Četvrtak, 01.08.2024 | 12:04
IZVOR: b92.net

VIDEO: Debitovao Audi A6 e-tron: Ima domet od 750 KILOMETARA

Potpuno električni A6 i S6 e-tron dostupni su u Sportback i Avant verzijama, u opcijama sa jednim i dva elektromotora.




Foto: YouTube screenshot/Audi

Audi je zvanično predstavio potpuno novi A6 e-tron, čime je načinio značajan korak napred u elektrifiaciji svoje game.

Dostupan u Sportback i Avant (karavan) verziji karoserije, novi model direktno cilja na Mercedes EQE i BMW i5. Za razliku od svog prethodnika, ova generacija A6 će biti isključivo na struju, nudeći kupcima čisto električno iskustvo vožnje.

Nakon lansiranja potpuno električnog modela, Audi je spreman da obnovi i svoju tradicionalnu liniju. Aktuelni A6 sa SUS pogonom biće redizajniran i preimenovan u A7, u skladu sa novom strategijom ovog proizvođača automobila koja podrazumijeva dodjeljivanje parnih brojeva u oznakama električnih modela.

Produkcijski A6 e-tron odražava dizajn svojih konceptnih prethodnika iz 2021. (Sportback) i 2022. (Avant).

Suptilne dorade uključuju blago prilagođena podijeljena LED prednja svijetla, uočljiviju crnu hromiranu masku, tradicionalne ručke na vratima i LED zadnja svijetla pune širine.

Audi je prilikom razvoja automobila dao apsolutni prioritet aerodinamici, sprovodeći preko 1.300 simulacija i opsežna testiranja u vazdušnom tunelu.

Rezultat je najaerodinamičniji Audi ikada. Sportback varijanta ima koeficijent otpora od 0,21 Cd, nadmašujući svoje direktne rivale.

Audi tvrdi i da je A6 e-tron Avant najaerodinamičniji karavan u svojoj klasi sa koeficijentom otpora od 0,24 Cd.

Instrument tabla i centralna konzola su uglavnom prenijete sa Audija Q6 e-tron.

Na kontrolnoj tabli dominira trostruki ekran koji se sastoji od 11,9-inčne digitalne instrument table, 14,5-inčnog infotejnment displeja i 10,9-inčnog suvozačkog ekrana osjetljivog na dodir.

Ovu digitalnu ekstravaganciju dopunjuju dva dodatna, bočna ekrana koja služe kao zamjena za tradicionalne spoljne retrovizore (umjesto ogledala u kućištima retrovizora, tu su male kamere).

Audi A6 e-tron je zasnovan na PPE mehaničkoj platformi, baš kao i modeli Audi Q6 e-tron i Porsche Macan EV. 

U početku, linija modela uključuje tri pogonska agregata, sa više RWD i AWD opcija koje slijede kasnije, u zavisnosti od tržišta.

Osnovni Audi A6 e-tron ima jedan električni motor i zadnji pogon. Motor generiše 367 KS (270 kW).

A6 e-tron quattro sa pogonom na sva 4 točka ima dva elektromotora ukupne kombinovane snage 428 KS (315 kW).

Snažniji S6 e-tron takođe ima dva električna motora, koji imaju kombinovanu snagu od 503 KS (370 kW) ili do 551 KS (405 kW) kada je aktivirana funkcija "launch control", ubrzavajući 0-100 km/h za 3,7 sekundi.

Iako je ovo prilično brzo za limuzinu srednje veličine, to neće biti vrh ponude za A6 e-tron, jer Audi radi na verziji RS6 e-tron sa još više snage.

Nezavisno od pogonskog sklopa, baterija smještena u podu ima kapacitet od 100 kWh (94,4 kWh neto), sa arhitekturom od 800V koja podržava DC punjenje do 270 kW.

Domet je impresivan, sa preko 720-750 km za A6 e-tron i preko 640-670 km za S6 e-tron, u zavisnosti od vrste karoserije.

Audi je takođe potvrdio da će u budućnosti biti ponuđena manja opcija baterije kapaciteta 83 kWh.

Audi A6 e-tron će biti dostupan za naručivanje u Evropi od septembra 2024. Cijene u Njemačkoj počinju od 75.600 eura za A6 Sportback e-tron Performance i od 99.500 eura za S6 Sportback e-tron.

U oba slučaja, Avant varijanta je skuplja za 1.650 eura.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vučić Crnoj Gori: I dalje vas doživljavamo kao braću, ali ne optužujte Srbiju za ono što sama nije činila

Petak, 15.05.2026 | 11:32

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da Srbija poštuje crnogorsku nezavisnost i suverenitet, ali da ne prihvata, kako je naveo, “višegodišnju kampanju optužbi” protiv Srbije i njenog rukovodstva. Vučić je za portal Borba govorio o odnosima dvije države, pitanju Kosova, NATO-a, položaju Srba u Crnoj Gori i, kako tvrdi, stalnim optužbama da se Beograd miješa u unutrašnje stvari Podgorice.

