Ponedjeljak, 26.08.2024 | 21:27
IZVOR: una.rs

Li-Fi: Revolucionarna tehnologija koja bi mogla ZAMIJENITI Wi-Fi

Li-Fi, nova tehnologija koja koristi svetlost za prenos podataka, obećava brzine do 100 puta veće od Wi-Fi-ja. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Na pomolu je nova i jedinstvena Li-Fi tehnologija koja ima potencijal da promjeni način na koji se povezujemo na internet, uz različite prednosti u odnosu na tradicionalni Wi-Fi.

Light Fidelity, poznata i kao Li-Fi, koristi svjetlost za prenos podataka, za razliku od Wi-Fi-a, koji koristi radio talase, što obećava brzine koje su oko 100 puta brže od Wi-Fi-a.

Ideja o Li-Fi postoji od ranih 2000-ih godina kada je njemački fizičar Harald Haas, zajedno sa svojim timom krenuo u istraživanje ove tehnologije otkrivajući da se svjetlost može koristiti za dvosmjerni prenos podataka. Nije prošlo mnogo vremena prije nego što je 2008. godine francuska kompanija Oldecomm, jedan od globalnih lidera u ovoj tehnologiji, počela da sprovodi eksperimente na Li-Fi-u. Prošlog mjeseca, Evropa je lansirala raketu Ariane 6 u svemir, izvodeći četiri eksperimenta, od kojih je jedan bio usmjeren ka testiranju Li-Fi tehnologije.

Li-Fi funkcioniše kao sistem komunikacije putem vidljive svjetlosti; u svojoj osnovi, podaci se prenose iz LED sijalica. Ove sijalice emituju pulseve svjetlosti koji prenose informacije slično Morzeovoj azbuci. Naravno, ovaj proces nije vidljiv golim okom. Međutim, ključna prednost su kompatibilni uređaji koji mogu brzo sintetizovati ove informacije.

Šta to znači za internet?

Wi-Fi, poznat i kao wireless fidelity, prvi put se pojavio 1996. godine. U posljednjih nekoliko godina, razvoj tehnologija poput Wi-Fi 6 i 6E, kao i uvođenje Wi-Fi 7 početkom ove godine, transformisali su način na koji ostajemo povezani.

Sa Li-Fi-jem, podaci se prenose bržim tempom u poređenju sa Wi-Fi-jem, što rezultira velikim brzinama. Međutim, brzina nije jedini važan faktor u bežičnoj vezi.

LiFi Group, pionir u komercijalizaciji Li-Fi tehnologije i njenih proizvoda u digitalnom prostoru, istakao je i druge važne prednosti, kao što je povećana sigurnost.

„Sigurnost je još jedna ključna prednost Li-Fi-ja jer su signali ograničeni na prostor osvjetljen izvorom svjetlosti i ne mogu prodrijeti kroz zidove. Rizik od neovlašćenog pristupa je znatno smanjen,“ kaže portparol LiFi Group-a za CNET.

Vraćajući se na temu brzina, Li-Fi bi teoretski mogao dostići brzine do 224.000 megabita u sekundi i mogao bi biti posebno koristan za pametne gradove, virtuelnu realnost, 4K streaming pa čak i online igre, gdje je niža latencija ključna. Pored toga, pošto Li-Fi ne koristi radio frekvencije kao Wi-Fi, vaša veza će biti oslobođena elektromagnetnih smetnji. Li-Fi bi takođe mogao biti sigurnija opcija za vaš dom jer proizvodi manje zračenja.

Vrijedi napomenuti da je ova tehnologija još uvijek u početnoj fazi, tako da nećemo vidjeti njen pravi uticaj dok se potpuno ne implementira u digitalni svijet.

Ključne prednosti i nedostaci Li-Fi-ja

Prednosti:

Brzina: Više podataka se prenosi brže kroz izvore svjetlosti nego putem radio talasa koji koristi Wi-Fi.

Efikasnost: Li-Fi je energetski efikasniji jer koristi snagu LED sijalica.

Sigurnost: Li-Fi tehnologija smanjuje rizik da vaši podaci budu presretnuti.

Dostupnost: Svjetlosni izvori su svuda, povećavajući šanse za povezivanje na internet.

Nedostaci:

Ograničen domet: Vaša veza će biti ograničena na zatvorene prostore jer se ova tehnologija oslanja na izvore svjetlosti. Velike ustanove i kompanije mogu imati problema s korišćenjem ove tehnologije.

Ograničena kompatibilnost: Ovo je nova tehnologija, što znači da je manje uređaja opremljeno za dekodiranje njenih podataka.

Ne rješava spore brzine interneta od strane ISP-a: Ako imate najsporiji plan svog provajdera ili doživljavate ograničene brzine, Li-Fi neće riješiti te probleme.

