Ponedjeljak, 15.07.2024 | 20:53
IZVOR: zadovoljna.rs

Koliko KALORIJA se GUBI za pola sata PLIVANJE i koji stil najbolje zateže cijelo tijelo

Plivanje je mnogima jedna od omiljenih ljetnjih aktivnosti, bilo da je riječ o kupanju u moru, jezeru ili bazenu




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Osim što je svima lako dostupno, ima i brojne zdravstvene prednosti, a oblikuje i naša tijela.

 Plivanje se preporučuje svima, bez obzira na zdravstveno stanje, samo se određeni problem mora prilagoditi stilovima plivanja koje u tome slučaju možemo izvoditi.

Riječ je o vrsti rekreacije koja ima izuzetno pozitivno dejstvo na naše cjelokupno zdravlje. Ne samo što se ostvaruju aerobni učinci fizičke aktivnosti nego se istovremeno jačaju i sve mišićne grupe našeg organizma: na rukama, ramenima, leđima, zadnjici, grudnom košu i nogama, piše Zadovoljna.hr.

To se dešava zato što je otpor koji pruža voda čak 10 do 15 puta veći od onog koji nam pruža vazduh, pa će samim tim vježbanje biti mnogo efikasnije.

Postoji nekoliko stilova plivanja, a iako je najbolje kombinovati ih, ako nam to dozvoljava zdravstveno stanje, jer će to najbrže dovesti do zatezanja i oblikovanja cijelog tijela, većina nas želi da poradi na određenom dijelu kojim možda nismo zadovoljni. Srećom, plivanje ima rješenje i za to pa u nastavku donosimo benefite pojedinačnih stilova plivanja.

Treba napomenuti da je potrebno plivati najmanje pola sata tri puta nedjeljno kako bi se ostvario efekat vježbi i postigli zaista vidljivi rezultati. Kod svih stilova plivanja važno je tijelo držati što je vodoravnije moguće kako ne bi došlo do povreda. Pola sata aktivnog plivanja potrošiće oko 500 kalorija.

Prsno plivanje za oblikovane ruke i bedra

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Stil plivanja kojem se najčešće okreće veliki broj žena svakako je prsno plivanje. To je ujedno najsporija tehnika plivanja koja zahtjeva veću snagu ramena i nogu, pa samim time utiče na njihovo oblikovanje.

 Stalni zamasi koje moramo praviti nogama utiču i na smanjenje celulita, dok se na rukama smanjuje neželjeno masno tkivo koje smeta mnogim ženama. Osim toga, tokom prsnog plivanja istegnuti su naši trbušni mišići, što će povoljno uticati i na oblikovanje „pločica“. Ipak, najviše od svega utiče na grudne mišiće.

Ipak, ako imate problema s donjim, to jest lumbalnim djelom kičme, svakako izbjegavajte taj stil jer se u suprotnom stanje može pogoršati zbog toga što se pršljenovi i diskovi istežu tokom vježbe.

Leđno plivanje za oblikovana ramena i trbušnjake

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Nešto aktivniji stil plivanja u kojem je potrebno kombinovati naizmjenične zamahe desne i lijeve ruke, kao i nogu, uz okretanje lica prema gore i s leđima na vodi je leđno plivanje. Kako pravimo intenzivne zamahe rukama prema iza, izduženo je naše cijelo tijelo.

Zato je leđno plivanje idealno za sve one koji se bore s masnim naslagama u predjelu stomaka. Štaviše, zbog dodatnog opterećenja vode ovo se smatra mnogo efikasnijom vježbom od bilo koje verzije izvođenja trbušnjaka, pa čak i planka.

 Takođe, zamasi rukama snažno utiču na oblikovanje ramena i ruku. Smanjuju salce oko struka i sjajno definišu ramena.

Kraul ili slobodni stil za cijelo tijelo

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Kraul ili slobodni stil karakterišu naizmenični zamasi lijevom i desnom rukom, lice je okrenuto prema površini vode, dok se naizmjeničnim pokretima nogama održava kretanje prema naprijed.

Učinak koji ostvaruje na cijelo tijelo jednak je aerobnom treningu, samo što će se za pola sata potrošiti znatno više kalorija nego da ga odrađujemo u teretani. Pogodan je za sve one koji nemaju ozbiljnih problema s kičmom, a praktikuje li se redovno, značajno može uticati na celo telo, baš kao aerobni trening u teretani.

Nije zanemariv ni način disanja koji je neophodan tokom plivanja i na koji nas na neki način voda „prisili“. Naime, plivanje zahtjeva mnogo dublje disanje, a upravo je to tehnika disanja koja se preporučuje svima koji su pod stresom, doživljavaju napad panike i prosto treba da se smire.

Samim time snižava se nivo kortizola, odnosno hormona stresa, i umiruje se čitav organizam, zbog čega je plivanje preporučljivo i osobama koje pate od anksioznosti.

 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ustavne amandmane podržaće DPS, ES i GP URA, DNP ostaje protiv

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:04

Poslanici crnogorskog parlamenta završili su danas raspravu o Predlogu amandmana na Ustav Crne Gore, koji se odnose na Sudski i Tužilački savjet i Centralnu banku (CBCG).

Skupština usvojila predlog amandmana na Ustav

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:17

Poslanici u Skupštini usvojili su amandmane na Ustav koji se odnose na Sudski i Tužilački savjet i Centralnu banku Crne Gore. za to je glasalo 68, niko nije bio protiv niti uzdržan.

