultantskom kompanijom TÜMAŞ Turkish Engineering Consulting and Contracting Company, čime je formalizovan početak realizacije ključnih aktivnosti na projektu rekonstrukcije i unapređenja energetske efikasnosti javnih zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori.

Rekordna bioskopska distribucija “Obraza“ završava se svečanom projekcijom u srijedu

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 12:07

Nakon 71 dana kontinuiranog prikazivanja u domaćim bioskopima, film „OBRAZ“ (The Tower of Strength), u režiji Nikole Vukčevića, završava svoju bioskopsku distribuciju u srijedu 22. aprila.

Milatović čestitao Radevu: Radujem se kontinuiranoj podršci Bugarske našem EU putu

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 11:52

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović čestitao je izbornu pobjedu Rumenu Radevu na parlametntarnim izborima u Bugarskoj.

Predsjednik FIA u posjeti Crnoj Gori, okupiće se više od 100 klubova članova

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 11:46

Članice FIA narednih dana biće udružene u Crnoj Gori radi unapređenja mobilnosti i automobilizma u Evropi, na Bliskom istoku i u Africi, najavljuju iz Auto-moto saveza Crne Gore (AMSCG).

Vlada bez dugoročnog rješenja za požarnu sezonu: Za 3,5 miliona mogli kupiti novi avion

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 11:40

Umjesto kupovine novih aviona za gašenje požara, Vlada se, ipak, opredijelila da iznajmljuje vazduhoplov tokom požarne sezone, pa će za te namjene ove godine potrošiti 3,5 miliona eura, koliko bi možda mogla koštati i nova letjelica.