Trenutno, Li-Fi je još uvijek u fazi istraživanja u SAD-u i drugim djelovima svijeta, a predviđa se da će biti dostupan na tržištu u narednih nekoliko godina. Oldecomm predviđa da će Li-Fi biti dostupan između 2024. i 2029. godine. Međutim, implementacija ove tehnologije zavisiće isključivo od investicija kompanija, piše CNET.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

UP: U saobraćajnoj nezgodi učestvovalo i vozilo MUP-a u kojem je bio ministar Šaranović

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 00:05

Na magistralnom putu Bar–Podgorica, u nedjelju u mjestu Virpazar, oko 20:30 časova došlo do saobraćajne nezgode u kojoj su učestvovala tri vozila, među kojima i jedno službeno vozilo Ministarstva unutrašnjih poslova, u kojem se nalazio ministar, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Crna Gora - Od ponoći SKUPLJE sve vrste goriva

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 10:38

Od ponoći, u Crnoj Gori će biti skuplje sve vrste goriva, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Abazović: Različita mišljenja u partiji su kvalitet više, nisu tačne tvrdnje da je Adžić odbio da ispoštuje odluku GO

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 08:15

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović kazao je da nije tačna informacija da je potpredsjednik i poslanik te partije Filip Adžić odbio da ispoštuje odluku Glavnog odbora o rotaciji u poslaničkom klubu.

Luka Modrić ODUŠEVIO Milicu Todorović: "Ne postoje riječi da opišem zahvalnost" (VIDEO)

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 11:05

Pala je i po koja suza.

Tim Glavnog grada dobija podršku svjetskog eksperta za UNAPREĐENJE SAOBRAĆAJA

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 08:40

Glavni grad se priprema za drugu fazu modernizacije saobraćajnih raskrsnica. Jedan od vodećih svjetskih eksperata u oblasti adaptibilnog upravljanja raskrsnicama, prof. dr Aleksandar Stevanović, stiže na jesen u Podgoricu kako bi pružio podršku timu Glavnog grada u realizaciji ovog važnog projekta, saopšteno je iz Glavnog grada.

Stabilno vrijeme uz slab razvoj OBLAČNOSTI - Utorak nam donosi ove TEMPERATURE

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 21:59

U utorak nas očekuje pretežno sunčano vrijeme, saopšteno je iz ZHMS-a.

Pretraživanje NIKAD LAKŠE: Gugl vam odsad nudi da rezultate slušate kao podkast

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 21:56

Umjesto da skrolujete kroz niz linkova, sada možete samo slušati kako AI vodi razgovor o temi koja vas zanima.

Ako se nikad NE SVAĐATE s partnerom, to bi vas trebalo ZABRINUTI

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 21:39

Iako mnogi misle da je izbjegavanje sukoba znak savršene harmonije među partnerima, psiholozi upozoravaju da to može biti “red flag.

Odžić: Da je do Mandića, vlast u Budvi NE BI POSTOJALA

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 21:28

Da je bilo do Andrije Mandića i Milana Kneževića, vlast u Budvi nikad ne bi ni postojala, kazao je predsjednik Skupštine opštine Budva Petar Odžić.

"Nisam znao kako to da ODGLUMIM“: Orlando Blum OTKRIO zašto je odbio ulogu u Netfliksovoj hit seriji

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 21:11

Orlando Blum otkrio je zbog čega nije prihvatio da glumi u seriji "Black Mirror".

Ovo je NAJBOLJE vrijeme za unos kalcijuma kako bi imao efekta

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 20:56

Kad pomislimo na kalcijum, većini nas prvo padne na pamet – čaša mlijeka.

POŽAR kod Krivog mosta: Vatrogasci brzom intervencijom spasili objekte

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 20:23

Pripadnici podgoričke Službe zaštite i spašavanja ugasili su požar u blizini Krivog mosta gdje je bila zapaljena trava i nisko rastinje.

Izgledaju prelijepo, ali NISU za vjenčanje: Cvijeće koje treba IZBJEGAVATI

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 20:17

Većina žena voli cvijeće, stoga je odabir buketa za svečanu prigodu izuzetno važan - posebno kada je riječ o vjenčanom buketu.

Treći PORAZ mladih vaterpolista na SP

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 19:59

Crnogorska U20 vaterpolo reprezentacija poražena je od Sjedinjenih Američkih Država u trećem meču grupe A na Svjetskom prvenstvu čiji j domaćin Zagreb.

Vukčević poslije debakla: Ovo NIJE PRAVO LICE ove generacije

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 19:39

Nakon ubjedljivog poraza od Danske (0:5) u drugom kolu Evropskog prvenstva za omladince u Bukureštu, selektor Crne Gore Nenad Vukčević, očekivano nije bio zadovoljan.