ATP lista: Siner na čelu, Novak peti

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:25

Asocijacija profesionalnih tenisera (ATP), danas je objavila najnoviju rang-listu. 

MUP: Za informacije o Ljubu Miloviću nagrada 500.000 eura

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 17:29

Na osnovu člana 92 Zakona o unutrašnjim poslovima, a u vezi sa članovima 236 i 238 Zakona o obligacionim odnosima, na Predlog direktora Uprave policije, Ministarstvo unutrašnjih poslova daje javno obećanje novčane nagrade u iznosu od 500.000 eura za obavještenja i informacije koje sadrže tačne podatke od značaja za direktno lociranje, pronalaženje i lišenje slobode Ljuba Milovića (43), državljanina Crne Gore, za kojim je raspisana crvena međunarodna potjernica putem Interpola, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

MDUP pokreće eksproprijaciju zemljišta na lokaciji bazena crvenog mulja i deponije čvrstog otpada na području KAP-a

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 15:06

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine ulazi u proces eksproprijacije zemljišta na lokaciji bazena crvenog mulja i deponije čvrstog otpada Kombinata aluminijuma Podgorica (KAP), u skladu sa Odlukom Vlade Crne Gore iz januara 2026. godine.

Prosinečki više nije selektor Kirgistana

Utorak, 25.08.2026 | 13:36

Hrvatski trener i bivši selektor Crne Gore Robert Prosinečki više nije selektor fudbalske reprezentacije Kirgistana, saopštio je Fudbalski savez te zemlje.

Nikolić: DPS neće podržati zakone o državnom i specijalnom tužilaštvu

Utorak, 25.08.2026 | 13:32

Kada smo podržali ustavne promjene koje se odnose na Državno tužilaštvo, učinili smo to prije svega iz odgovornosti prema evropskom putu Crne Gore. Ali smo tada jasno rekli da je to samo jedna etapa reforme i da ćemo tek kroz zakone i praksu vidjeti kako će nova pozicija tužilaštva funkcionisati, kazao je u Skupštini poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić, dodavši da danas ima ozbiljnu rezervu prema tome kako će ta nova ustavna pozicija izgledati kroz konkretna ovlašćenja VDT-a i GST-a.

Zavod počeo distribuciju besplatnih udžbenika za sedmi osmi i deveti razred, do 20. septembra popusti na školski pribor

Utorak, 25.08.2026 | 13:27

Zavod za udžbenike i nastavna sredstva počeo je juče distribuciju besplatnih udžbenika za đake sedmog, osmog i devetog razreda osnovne škole. U toj fazi, trećoj po redu od početka avgusta, biće podijeljeno skoro 23 hiljade kompleta knjiga.

Regionalna vaterpolo liga počinje 19. septembra

Utorak, 25.08.2026 | 13:22

Premijer regionalna liga u vaterpolu počeće 19. septembra, a učestvovaće četiri tima iz Crne Gore i osam iz Srbije.

Od četvrtka prekid rada mamografa u KCCG, očekuje se da traje oko 20 dana

Utorak, 25.08.2026 | 13:08

Iz Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) je saopšteno da zbog preseljenja medicinske opreme i početka rada u novom prostoru, Odjeljenje za dijagnostiku bolesti dojki obustavlja rad sa pacijentima od četvrtka, 27. avgusta.

Netflix sprema neočekivan potez: Otvara vrata svojim rivalima?

Utorak, 25.08.2026 | 12:54

Netflix bi uskoro mogao da povuče potez koji ide u sasvim suprotnom smeru od onoga što je do sad radio.

DNP traži smjenu Ibrahimovića; Knežević: Niko od velikih patriota nije htio da potpiše interpelaciju

Utorak, 25.08.2026 | 12:45

Demokratska narodna partija (DNP) predala je danas Skupštini Crne Gore interpelaciju o radu ministra vanjskih poslova Ervina Ibrahimovića, tražeći njegovo razrješenje. Lider DNP-a Milan Knežević kazao je da je jedan od povoda za interpelaciju odluka da otpravnik poslova Ambasade Crne Gore u Zagrebu prisustvuje obilježavanju godišnjice operacije „Oluja“.

Kuljača bez finala na 50 m slobodnim stilom

Utorak, 25.08.2026 | 12:18

Na Mediteranskim igrama u Tarantu reprezentativka Crne Gore u plivanju, Jovana Kuljača, nije se plasirala u finale trke na 50 m slobodnim stilom.     

UCG raspisuje sjutra konkurs za treći upisni rok: prijave 27. i 28. avgusta

Utorak, 25.08.2026 | 12:13

Univerzitet Crne Gore sjutra će raspisati Konkurs za upis studenata u prvu godinu osnovnih studija za studijsku 2026/27. godinu, u trećem upisnom roku.

Kamenovana pekara u Petrovcu: Vlasnik se sumnjiči za nedozvoljene polne radnje nad maloljetnicom

Utorak, 25.08.2026 | 12:08

Grupa građana Petrovca u dva navrata je kamenovala pekaru čiji je vlasnik, 64-godišnji muškarac iz Bara, uhapšen i poslat u Istražni zatvor, a sumnjiči se za nedozvoljene polne radnje nad maloljetnicom (15) koja je bila zaposlena u pekari.