Srijeda, 18.09.2024 | 15:00
IZVOR: kolektiv.me

Otvorena nova Klinika za psihijatriju "dr Dušan Kosović"; Šimun:Prekretnica u brizi o pacijentima

Novi objekat Klinike za psihijatriju u sklopu Kliničkog centra Crne Gore, za koji je iz državnog budžeta izdvojeno 7 320 000 eura, otvoren ja danas u Podgorici.




Foto: Vlada Crne Gore/Saša Matić

Kako je saopšteno iz Ministarstva zdravlja, svečanim presijecanjem vrpce kliniku su pustili u rad predsjednik Vlade Crne Gore  Milojko Spajić, ministar zdravlja dr Vojislav Šimun i direktor Kliničkog centra dr Saša Radović.

Ministar zdravlja, dr Vojislav Šimun, kazao je da je nova klinika sagrađena po najsavremenijim medicinskim standardima , da ima sve neophodne sadržaje za liječenje pacijenata sa mentalnim problemima i da predstavlja prekretnicu u brizi države o pacijentima ali i brige o uslovima u kojima rade ljekari i medicinsko osoblje.

"Više decenija stara Klinika u kruševačkom parku i uslovi nedostojni čovjeka, slika su i prilika isto toliko duge nebrige i nemara donosilaca odluka, koji su zdravstvo i zdravlje pacijenata držali na marginama interesovanja i djelovanja", kazao je Šimun.

Foto: Vlada Crne Gore/Saša Matić

On je naglasio da prvi put u Crnoj Gori, u okviru nove klinike, postoji odjeljenje za dječiju psihijatriju.

"Do sada smo za ovakva stanja mladih pacijenata pružali ambulantnu uslugu, a za bolničko liječenje slali u države regiona”, dodao je ministar.

Šimun je kazao i da je trenutno u zdravstvenom sistemu u različitim fazama realizacije 20 aktivnih projekata iz kapitalnog budžeta, IPA fondova i kreditnih aranžmana, čija vrijednost iznosi oko 145 000 000 eura.

Direktor KCCG-a Aleksandar Radović kazao je da je danas jedan od ključnih trenutaka u razvoju medicine u Crnoj Gori.On je istakao da Klinika prelazi iz privremenog montažnog objekta u kojem je bila 50 godina.

“Danas ovu važnu granu medicine useljavamo u jedan od najmodernijih zdravstvenih objekata u državi. Klinika prati savremene medicinske standarde, tako se mentalno zdravlje stvalja visoko na ljestvici zdravstvenog sistema, smanjuje se stigma u vezi sa mentalnim bolestima”, rekao je Radović.

Foto: Vlada Crne Gore/Saša Matić

Kako je naveo, nova Klinika je površine ukupno preko 3,5 hiljada metara kvadratnih.

“Umjesto dosadašnjih 7 soba i 40 postelja, u novom objektu imaćemo 20 soba, sa 57 bolesničkih postelja”, dodao je Radović.

On je naveo da će u okviru Klinike raditi pet odjeljenja i to za psihotične poremećaje, nepsihotične afektivne poremaće i krizna stanja, kao i odjeljenja za promećaje izazvane upotrebom i zavisnošću supstanci, i dječije i adolescentne psihijatrije.

"Ovdje radi 14 psihijatara i još tri ljekara koji su na specijalizaciji, četvoro specijalista za dječiju i adolescentnu psihijatriju i još troje ljekara koji su na specijalizaciji dječije psihijatrije, kao i šest psihologa od kojih je dvoje na stručnom usavršavanju. Na klinici radi i 16 medicinskih sestara, a u toku je prijem i dodatnog broja izvršilaca, što će osigurati kvalitetnu brigu o pacijentima", poručio je Radović

Istakao je da je nova klinika ujedno i omaž viziji akademika, doktora Dušana Kosovića koji je 1960. godine osnovao prvu psihijatrijsko-neurološku službu u Crnoj Gori, a zatim impresivnu karijeru nastavio u Sjedinjenim Američkim Državama te da u znak zahvalnosti njemu i njegovoj porodici nova klinika nosi njegovo ime.

Porodica Kosović donirala je 200 hiljada eura za izgradnju klinike.

Foto: Vlada Crne Gore/Saša Matić

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Advokat
19.09.2024 11:45

Bravo. Godinama čitam knjigu koju je napisao Dr Kosović (,,Stres"), i zaista je u pitanju vrstan stručnjak...

0 0

OSTALE VIJESTI

Sindikat prosvjete: Optužbe na račun vaspitačica NEUTEMELJENE, slučaj se zasniva na izjavi četvorogodišnjaka

Utorak, 28.10.2025 | 14:53

Sindikat prosvjete Crne Gore saopštio je da su optužbe protiv dvije vaspitačice iz podgoričkog vrtića „Sofija Klikovac“ potpuno neosnovane i zasnovane isključivo na izjavi djeteta, bez drugih dokaza i svjedoka. Iz Sindikata poručuju da je riječ o još jednom primjeru medijskog senzacionalizma koji narušava dostojanstvo prosvjetnih radnika i urušava povjerenje javnosti u obrazovni sistem.

Raspisan konkurs: Više od 100 stipendija za NAJBOLJE STUDENTE Univerziteta Crne Gore

Utorak, 28.10.2025 | 12:43

Univerzitet Crne Gore danas je raspisao konkurs u okviru inicijative Stipendije najboljima, posao kod najboljih, koja je pokrenuta sa jasnim ciljem – vrednovanje znanja, rada i posvećenosti studenata kroz finansijsku podršku i mogućnost profesionalnog razvoja.

SPRIJEČEN DDoS napad na portal Vlade Crne Gore

Utorak, 28.10.2025 | 12:37

Operativni centar Vlade za sajber incidente (GSOC) pravovremeno je reagovao na DDoS napad koji je izazvao povremenu nedostupnost portala gov.me, pri čemu nije došlo do ugrožavanja bezbjednosti informacionih servisa, saopštilo je Ministarstvo javne uprave.

Bar: DEMOLIRAN ugostiteljski objekat u vlasništvu državljanina Turske

Utorak, 28.10.2025 | 11:43

Za sada nepoznate osobe u noći između ponedeljka i utorka demolirale su i pokušali da zapale ugostiteljku radnju brze hrae u Ulici Mila Boškovića čiji je vlasnik državljanin Turske, prenosi Primorski portal.

Medenica: Jedina moguća odluka je da me sud OSLOBODI OPTUŽBI

Utorak, 28.10.2025 | 11:21

Pred podgoričkim Višim sudom održane su završne riječi u ponovljenom postupku u kojem se sudi Vesni Medenici, bivšoj predsjednici Vrhovnog suda, zbog optužbi za zloupotrebu službenog položaja.

Kabinet Spajića: Milatović da NE ŠIRI lažne vijesti i paniku

Ponedjeljak, 27.10.2025 | 16:59

Današnja izjava Predsjednika Crne Gore, Jakova Milatovića dio je očigledne dezinformacione kampanje usmjerene na širenje lažnih vijesti i izazivanje panike, navodi se u reagovanju Kabineta premijera Milojka Spajića.

Ibrahimović: Ubrzo PRIZNAVANJE crnogorskih vozačkih dozvola u Njemačkoj

Ponedjeljak, 27.10.2025 | 20:17

Potpredsjednik Vlade, ministar vanjskih poslova i predsjednik Bošnjačke stranke, Ervin Ibrahimović podijelio je vijest na koju su godinama čekali građani Crne Gore koji privremeno borave u SR Njemačkoj.

Uprava policije: Više osoba PRIVEDENO zbog sumnje da su planirali nasilje u Podgorici, oduzete bejzbol palice

Ponedjeljak, 27.10.2025 | 19:03

Odjeljenja bezbjednosti Podgorica, shodno najavljenim pojačanim aktivnostima u vezi sa praćenjem bezbjednosne situacije na terenu i objava na društvenim mrežama, preduzeli su koordinisane mjere i radnje usmjerene na sprječavanje nasilja i govora mržnje koji su uslijedili nakon krivičnog djela nasilničko ponašanje, izvršenog preksinoć u Podgorici na štetu M.J. od strane držaljana Turske i Azerbejdžana.

Knežević: Niko NE SMIJE uzimati pravdu u svoje ruke, mir nema cijenu

Ponedjeljak, 27.10.2025 | 21:29

Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević kazao je kako Crna Gora mora da sačuva građanski mir i stabilnost. On je podsjetio na riječi Marka Miljanova, kako je junaštvo braniti sebe od drugog, a čojstvo drugog od sebe.

