Subota, 28.09.2024 | 10:41
IZVOR: MediaBiro

VIDEO: U Prirodnjačkom muzeju Crne Gore otvorena izložba “Ajkule i raže Jadranskog mora”

U Prirodnjačkom muzeju Crne Gore sinoć je otvorena izložba “Ajkule i raže Jadranskog mora”. Posjetioci su bili u prlici da vide preko dvadeset eksponata dermoplastičnih ajkula koje žive u našem moru, eksponata raža Jadranskog mora kao i modela velike bijele ajkule.




Foto: MediaBiro

Prema riječima direktorice Prirodnjačkog muzeja, dr Natalije Čađenović, ovaj muzej predstavlja instituacija kulture u kojoj se prepliću i dopunjavaju kultura, nauka i obrazovanje.

“Kako izložbu organizujemo u okviru “Dana nauke i inovacija”, trudili smo se da na jedan inovativan način kroz izložbu približimo nauku, prije svega djeci i mladima, a zatim i široj publici. Na ovoj izložbi ćete upoznati raznovrsnost ajkula i raža Jadranskog mora, njihovu ekologiju ali i ugroženost. Ova facinantna izložba ne bi ugledala svjetlost dana da na njoj nije predano radio čitav tim ljudi kojima dugujemo veliku zahvalnost”, kazala je ona.

O značaju izložbe govorio je i njen autor, specijalista i kustos u zbirci riba Prirodnjačkog muzeja, Stefan Ralević koji je kazao da ideja o izložbi traje već tri godine. Na otvaranju izložbe govorio je i koautor i saradnik nastave na Institutu za biologiju mora, Ilija Ćetković.On je tom prilikom podsjetio da su ajkule druga najugroženija vrsta beskičmenjaka na svijetu, omah nakon vodozemaca.

“Ajkule definitivno prednjače u ovoj postavci, pored nekoliko raža, one su najbrojnije. Izložba će biti dopunjena kroz neko određeno vrijeme i drugim eksponatima. Ovim putem želim da se zahvalim Prirodnjačkom muzeju Crne Gore koji se trudio, zajedno sa nama, da se ova izložba do kraja realizuje”, poručio je on.

Foto: MediaBiro

Izložba Ajkule i raže Jadranskog mora predstavlja plod intenzivnog rada i izražava duboku posvećenost očuvanju i promociji prirodnog nasljeđa Crne Gore, kazala je direktorica Direktorata za kulturno umjetničko stvaralaštvo u MKM, dr Jelena Jovanović Nikolić.

“Važno je istaći multidisciplinarni pristup koji je bio ključan za realizaciju projekta u okviru Dana nauke, a povodom Evropske noći istraživača pa zahvaljujući saradnji sa Univerzitetom Crne Gore – Institutom za biologiju mora u Kotoru, Media Mindom, FIVE grupom iz Podgorice, kao i Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija i Fondom za zaštitu životne sredine, svjedočimo sinergiji nauke, tehnologije i kreativnosti”, napomenula je ona.

Kako je dodala, kroz pažljivo odabrane eksponate, informativne tekstove i inovativne digitalne sadržaje, posjetioci će imati priliku da dožive i razumiju raznolikost flore i faune , da se podsjete na odgovornost  u njenom očuvanju i da spoznaju bogatstvo prirodnog svijeta kroz prizmu morskog ekosistema Crne Gore.

“Prirodnjački muzej Crne Gore, iako još uvijek bez stalne adrese, čuvar je prirodnih dragocjenosti ove zemlje. U svom skromnom prostoru, on uspijeva da prenese ljepotu i bogatstvo crnogorskih predjela, čuvajući svaku stijenu, fosil i biće kao dio šire priče o prirodnoj harmoniji. Svi sa nestrpljenjem iščekujemo novu zgradu u kojoj će posjetioci imati priliku da prodube svoj odnos s prirodom”, kazala je ona.

Izložbu su podržali Ministarstvo prosvjete,nauke i inovacija, Institut za biologiju mora Kotor, Univerzitet Crne Gore, Eko Fond, G Five grupa i Media Mind.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vujović: Akreditacija Filmskog festivala Herceg Novi važan podsticaj za dalji razvoj crnogorske kinematografije

Subota, 14.03.2026 | 14:49

Akreditacija Filmskog festivala Herceg Novi (FFHN) od strane Međunarodne federacije udruženja filmskih producenata (Fédération Internationale des Associations de Producteurs de Films) FIAPF potvrđuje međunarodni značaj tog događaja i predstavlja važan podsticaj za dalji razvoj crnogorske kinematografije i promociju autora iz države i regiona.

CNP: „Pokojnik“ sjutra na Velikoj sceni

Srijeda, 11.03.2026 | 11:01

Predstava „Pokojnik“, prema tekstu Branislava Nušića, u adaptaciji i režiji Egona Savina, biće izvedena sjutra (četvrtak, 12. mart) na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta u 20h.

CNP: „Princeza Ksenija od Crne Gore“ dvije večeri na Velikoj sceni, obezbijeđen engleski titl

Ponedjeljak, 09.03.2026 | 12:21

Predstava „Princeza Ksenija od Crne Gore“, po tekstu i u režiji Radmile Vojvodić, biće izvedena sjutra i preksjutra (10. i 11. mart) na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta u 20 sati, uz obezbijeđen engleski titl.

