Četvrtak, 05.09.2024 | 09:57
IZVOR: rts.rs/cnn

Nije samo za starije - JOGA NA STOLICI IDEALNA za sve one koji mnogo SJEDE

Vježbanje u sjedećem položaju možda na prvi pogled nema mnogo smisla




Foto: YouTube screenshot/Yoga With Adriene

Međutim, joga na stolici je vrsta fizičke aktivnosti koja se izvodi sjedeći, a može biti izuzetno korisna i to ne samo za starije ili osobe koje imaju povrede.

Biti izuzetno korisna i to ne samo za starije ili osobe koje imaju povrede.

Joga na stolici je isto što i tradicionalna joga samo se radi sjedeći ili pri izvođenju vježbi koristite stolicu. Mnogi pretpostavljaju da je to aktivnost namjenjena starijim osobama, jer se joga inače dovodi u vezu sa ovom starosnom kategorijom.

Osim toga, mnoge studije su dokumentovale prednosti kod starijih koji praktikuju ovaj tip vježbi.

„Sjedeća joga“ efikasna je za žene starije od 65 godina sa osteoartritisom koljena, pokazuju rezultati male studije objavljene, u aprilu 2023. godine, u izdanju časopisa Healthcare.

Terapija je poboljšala funkcionalnost ekstremiteta žena i rezultate svakodnevnih životnih aktivnosti, što sugeriše da bi joga na stolici mogla da pomogne u smanjivanju rizika od napredovanja osteoartritisa u invaliditet.

Međutim, joga na stolici je i više od toga, ona je odlična za sve, bez obzira na godine, posebno ako ste veći dio dana zalepljeni za svoj sto, to jest stolicu.

Joga na stolici je isto što i tradicionalna joga samo se radi sjedići ili pri izvođenju vežbi koristite stolicu. Mnogi pretpostavljaju da je to aktivnost namjenjena starijim osobama, jer se joga inače dovodi u vezu sa ovom starosnom kategorijom.

Osim toga, mnoge studije su dokumentovale prednosti kod starijih koji praktikuju ovaj tip vježbi.

Petnaest minuta vođene meditacije ili joge uz stolicu prilično je poboljšalo nekoliko markera fiziološkog i psihološkog stresa kod učesnika studije, pokazalo je istraživanje objavljeno, u januaru 2012. godine, u stručnom časopisu Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine.

Brojne kompanije zaposlenima nude besplatnu „sjedeću jogu“, posebno za smanjenje stresa i poboljšanje zdravlja.

Takvi rezultati nisu iznenađenje za Stejsi Durek, sertifikovanu instruktorku joge iz Kalifornije, koja već nekoliko decenija drži treninge joge na stolici zaposlenima u kompanijama u oblasti zaliva San Franciska.

„Vježbe su bezbjedne za sve uzraste i mogu biti veoma blage. Takođe pomaže u fleksibilnosti, držanju – ljudi u kancelarijama su obično pogrbljeni za svojim stolovima – i korisna je protiv povreda koje se ponavljaju, kao što je sindrom karpalnog tunela“, objašnjava Durekova.

Kako početi vježbanje na stolici

Kada ste spremni da probate ovu drugačiju jogu, za početak, ciljajte pet minuta dnevno.

„Pet minuta joge na stolici dnevno je bolje nego vježbati jogu jednom nedeljno sat vremena“, naglasila je Durekova i dodala da je plan da se stvori navika. Kada vježbate pet minuta, često ćete poželjeti da uradite malo više jer nećete biti umorni, a osjećaćete se bolje.

Ako osjetite bilo kakav bol ili nelagodnost dok izvodite pokret, nemojte se siliti da to radite, već se opustite se ili napravite pauzu prije nego što pređete na sljedeću pozu.

„Bilo da trenutno osjećate bol ili ne, ako ste neko ko mnogo sjedi ili sedi veći dio dana, primijetićete razliku tokom vremena. Možda ćete odjednom shvatiti da možete više da okrenete glavu i pogledate preko ramena ili da dišete dublje“, kaže Dejvisova.

Prije nego što započnete bilo koji novi program vježbanja, konsultujte se sa svojim ljekarom.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Pajković: Policija demonstrirala bahatost, oduzeti su mi automobil i telefon

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 18:40

Bivša direktorica Direktorata za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava Mirjana Pajković, potvrdila je za Portal RTCG da je kažnjena sa 1000 eura, uz četiri mjeseca zabrane upravljanja vozilom B kategorije, jer je auto-putem vozila brzinom od 202 kilometra na čas. Ona je jutros uhapšena zbog nesavjesne vožnje.

Spajić: Očekujem da ćemo doći do najboljih rješenja u pregovorima za povećanje plata

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 19:57

Komentarišući pregovore o povećanju zarada i novom Opštem kolektivnom ugovoru sa predstavnicima sindikata, premijer Milojko Spajić je kazao da se zbog krize na Bliskom istoku mora voditi računa o mjerama i reformama koje se donose, ali da je siguran da će sa socijalnim partnerima u daljim pregovorima doći do najboljeg rješenja za građane, prenosi RTCG.

