Utorak, 03.09.2024 | 14:42
IZVOR: n1.hrvatska.hr

Kartice za OTKLJUČAVANJE hotelskih soba polako odlaze u PROŠLOST: Evo šta će ih ZAMIJENITI

Neki hoteli već su počeli primjenjivati ovo rješenje i za očekivati je da će ga u budućnosti polako prihvatiti i drugi hoteli i hotelski lanci, no ta tranzicija ipak neće biti brza.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Mobilni telefon zamijenili su nam brojne uređaje, uključujući i novčanike, a čini se kako bi u budućnosti mogli zamijeniti i hotelske plastične kartice za otključavanje soba, prenosi Zimo.

Neki hotelski lanci već su počeli s tom tranzicijom s plastike na digitalne opcije, no ipak ne treba očekivati kako će taj proces biti brz jer postoje brojni izazovi koje je potrebno premostiti, od tehnoloških pa do navika samih korisnika.

Ipak, jasno je u kojem smjeru ide ova industrija te ćemo u budućnosti, kao što danas držimo brojne kartice, propusnice, karte za bioskop  slično u Googleovom i Appleovom novčaniku, uskoro u njemu držati i ključeve za hotelske sobe.

Tradicionalni hotelski ključevi idu prema kraju svog postojanja, objasnila je za CNBC regionalna direktorica Valor Hospitality Partners Eli Fuchs u čijem se portfelju nalaze i hoteli Hilton i Holiday Inn Express.

Nakon prijave na recepciji hotela i eventualnog preuzimanja mobilne aplikacije hotelskog lanca, sve što će biti potrebno za ulazak u hotelsku sobu jest prisloniti mobilni telefon uz terminal.

Tako nešto je jednostavnije u odnosu na plastične kartice jer gosti više ne moraju nositi dodatne kartice, a telefon ionako uvijek imaju uz sebe.

Takođe,  kako mnogi već koriste telefone za plaćanja u trgovinama ili na terminalima za javni prevoz, takav bi im način otvaranja vrata hotela bio prirodan.

Pogodnost digitalne prijave jeste što vaš telefon postaje ključ, objasnila je direktorica prodaje Harpeth Hotela Kimberly Elder.

Ipak, ona kaže kako, iako njihovi hoteli imaju mogućnost korištenja telefona kao ključa, mnogi i dalje preferiraju korištenje klasičnih plastičnih kartica.

Stručnjak za sigurnost Lee Clark smatra kako prelazak na potpuno digitalne ključeve koje će korisnici pohraniti u pametnim telefonima predstavlja značajan trošak kroz instalaciju opreme, implementaciju tehnologije, održavanje, ali i sigurnost.

Takođe,  i kada je dostupna ova tehnologija, neće je svi gosti odmah početi koristiti, već bi mnogi mogli i dalje vrata otvarati plastičnim karticama, što zbog navike, ali i zato što se neki ne snalaze najbolje s novim tehnologijama.

Digitalni ključevi i sigurnost

Zanimljivo, istraživanje J.D. Powera pokazalo je da samo 14 posto gostiju koje imaju tu mogućnost koristi digitalne ključeve, a od onih koji su preuzeli digitalnu aplikaciju koja im omogućuje korištenje takvih ključeva, samo 30 posto njih koristi tu pogodnost.

Ostali se i dalje koriste plastičnim karticama.

Ono što je važno za naglasiti jest da su oni koji su koristili digitalne ključeve puno bolje ocijenili svoje iskustvo korištenja kada je u pitanju sigurnost.

Ipak, izvršni direktor kompanije Allthenticate Chad Spensky koja razvija rješenja za korištenje pametnih telefona kao digitalnih ključeva kaže kako digitalni ključevi nisu gostima toliko važniji zbog svoje sigurnosti, koliko zbog – praktičnosti.

Ako imate priliku odabrati hoćete li za određenu radnju koristiti plastičnu karticu, pa onda tražiti odgovarajuću karticu među gomilom postojećih kartica u novčaniku ili ćete samo prisloniti pametni telefon na terminal, telefom je jasan pobjednik, objasnio je.

I upravo u tom smjeru ide ovo tržište, no proći će još dosta vremena dok hoteli implementiraju tu tehnologiju, ali i dok se ljudi naviknu na nju jer, kako možemo vidjeti po ranije navedenim podacima, gosti svoje navike korištenja plastičnih kartica ipak ne mijenjaju tako lako, ni tako brzo.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Uhapšen advokat Damir Lekić

Petak, 14.08.2026 | 10:56

Advokat Damir Lekić uhapšen je po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, potvrđeno je Portalu RTCG.

Uhapšen Podgoričanin: Osumnjičen da mu je droga poslata paketom iz Amerike

Petak, 14.08.2026 | 08:24

Službenici Uprave carina su 11. avgusta prilikom redovne kontrole poštanskih pošiljki u carinskom skladištu Pošte Crne Gore u Podgorici, izdvojili za pregled pošiljku pristiglu iz Sjedinjenih Američkih Država, i u njoj pronašli oko 600 grama marihuane.