PREMIJERA koja OSVAJA: Pogledajte spot „Lagao nisam ja" Marka Kovačevića i Alena Slavice (VIDEO)

Ponedjeljak, 27.10.2025 | 18:29

Ne propustite premijeru i doživite pjesmu koja već na prvo slušanje osvaja dušu. 

Meridian ponovo svjedoči sportskom čudu – i to iz srca Nikšića!

Utorak, 28.10.2025 | 15:11

Nevjerovatno ali istinito , Nikšić - grad koji voli sport i vjeruje u igru ponovo je svjedočio čudu koje se ne dešava svaki dan.

Nevjerovatno OTKRIĆE: Naučnici pronašli "drugi Mjesec" u orbiti oko Zemlje

Utorak, 28.10.2025 | 15:01

Astronomi su otkrili neobičan "Mjesec" koji prati Zemlju dok putuje kroz svemir.

Sindikat prosvjete: Optužbe na račun vaspitačica NEUTEMELJENE, slučaj se zasniva na izjavi četvorogodišnjaka

Utorak, 28.10.2025 | 14:53

Sindikat prosvjete Crne Gore saopštio je da su optužbe protiv dvije vaspitačice iz podgoričkog vrtića „Sofija Klikovac“ potpuno neosnovane i zasnovane isključivo na izjavi djeteta, bez drugih dokaza i svjedoka. Iz Sindikata poručuju da je riječ o još jednom primjeru medijskog senzacionalizma koji narušava dostojanstvo prosvjetnih radnika i urušava povjerenje javnosti u obrazovni sistem.

EK BEZ KOMENTARA na incidente, očekuje dalje usklađivanje vizne politike

Utorak, 28.10.2025 | 14:24

Evropska komisija (EK) nije željela da komentariše incidente u Podgorici u kojima je došlo do hapšenja turskih državljana.

Pripremite se za DUG LET AVIONOM: Uz ove SAVJETE olakšajte sebi putovanje

Utorak, 28.10.2025 | 14:15

Dugi letovi mogu biti naporni za tijelo i um, naročito ako se na njih ne pripremite na vrijeme. 

Milatović: Herceg Novi je naš ZAJEDNIČKI PONOS, pokrećem predsjedničku stipendiju “Mimoza”

Utorak, 28.10.2025 | 14:00

Predsjednik države Jakov Milatović prisustvovao je svečanosti povodom Dana opštine Herceg Novi, saopšteno je iz njegovog kabineta.

Biljka se osušila? Uz ovih PET KORAKA ponovo će procvjetati

Utorak, 28.10.2025 | 13:42

Dobra vijest je da uvela biljka nije uvijek izgubljena. Uz nekoliko pažljivo odabranih koraka, može se povratiti njen sjaj i vitalnost.

DPS: NEUSVAJANJEM godišnjeg izvještaja u Skupštini Crne Gore Tužilaštvo u potpunosti delegitimisano

Utorak, 28.10.2025 | 13:22

Iz Demokratske partije socijalista Crne Gore saopštili su da je jučerašnja sjednica Skupština Crne Gore potvrdila ono na šta su oni odavno ukazivali – da je Tužilaštvo, kako kažu, zbog svog selektivnog postupanja kojim se pozicionira kao četvrta grana vlasti i ključni politički akter u zemlji izgubilo legitimitet za dalje postupanje.

Znakovi Zodijaka koji će 2026. imati NAJVIŠE SREĆE: Početak i prilika koje NE SMIJU propustiti

Utorak, 28.10.2025 | 13:11

Godina 2026. donosi snažan talas promjena, naročito u oblastima posla, finansija i ličnog razvoja. Astrološke energije biće usmjerene na rast, stabilnost i nove početke.

Raspisan konkurs: Više od 100 stipendija za NAJBOLJE STUDENTE Univerziteta Crne Gore

Utorak, 28.10.2025 | 12:43

Univerzitet Crne Gore danas je raspisao konkurs u okviru inicijative Stipendije najboljima, posao kod najboljih, koja je pokrenuta sa jasnim ciljem – vrednovanje znanja, rada i posvećenosti studenata kroz finansijsku podršku i mogućnost profesionalnog razvoja.