Utorak donosi PROMJENU VREMENA - Pročitajte prognozu za 31. MART

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 21:41

U utorak se očekuje umjereno do potpuno oblačno vrijeme, mjestimično uglavnom slaba kiša, a u planinama na sjeveru slab snijeg.

Milanović: Nema uslova za dolazak Vučića u Hrvatsku, otkazujem samit Brdo-Brioni

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 17:33

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović smatra da nije moguć dolazak predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Hrvatsku, te je odlučio otkazati sastanak Procesa Brdo-Brioni.

Milena Milatović pozvala Melaniju Tramp da posjeti Crnu Goru

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 19:10

Supruga predsjednika Crne Gore Milena Milatović na društvenoj mreži Instagram objavila je fotografiju nje i prve dame SAD Melanije Tramp i kazala da ju je pozvala da posjeti našu zemlju.

Policija pretresa Rektorat u Beogradu, navodi da istražuje smrt studentkinje

Utorak, 31.03.2026 | 17:26

Pripadnici Uprave kriminalističke policije pretresaju zgradu Rektorata beogradskog Univerziteta. Više državno tužilaštvo saopštilo je da je, u okviru istrage o smrti studentkinje, naložilo policiji da uđe u Rektorat i oduzme snimke sa sigurnosnih kamera, a posebno kamera sa vrata kroz koja se iz Rektorata ulazi na Filozofski fakultet.

Filip Kunčer spreman za novu evropsku sezonu: Velike ambicije nakon uspješne godine

Utorak, 31.03.2026 | 17:14

Crnogorski automobilista Filip Kunčer na današnjoj konferenciji u KIC-u „Budo Tomović“ najavio je početak nove trkačke sezone, u kojoj će drugu godinu zaredom nastupati u Renault Clio Cup Europe, potvrđujući kontinuitet svog prisustva na evropskoj sceni.  

Klub poslanika DPS: Dokazali smo da je Spajić ponovo slagao javnost

Utorak, 31.03.2026 | 17:04

Dokazali smo da je premijer Milojko Spajić ponovo slagao javnost, saopštili su iz Kluba poslanika Demokratske partije socijalista (DPS).  

Policija u Ulcinju oduzela četiri puške, municija i eksploziv nakon pretresa u mjestu Ćurke

Utorak, 31.03.2026 | 16:59

Tužilac će se nakon sprovođenja vještačenja izjasniti o pravnoj kvalifikaciji događaja

Katić: Maliciozne političke i medijske manipulacije povodom 21. maja

Utorak, 31.03.2026 | 16:47

Opština Herceg Novi zvanično nema u planu organizaciju svečanosti povodom 21. maja, ali to ne znači da sputava ili zabranjuje bilo kojoj instituciji ili pojedincu da, u skladu sa zakonom, organizuje proslavu, kazao je za RTHN predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić, dodajući da su im javni prostor i objekti na raspolaganju. Smatra da potenciranje ove teme ima samo jedan cilj – produbiti podjele naroda Crne Gore.

Nema zakona, nema ni zaliha terapije: Crna Gora bez robnih rezervi ljekova, nestašice citostatika najveći problem

Utorak, 31.03.2026 | 16:36

Iz Ministarstva zdravlja kažu da je preduslov usvajanje zakona o robnim rezervama i da su formirali operativni tim koji na dnevnom nivou prati stanje zaliha i eventualne nestašice ljekova

CBCG prenosi 7,8 miliona eura iz dobiti u državni budžet

Utorak, 31.03.2026 | 16:24

Centralna banka Crne Gore (CBCG) će prenijeti 7,8 miliona eura iz dobiti u državni budžet, navodi se u njihovom saopštenju.  

Butorović sa Spajićem o pripremi sezone: U fokusu suzbijanje neregistrovanog smještaja

Utorak, 31.03.2026 | 16:16

Ministar bez portfelja i predsjednik Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora Milutin Butorović predstavio je danas predsjedniku Vlade Milojku Spajiću Akcioni plan za pripremu i praćenje ljetnje turističke sezone za 2026. godinu, a na sastanku je, kako je saopšteno, posebno naglašena potreba odlučnije borbe protiv sive ekonomije.

Presuda za “Kovertu” 9. aprila – Knežević: Ovo je reket DPS-a, a ne pranje para

Utorak, 31.03.2026 | 16:10

Sudija Višeg suda u Podgorici Nenad Vujanović izreći će 9. aprila presudu predsjedniku Atlas grupe Dušku Kneževiću, bivšem gradonačelniku Podgorice Slavoljubu-Migu Stijepoviću i ostalim optuženima u predmetu poznatom kao "Koverta". Riječ je o postupku u kojem je, po nalogu Apelacionog suda, ponovljeno suđenje, a nakon što su u prvom svi okrivljeni oslobođeni.     

Stanari o požaru u garaži u Podgorici: Ugroženo funkcionisanje i bezbjednost objekta u kojem živi 75 porodica

Utorak, 31.03.2026 | 15:58

Stanari zgrade u kojoj je preksinoć oko 4 sata ujutru izbio požar, obratili su se redakciji RTV Podgorica, ističući da osjećaju zabrinutost, kao i da su nakon požara uništene instalacije za električnu energiju, vodu i kanalizaciju, čime je direktno ugroženo funkcionisanje i bezbjednost objekta u kojem živi 75 porodica.