Šaranović: Sumnja da su požari namjerno izazvani, Nimanbegu: Situacija složena ugroženo vodosnabdijevanje

Petak, 14.08.2026 | 08:06

Burnu i neizvjesnu noć proveli su vatrogasci i mještani na području Herceg Novog i Ulcinja. Ekipe vatrogasaca a i mještani nekoliko naselja bili su pripravni kako bi zautavili vatrenu stihiju ako se primakne objektima. Na hercegnovskom području požar se kasno sinioć širio prema Zelenici, dok su u Ulcinju aktivna požarišta bila u selima Gač i Klezna, a vatra se proširila i prema Šasu. U Ulcinju je kasno sinoć zasijedao Krizni štab, dok su direktor Direktorata za zaštitu i spašavanje Miodrag Bešović, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu bili na terenu na području Briske gore, navodi se u prilogu RTCG.

Šaranović: Cjelokupna flota dronova angažovana za nadzor terena i detekciju požara

Petak, 14.08.2026 | 11:36

Uprava policije i Direktorat za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova pojačali su preventivne i operativne aktivnosti širom Crne Gore zbog požara registrovanih na više lokacija, ali i povećanog rizika od izbijanja novih požara usljed visokih temperatura i nepovoljnih vremenskih uslova.

Misinezović: Situacija u Herceg Novom loša, požar se širi i kraj borbe se ne nazire

Petak, 14.08.2026 | 08:14

Zamjenik komandira Službe zaštite i spašavanja Herceg Novog Jovica Misinezović kazao je da je situacija sa požarima u tom gradu loša i da im vremenske prilike ne idu na ruku. Zbog vjetra požar se proširio, a borba sa vatrenom stihijom traje već treći dan i kraj joj se ne nazire

Radovi na Bulevaru Vojislavljevića napreduju: Pogledajte kako izgleda gradilište

Petak, 14.08.2026 | 15:53

Radovi na Bulevaru Vojislavljevića u Podgorici uveliko traju, a snimci iz vazduha pokazuju kako trenutno izgleda jedna od najvažnijih saobraćajnih dionica u južnom dijelu grada. Izgradnja bulevara trebalo bi da doprinese rasterećenju saobraćaja, posebno na području Zabjela, i boljem povezivanju ovog dijela Podgorice sa ostatkom grada.

SUBOTA u znaku toplog vremena - Pročitajte prognozu za PRVI DAN VIKENDA

Petak, 14.08.2026 | 16:00

U subotu nas očekuje preteđno sunčano vrijeme, saopšteno je Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

ODT će se žaliti na oslobađajuću presudu u slučaju "Tunel"

Petak, 14.08.2026 | 15:47

Nakon što je objavljeno da je osmočlana grupa i u ponovnom postupku oslobođena optužbi da je učestvovala u prokopavanju tunela iz kojeg je u septembru 2022. provaljeno u depo Višeg suda u Podgorici, oglasio se Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici.

Udes na putu Budva - Cetinje, jedna osoba teško povrijeđena

Petak, 14.08.2026 | 15:41

Vozač pik-apa teško je povrijeđen u udesu koji se oko 14 časova dogodio na magistralnom putu od Budve ka Cetinju.

Na požarištu kod Omiša pronađeno tijelo jedne osobe

Petak, 14.08.2026 | 15:35

Prilikom pregleda opožarenog područja u Omišu policija je danas oko 13.30 sati pronašla tijelo jedne osobe.

Đoković: Osjećam se odlično, želio sam da odigram bar jedan turnir uoči US opena

Petak, 14.08.2026 | 15:30

Novak Đoković se nakon gotovo mjesec vratio na teren , pošto ga čeka nastup na mastersu u Sinsinatiju. Biće to ujedno dobra priprema za US open, posljednji grend slem u sezoni.

Ćirović: Odbranjeno nekoliko kuća u Baošićima

Petak, 14.08.2026 | 15:18

Komandir službe zaštite i spašavanja Herceg Novi, Zlatko Ćirović, kazao je da su vatrogasci uspjeli da odbrane kuću Bigovića u Baošićima, kao i još dvije kuće koje se nalaze u blizini. On ističe da je komunikacija sa MUP-om odlična, te da u gašenju požara već učestvuje jedan helikopter, a da se očekujem dolazak još jednog.

Organizovan povratak državljana Crne Gore sa Sicilije: Autobusom do Barija, pa trajektom za Drač

Petak, 14.08.2026 | 15:16

Vlada Crne Gore i Ministarstvo vanjskih poslova organizovali su prevoz za državljane Crne Gore koji su ostali zarobljeni na Siciliji nakon što su otkazani letovi sa tog ostrva zbog erupcije vulkana Etna.

Koprivica: Ustavnim promjenama obavezna provjera integriteta prije stupanja na funkciju

Petak, 14.08.2026 | 15:13

Potpredsjednik Vlade, Momo Koprivica ukazao je da je Vlada danas jednoglasno utvrdila Predlog za promjenu Ustava kojom se predviđa obavezna prethodna provjera integriteta kandidata za mandatara i kandidata za članove Vlade.

Operativni tim za zaštitu i spašavanje: Požari pod kontrolom, na požarišta izbačeno više od 110 tona vode

Petak, 14.08.2026 | 15:07

Operativni tim za zaštitu i spašavanje održao je jutros sastanak na kojem je analizirana aktuelna situacija na požarištima širom Crne Gore, sa posebnim osvrtom na Herceg Novi i Ulcinj.Sastanku su prisustvovali potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i zamjenik premijera Aleksa Bečić, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, generalni direktor Direktorata za zaštitu i spašavanje Miodrag Bešović sa saradnicima i predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić.