Nedjelja, 15.09.2024 | 11:06
IZVOR: klix.ba

Pomaže kod SAGORIJEVANJA kalorija: Da li HODANJE gradi mišiće?

Hodanje ima brojne benefite za naše zdravlje, a ako ste se pitali da u to možemo ubrojati toniranje i jačanje mišića, stručnjaci imaju odgovore na to.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Naime, hodanje podstiče pumpanje krvi i jača srčani mišić. Dobro je za zglobove, a učinkovito je i za određene mišićne grupe poput gluteusa, tetiva koljena, i kvadricepsa, trbušnih i leđnih mišića te listova. Veća mišićna masa jedan od najpouzdanijih načina da se potroši više kalorija, a nedavno je  doktorica  Gabrijela Lijen sugerisala da je snaga mišića jedan od najvećih doprinosa dugovječnosti. Međutim, hodanje obično neće izgraditi velike mišiće, ali će s vremenom i istrajanošću tonirati i ojačati mišiće.

Za početak, u bilo kojoj fazi života, idealan pristup vježbanju je kombinacija treninga otpora s kardiovaskularnim pokretima poput hodanja, kako bi se uravnotežilo sagorijevanje kalorija i snaga. Vježbe fleksibilnosti i mobilnosti mogu zaokružiti ovaj režim za otvaranje zglobova, istezanje i održavanje tijela gipkim.

Kako biste djelotvorno angažovali i svoje mišiće, održavajte takozvanu rezervu otkucaja srca. To je razlika između vašeg otkucaja srca u mirovanju i maksimalnih otkucaja srca - od 70 do 80 posto tokom šetnje u trajanju od najmanje 30 minuta, četiri do pet puta sedmično.

Klinika Mayo kaže da je normalan broj otkucaja srca u mirovanju za odrasle između 60 i 100 otkucaja u minuti. Kako biste izračunali svoj maksimalni broj otkucaja srca, Centar za kontrolu i prevenciju bolesti nudi jednostavnu formulu za oduzimanje vaše dobi od 220. Za 44 -godišnjaka, maksimalni broj otkucaja srca bio bi 176, a postizanje 70 do 80 posto ovog broja tokom šetnje značilo bi postizanje broja otkucaja srca od 123 do 140.

Angažman mišića možete povećati tokom hodanja nagibima ili dodatnim otporom, kao što su prsluci s utezima ili utezi za članke. 

Osim toniranja mišića, brzo hodanje takođe može pomoći u sagorijevanju kalorija. Prema kardiološkinji Tamanni Singh na klinici Cleveland, brza 30-minutna šetnja brzinom od najmanje četiri kilometra na sat može sagorjeti otprilike 200 kalorija.

Pored toga, dosljednost je ključna za izgradnju mišića kroz hodanje. Nastojte hodati barem četiri do pet dana u sedmici. Dodavanje drugih vježbi može dodatno povećati prednosti. Za one koji tek počinju, ljekari savjetuju da počnu s 10 minuta šetnje.

Ako ste već vrlo aktivna osoba, moraćete se uključiti u izazovnije aktivnosti kako biste pospiješili rast mišića, kao što je hodanje po brdima ili penjanje stepenicama.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Penzije rastu samo 0,38 odsto

Subota, 31.01.2026 | 10:21

Minimalne penzije od 450 eura biće uvećane za oko 1,7 eura, a prosječne penzije od 553,5 eura za oko dva eura.

Nadal bira Alkarasa kao favorita, ali upozorava zemljaka: Novak je Novak

Subota, 31.01.2026 | 11:57

Finale Australijan opena donosi sudar generacija, a jedan od najvećih koji su ikada stali na teniski teren jasno vidi gdje je težište. Rafael Nadal ne krije poštovanje prema starom rivalu Novaku Đokoviću, ali pred nedjeljni meč u Melburnu prednost daje svom sunarodniku Karlosu Alkarasu.

Abazović: Bjekstvo Medenice je odgovornost policije, vlast urušila ugled institucija

Subota, 31.01.2026 | 10:43

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović rekao je da je bjekstvo osuđenog vođe organizovane kriminalne grupe Miloša Medenice ogroman bezbjednosni propust jer se radi o dugo očekivanoj presudi za organizovani kriminal, navodeći da vjeruje kako ono nije bilo moguće bez pomagača.

Hrvatska “spustila rampu” svešteniku Backoviću, zabranjen mu ulazak u zemlju

Subota, 31.01.2026 | 13:10

Tivatski paroh Mitropolije crnogorsko-primorske SPC, Mijajlo Backović proglašen je nepoželjnim od strane Hrvatske i njemu je zabranjen ulazak u tu zemlju, saznaje nezvanično Pobjeda.

Diplomatski odgovori kao odraz političkih prioriteta

Subota, 31.01.2026 | 08:59

Aktuelno djelovanje Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore sve otvorenije razotkriva praksu dvostrukih aršina, u kojoj brzina, oštrina i vidljivost diplomatskih reakcija zavise od političke adrese sa koje poruka dolazi, a ne od njenog stvarnog značaja po državne interese, bezbjednost i suverenitet.

Skočila prodaja naočara za sunce koje nosi francuski predsjednik

Subota, 31.01.2026 | 21:29

Od kada se francuski predsjednik Emmanuel Makron pojavio u javnosti sa naočarima za sunce, skočila je prodaja tih naočara i čak se nalaze na spisku onlajn prodavnice Jelisejske palate, prenijeli su francuski mediji.

Šušić: Potpuno neracionalno i suprotno cilju bilo bi napuštanje vlasti

Subota, 31.01.2026 | 21:11

Bilo bi potpuno neracionalno i suprotno cilju da u ovom trenutku napuštamo vlast, izazivamo nestabilnost i otvaramo prostor za političke protivnike, kazao je u Dnevniku - RTV Podgorica funkcioner i odbornik NSD u Skupštini Glavnog grada, Mitar Šušić.

Pacijenti čekaju od 30 dana do šest mjeseci na specijaliste u Crnoj Gori

Subota, 31.01.2026 | 21:01

Od 30 dana do šest mjeseci- toliko pacijenti čekaju da dođu na red kod ljekara specijaliste. Da nemaju dovoljno pulmologa svjesni su i u Kliničkom centru dok poručuju da se na pregled kod kardiologa ili endokrinologa stiže brže.

Đukić: Izvođač radova prekrio kanalizacione šahte, Vodovod prinuđen da razbija saobraćajnicu u Lipnici

Subota, 31.01.2026 | 21:36

"Zahtijevaćemo hitno aktiviranje zakonskih i ugovornih garancija, kojima će izvođač radova biti obavezan da o svom trošku ispravi sve uočene nedostatke, bez dodatnog opterećenja građana i budžeta opštine i države", kazao je odbornik Demokrata

Đukanović: Epstina nijesam poznavao, niti sam sa njim ikad obavio neposrednu ili posrednu komunikaciju

Subota, 31.01.2026 | 20:21

Na učestalo interesovanje predstavnika medija povodom objave komunikacija pokojnog Džefrija Epstina obavještavam da Epstina nijesam poznavao, niti sam sa njim ikad obavio neposrednu ili posrednu komunikaciju, saopštio je bivši predsjednik Milo Đukanović.

Recept od 30 minuta: Gordon Remzi otkrio tajni sastojak za čorbu od karfiola koja ODUŠEVLJAVA!

Subota, 31.01.2026 | 21:44

Ako tražite jelo koje spaja udobnost i sofisticiran ukus, čorba od karfiola je pravi izbor. Kremasta tekstura, blagi orašasti tonovi i mogućnost kombinovanja sa hrskavim tostom ili sirom čine je idealnom za brzu večeru i utopljeni obrok u hladnim danima.

Šokantna vijest: NBA zvijezda suspendovana 25 utakmica zbog dopinga!

Subota, 31.01.2026 | 21:14

Šokantna vijest dolazi od NBA insajdera Šemsa Čaranije. Košarkaš Filadelfija Seventisiksersa Pol Džordž je suspendovan zbog pozitivnog nalaza na doping testu.

Žakelj hvali odbranu i navijače Budućnosti

Subota, 31.01.2026 | 20:32

Težak posao je imala Budućnost Voli u Subotici – na kraju je slavila 75:66 za 13. pobjedu u ABA ligi ove sezone.

U Zeti sjutra dan žalosti zbog smrti mladića Nemanje Ulićevića

Subota, 31.01.2026 | 20:10

Odlukom predsjednika Opštine Zeta, Mihaila Asanovića sjutra će u Zeti biti proglašen Dan žalosti povodom smrti našeg sugrađanina, mladog fudbalera Fudbalskog kluba “Zeta”, Nemanje Ulićevića.

Leković: Sud omogućio Medenici da se slobodno šeta Kolašinom

Subota, 31.01.2026 | 20:02

"Odakle tolika sigurnost da će Vesna Medenica narednih dana isključivo skijati po Kolašinu, a ne krenuti putem kojim je već krenuo njen sin? Na kraju, ovakve odluke ne mogu se tumačiti kao slučajnost ili greška u procjeni"