Utorak, 17.09.2024 | 17:39
IZVOR: citymagazin.rs

Milioni vozača prave OVU GREŠKU kada mijenjaju gume

Stručnjaci za gume tvrde da milioni vlasnika vozila prave veliku grešku.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Naime, kada se ne mijenjaju sve, već samo istrošene prednje gume, nikada ne bi trebalo novi par guma staviti na prednju osovinu. Umjesto toga, trebalo bi ih montirati na zadnju osovinu, a gume koje su bile na zadnjim prebaciti na prednje točkove.

Možda već znate ovo pravilo, ali tehnički menadžer Mišelina u Velikoj Britaniji, Brajan Portijus nedavno je izjavio za “Auto Express” da polovina britanskih vozača nije imala pojma da je to potrebno učiniti kada se mijenja samo jedan par guma, prenosi Jutarnji list.

Takođe je naglasio da ni mnoge prodavnice guma i vulkanizeri nisu svjesni ovog pravila.

Možda se pitate zašto je bolje staviti novije gume iza kada je prednji dio taj koji će da obavi sva skretanja i nagla kočenja? Sve to ima veze sa stabilnošću. Postavljanjem boljih guma na zadnjoj osovini smanjuje se rizik od proklizavanja i okretanja automobila na mokrom putu.

“Kad je vozilo stabilno, tada možete početi da razmišljate o kočenju”, rekao je Portijus novinaru “Auto Expressa” i dodao: “A ono što zapravo vidite je da postoji dovoljno snage kočenja i vuče uprkos djelimično istrošenih guma naprijed.”

Najvažnije je da će vozač s novim gumama iza lakše razumijeti i kontrolisati svako proklizavanje prednjeg kraja. Mješavina mekih novih prednjih i starih tvrdih zadnjih guma često se završava nekontrolisanim zanošenjem pri velikim brzinama, dok je u suprotnom mogućnost za tako nešto mnogo manja i vozač može mnogo lakše spriječiti ovu pojavu.

Mišelinov stručnjak takođe kaže da se pravilo “‘”novih guma na zadnjoj osovini” primjenjuje bez obzira na konfiguraciju pogonskog sklopa vašeg automobila, dakle i na vozilima koje imaju pogodn na zdanje ili na sve točkove.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Odložena rekonstukcija Vlade

Srijeda, 22.07.2026 | 12:17

Iako je za danas najavljena, rekonstrukcija Vlade je, ipak, odložena, potvrđeno je Portalu RTCG.

Radulović: Pokrenut javni postupak za uspostavljanje linija ka Briselu, Bariju, Zagrebu, Parizu i Frankfurtu

Srijeda, 22.07.2026 | 13:41

Ministar pomorstva Crne Gore i koordinator radom Ministarstva saobraćaja, Filip Radulović, saopštio je da je pokrenut javni postupak za uspostavljanje linija ka Briselu, Bariju, Zagrebu, Parizu i Frankfurtu, sa ciljem bolje povezanosti građana i privrede sa ključnim evropskim destinacijama.

Matković: Spremni smo za Grčku

Srijeda, 22.07.2026 | 12:26

Vaterpolisti Crne Gore u četvrtak startuju na završnici Svjetskog kupa.

Abazović predlaže uvođenje turističke kartice “I Love Montenegro”

Srijeda, 22.07.2026 | 13:36

Država treba da uvede turističku karticu “I Love Montenegro” i na taj način dobije cjelogodišnju promociju, jer bi svaki gost mogao da postane ambasador crnogorskog turizma, predlaže lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.

Krivična protiv firme i vlasnice zbog sumnje na utaju poreza i doprinosa od blizu 85.000 eura

Srijeda, 22.07.2026 | 12:15

U koordinaciji sa Osnovnim državnim tužilaštvom u Podgorici, službenici Odsjeka za suzbijanje složenih oblika ekonomskog kriminala podnijeli su danas krivičnu prijavu protiv pravnog lica „P.I.“ i njegove osnivačice i izvršne direktorice B.P. (42), zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili produženo krivično djelo utaja poreza i doprinosa i oštetili državu za blizu 85.000 eura.