U razmjeni zatvorenika u Ukrajinu se vratilo 205 vojnika

Petak, 15.05.2026 | 11:05

Urazmjeni zatvorenika danas se u Ukrajinu vratilo 205 vojnika, objavio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.

Podgorica parkirala srcem - Prikupljeno 1014 eura za Fondaciju “Budi human”

Petak, 15.05.2026 | 10:29

Druga po redu akcija Parking servisa Podgorica, pod sloganom "Parking je danas human", uspješno je realizovana na parkingu kod Kliničkog centra Crne Gore, saopšteno je iz podgoričkog Parking servisa.

Apple sprema najveću promjenu kamere na iPhone-u: Korisnici konačno dobijaju ono što su dugo tražili

Petak, 15.05.2026 | 09:43

Stižu velika podešavanja i novi AI alati.

Koprivica: Presedan u slučaju "Telekom“ – VDT traži zaštitu zakonitosti u korist osumnjičenih

Petak, 15.05.2026 | 09:57

Bez razrešenja visokokorupcionaških slučajeva, kao što je Telekom, nema stvarne vladavine prava niti povjerenja građana u institucije. Upravo zato ne odustajemo, niti ćemo odustati od ovog predmeta jer nijedna afera koja je nanijela štetu javnom interesu ne smije biti zataškana protokom vremena ili institucionalnom pasivnošću, saopštio je za Portal RTCG potpredsjednik Vlade za pravosuđe, politički sistem i antikorupciju Momo Koprivica.

Uhapšen državljanin Srbije: Preko granice švercovao 600 šteka cigareta

Subota, 16.05.2026 | 09:11

Granična policija uhapsila je stranog državljanina S.B. (19) koji je osumnjičen za krijumčarenje preko granice 600 šteka cigareta, koje su bile sakrivene u specijalno izrađenim bunkerima u vozilu kojim je upravljao.

Istraživenje PKCG: Nedostatak radne snage ključna biznis barijera

Subota, 16.05.2026 | 09:33

Poslovni ambijent u Crnoj Gori stagnira i gotovo je na nivou prošlogodišnjeg, pokazuju podaci istraživanja koje je među 340 kompanija u martu sprovela Privredna komora (PKCG).  

Veselinu Miliću određen pritvor do 30 dana

Subota, 16.05.2026 | 08:38

Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu je odredio pritvor uhapšenom načelniku Policijske uprave za grad Beograd Veselinu Miliću, koji mu može trajati najduže 30 dana, prenosi N1 Beograd.   

Koliko dugo smijete mačku ostaviti samu kod kuće

Subota, 16.05.2026 | 09:20

Ako planirate putovanje, produženi vikend ili posjetu rodbini, jedno od pitanja koje se nameće jeste šta učiniti s mačkom i koliko dugo je sigurno ostaviti je samu.

Janović čisti ANB od kompromitovanih kadrova?

Subota, 16.05.2026 | 08:26

Direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Ivica Janović donio je pravilnik o razlozima, kriterijumima i postupku za prestanak radnog odnosa ovlašćenog službenika te bezbjednosne službe zbog potreba posla, uz ostvarivanje prava na starosnu penziju.  

Pripremite kišobrane - SUBOTA donosi kišu, pljuskove i grmljavinu

Petak, 15.05.2026 | 21:41

U subotu se očekuje pretežno oblačno i kišovito vrijeme, uz pljuskove i grmljavinu i jak južni vjetar, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i sezimologiju (ZHMS).

Muzički spektakl za Mundijal: Šakira i Burna Boy objavili zvaničnu himnu "Dai Dai"

Petak, 15.05.2026 | 21:55

Svjetsko prvenstvo je i službeno dobilo svoju himnu. Kolumbijska zvijezda Šakira i nigerijski kantautor Burna Boy udružili su snage u pjesmi pod nazivom "Dai Dai", potvrđeno je u petak u saopštenju FIFA-e.

Krapović odgovorio Zirojeviću: Kasno se primitivac sjetio da postoje granice

Petak, 15.05.2026 | 21:25

Ministra odbrane Dragan Krapović reagovao je na prozovike poslanika Evropskog Saveza Nikole Zirojevića navodeći da se “kasno e primitivac sjetio da postoje granice kada je u pitanju javna komunikacija”. Krapović je ragovao na objavu Zirojevića da Demokrate na svakom ćošku demonstriraju kukavičluk i nesposobnost, da kukavički isturaju žene da umjesto njih vode političke borbe.

AKCIJA u Podgorici: Kontrola dostavljačkih službi i provjeravanje poštovanja zakonsklh propisa

Petak, 15.05.2026 | 21:04

U toku je opsežna koordinisana akcija Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskog nadzora, usmjerena na kontrolu dostavljačkih službi i dosljedno poštovanje zakonskih propisa iz oblasti rada, poreskog sistema, sanitarnih uslova i bezbjednosti saobraćaja, saznaje naš portal.

Radonjić preuzeo ekipu, gradonačelnik Mujović pozdravio igrače uoči treninga

Petak, 15.05.2026 | 21:02

Fudbaleri Budućnosti će u tri poslednja kola ući sa novim trenerim – Srđanom Radonjićem.