CNP: „Kockar“ sinoć ispraćen višeminutnim aplauzom i ovacijama

Nedjelja, 08.03.2026 | 15:39

Predstava „Kockar“, prema istoimenom romanu Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, u režiji Lidije Dedović, premijerno je izvedena sinoć u Crnogorskom narodnom pozorištu. 

KIC: Autorsko veče pisca Vladimira Vujovića

Četvrtak, 05.03.2026 | 19:03

Autorsko veče pisca Vladimira Vujovića, u okviru kojeg će biti predstavljeni njegova nagrađena zbirka priča „Slobodni udarci” i roman „Razgovori s Vješticom” koji se našao u najužem izboru za ovogodišnju NIN-ovu nagradu, održaće se 10. marta u sali DODEST, od 20h. O knjizi će, sa autorom, govoriti spisateljica Barbara Delać, saopšteno je iz KIC-a ''Budo Tomović''.

Duško Vujošević se oporavlja: Srčani problemi pod kontrolom

Srijeda, 18.03.2026 | 21:49

Proslavljeni trener Partizana Duško Vujošević nakon teških dana u bolnici konačno pokazuje znakove oporavka.  

Paunović: Srušena je kula od spinova Jakova Milatovića i DPS-a

Srijeda, 18.03.2026 | 21:53

Iz Demokratske Crne Gore reagovali su na saopštenje savjetnika Predsjednika Crne Gore Nebojše Vuksanovića.

Privredna komora tražiće skraćenje obračunskog perioda za maloprodajnu cijenu i podizanje marže na gorivo

Srijeda, 18.03.2026 | 21:26

Predsjednica Privredne komore Nina Drakić zvanično će zatražiti od Vlade Crne Gore korekciju dosadašnje marže od 6,4 centa i skraćenje obračunskog perioda za prodajne cijene goriva sa četrnaest na sedam dana kao hitne krizne mjere za rješenje problema na tržištu nastalih od početka rata na Bliskom Istoku, prenosi RTV Podgorica.

Udruženje arhitekata "KANA": Ulcinj gubi jednu od poslednjih zelenih oaza

Srijeda, 18.03.2026 | 21:01

Udruženje arhitekata "KANA/ko ako ne arhitekt" izdalo je hitno saopštenje povodom intenzivne gradnje na brdu Meterizi u Ulcinju, upozoravajući da je ovaj prostor postao žrtva dugogodišnjeg kolapsa sistema prostornog planiranja u Crnoj Gori.

Sport, nauka i obrazovanje zajedno u službi razvoja sportista i društva

Srijeda, 18.03.2026 | 20:23

Crnogorski olimpijski komitet i Univerzitet Crne Gore potpisali su Memorandum o saradnji, postavljajući temelje za dugoročno i strateško partnerstvo između krovne sportske i najznačajnije i centralne javne visokoobrazovne institucije u Crnoj Gori. Memorandum su potpisali predsjednik COK-a Dušan Simonović i rektor UCG-a prof. dr Vladimir Božović.

Kju groznica registrovana u Nikšiću i Danilovgradu: Oboljeli konji, ovce, koze...

Srijeda, 18.03.2026 | 20:09

Stručni tim za kju groznicu registrovao je ovu bolest na pet domaćinstava u Nikšiću i isto toliko u Danilovgradu. Oboljeli su konji, goveda, ovce i koze.

Primorac nije mogao protiv favorita LEN kupa - Radnički u Kragujevac nosi četiri gola prednosti

Srijeda, 18.03.2026 | 19:57

Primorac je u četvrtfinale LEN Eurokupa sa Radničkim iz Kragujevca, ušao sa idejom da u Kotoru napravi temelj za revanš, ali je već u drugoj četvrtini bilo jasno da će ovo biti utakmica u kojoj će svaki posjed imati težinu veću nego inače, a svaka realizacija praktično oblikovati čitav dvomeč. Na kraju poraz 14:10 od gostiju, koji su jedni od glavnih favorita za osvajanje ovog evropskog takmičenja.

Borovinić Bojović: Očekujem kvorum na sjednici Skupštine, odbornici u obavezi da prisutstvuju

Srijeda, 18.03.2026 | 19:44

Sjednica Skupštine Glavnog grada zakazana je za sjutra – na dnevnom redu je više važnih odluka, među kojima i subvencije za produženi boravak djece i inicijativa opozicije za raspuštanje gradskog parlamenta. Predsjednica Skupštine Jelena Borovinić Bojović očekuje da kvoruma bude, prenosi RTV Podgorica.

Vuksanović: Policijska država nije evropska vrijednost

Srijeda, 18.03.2026 | 19:01

Reagovanje Borisa Bogdanovića predstavlja još jedan banalan pokušaj zamjene teza i skretanja pažnje sa suštinskih problema za koje on i njegova partija snose značajnu odgovornost, saopštio je savjetnik predsjednika Crne Gore za unutrašnju politiku i privredni razvoj Nebojša Vuksanović.

Dino Radončić zbog tromba završio sezonu

Srijeda, 18.03.2026 | 19:34

Sve češće sportisti moraju da pauziraju zbog trombova, jedan od njih je i Dino Radončić.