Poslanici raspravljaju o rekonstrukciji Vlade (VIDEO)

Četvrtak, 23.07.2026 | 11:35

Poslanici crnogorske Skupštine raspravljaju danas o predlogu premijera Milojka Spajića za promjenu sastava 44. Vlade Crne Gore.

Porodila se Edita: Osjećaj je nezamjenjiv (FOTO)

Četvrtak, 23.07.2026 | 11:11

Pjevačica Edita Aradinović porodila se juče i na svijet donijela djevojčicu.

Vlada utvrdila Predlog zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama

Četvrtak, 23.07.2026 | 11:00

Vlada Crne Gore na telefonskoj sjednici, na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova, usvojila je više zakonskih predloga.

Vesković: Najavljene izmjene bezbjednosnih zakona prilika su za unaprjeđenje pojedinih rješenja

Četvrtak, 23.07.2026 | 10:49

Najavljene izmjene sistemskih zakona u oblasti bezbjednosti, Zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost i Zakona o unutrašnjim poslovima, predstavljaju dobru priliku za unaprjeđenje pojedinih rješenja čija je sadržina ranije izazvala polemike u domaćoj i međunarodnoj javnosti, saopštila je savjetnica Predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića za javne politike Marija Vesković.

Ulcinj: Uhapšene četiri osobe, pronađen kokain, 15 stranaca bez prijavljenog boravka

Četvrtak, 23.07.2026 | 10:29

U pojačanoj policijskoj akciji u Ulcinju, sprovedenoj tokom noći između 22. i 23. jula, uhapšene su četiri osobe, među kojima jedna zbog posjedovanja kokaina, dok su uhapšena tri vozača zbog težih saobraćajnih prekršaja. Tokom kontrola plažnih barova i saobraćaja evidentirano je i 15 stranih državljana bez prijavljenog boravka, a sankcionisano je 36 vozača, saopštila je Uprava policije (UP).

Knežević i Bojović u Vašingtonu sa kongresmenkom Anom Paulinom Lunom, bliskom saradnicom predsjednika Trampa (VIDEO)

Četvrtak, 23.07.2026 | 09:50

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević i potpredsjednik te stranke Vladislav Bojović sastali su se u zgradi Kongresa Sjedinjenih Američkih Država u Vašingtonu sa američkom kongresmenkom Anom Paulinom Lunom, jednom od najuticajnijih članica Republikanske stranke i bliskom saradnicom predsjednika SAD Donalda Trampa.

Uhapšen Nikšićanin koji se potraživao radi izdržavanja kazne zatvora

Četvrtak, 23.07.2026 | 09:40

Iz Uprave policije saopšteno je da je nikšićka policija locirala i uhapsila Ž.Ž. (44), koji se potraživao radi izdržavanja kazne zatvora u trajanju od dvije godine i šest mjeseci.

Kotor: Državljanin Srbije osumnjičen za napad na policajca i nasilje nad partnerkom

Četvrtak, 23.07.2026 | 09:30

Iz Uprave policije je saopšteno da je policija u Kotoru podnijela krivičnu prijavu protiv A.S. (22) iz Jagodine, zbog sumnje da je izvršio krivično djela napad na policajca u vršenju službene dužnosti. A.S. se, pored toga, sumnjiči i za nasilje nad emotivnom partnerkom N.P. (21), te će protiv njega biti podnesena krivična prijava i za nasilje u porodici.

Neočekivane prilike i novi početak: Dva horoskopska znaka procvjetaće u avgustu

Četvrtak, 23.07.2026 | 09:17

Prema astrološkim tumačenjima, avgust će za neke znakove biti mjesec u kojem će stvari konačno početi da se odvijaju u njihovu korist.

Borozan stigao u Alkaloid: Želim sve da osvojim

Četvrtak, 23.07.2026 | 09:08

Crnogorski rukometaš, Vuko Borozan priključio se novom timu, makedonskom Alkaloidu, koji je juče počeo pripreme za novu sezonu.