Ponedjeljak, 30.09.2024 | 14:15
IZVOR: index.hr

Ovo je PRVA ZEMLJA u kojoj ima više električnih automobila, nego klasičnih

Bilo je samo pitanje vremena i svi su znali da će do ovoga kad-tad doći. Prva zemlja u kojoj će biti više električnih automobila na cestama nego benzinskih biće Norveška. To će se dogoditi vrlo brzo ili se možda već dogodilo.




Foto: Ilustracija, Pixabay

To kaže sama norveška vlada, koja je objavila analizu voznog parka sprovedenu u saradnji s norveškim udruženjem automobilske industrije.

U Norveškoj se sada praktički prodaju samo električni automobili. U avgustu su činili 94 posto ukupne prodaje. Norveška je oduvijek bila lider u mobilnosti s nultom emisijom, zahvaljujući nizu uslova (prihod, dotok energijom, gustina naseljenosti) koji su omogućili stanovnicima da masovno prihvate korištenje vozila na baterije prije nekoliko godina, kada prelaz na električna vozila nije bio razmatran drugdje.

Zapravo, prelazak je nadmašio očekivanja. Cilj je bio da se do kraja sljedeće godine prodaja automobila s unutrašnjim sagorijevanjem smanji ispod 10 posto. To se dogodilo više od godinu dana prije planiranog. Mnogi su proizvođači odlučili prestati prodavati automobile s unutrašnjim sagorijevanjem zbog niskih brojki koje su postizali.

Foto: Ilustracija, Pixabay

Prema podacima koje je objavila vlada, krajem avgusta u Norveškoj je bilo 751.450 električnih automobila na cestama, dok je benzinskih automobila bilo 755.244. Međutim, s obzirom na to da se mjesečno u Oslu i okolini proda oko 10.000 električnih automobila i nekoliko stotina benzinskih automobila, jasno je da će septembar završiti s prestizanjem. Zapravo, s obzirom na sve okolnosti, prestizanje se već trebalo dogoditi.

Uskoro će doći i do prestizanja kada je riječ o ukupnom broju automobila s unurašnjim sagorijevanjem (benzin i dizel). Procjenjuje se da će se to dogoditi unutar tri godine. Dizelski automobili su imali svojih zlatnih trenutaka prije desetak godina, ali od 2017. gube tržišni udio. U Norveškoj se očekuje da će električni automobili nadmašiti samo dizelske automobile do kraja godine.

Prema najnovijim podacima, u Norveškoj je ove godine najprodavaniji bio Teslin model Y, slijedi Volkswagenov ID.4, a na trećem mjestu je Škoda Enyaq.

Četvrto mjesto zauzela je Toyota bZ4X, peti je Volvo XC40, a top deset zatvaraju Ford Mustang Mach-E, Toyota Yaris i Toyota Rav4.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

„Ajkule” doputovale u Sidnej – Spaić: Maksimalni fokus je na turnir

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 09:13

Vaterpolo reprezentacija Crne Gore doputovala je u Sidnej, gdje će od 22. do 26. jula učestvovati na finalnom turniru Svjetskog kupa.

Na sjeveru zaplijenjena roba od 12.000 eura, krivična prijava protiv ruskog državljanina

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 09:06

Policijski službenici Regionalnog centra granične policije „Sjever“ zaplijenili su u pograničnom pojasu robu procijenjene vrijednosti od oko 12.000 eura, dok je protiv državljanina Ruske Federacije podnijeta krivična prijava zbog sumnje da je počinio krivično djelo falsifikovanje isprave.

Uprava za saobraćaj: Počela rekonstrukcija regionalnog puta Ostros - Vladimir

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 08:59

Iz Uprave za saobraćaj saopštili su da su počeli pripremni radovi na rekonstrukciji regionalnog puta Ostros-Vladimir, jednog od, kako kažu, značajnijih infrastrukturnih projekata za područje opština Bar i Ulcinj.

Strani državljanin zadržan zbog sumnje na obljubu djeteta mlađeg od 14 godina

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 08:42

Stranom državljaninu D.L. određeno je zadržavanje do 72 sata, zbog osnovane sumnje da je počinio krivično djelo nedozvoljene polne radnje u vezi sa krivičnim djelom obljuba sa djetetom mlađim od 14 godina

Tragedija u Španiji: Dječak poginuo na proslavi titule šampiona svijeta

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 08:35

Trinaestogodišnji dječak poginuo je tokom proslave pobjede Španije u finalu Svjetskog prvenstva u fudbalu u gradu Sijudad Rodrigo, u pokrajini Salamanka.

Koliko klima u automobilu povećava potrošnju goriva?

Nedjelja, 19.07.2026 | 14:53

Klima-uređaj je tokom ljetnjih mjeseci gotovo neizostavan u automobilu, ali njegova upotreba povećava potrošnju goriva.

"Otvorite njen profil i pogledajte": Sin Britni Spirs žestoko odgovorio na bizarne tvrdnje

Nedjelja, 19.07.2026 | 15:07

Džejden stao u odbranu majke.

Veliki požar između Prage i Krnova, na terenu vatrogasci i Avio-helikopterska jedinica

Nedjelja, 19.07.2026 | 14:41

Nikšićki vatrogasci treći dan gase veliki šimski šumski požar u rejonu između sela Prage i Krnova

Jedna osoba stradala u požaru u Zagrebu

Nedjelja, 19.07.2026 | 15:07

U požaru koji je izbio sinoć oko 3 sata u zagrebačkom naselju Borovje, smrtno je stradala jedna osoba, javlja HRT.

Tuhel: Ovaj tim ima nešto veoma posebno

Nedjelja, 19.07.2026 | 15:23

Selektor Engleske Tomas Tuhel kazao je nakon osvajanja trećeg mjesta na Svjetskom prvenstvu, da je njegov tim protiv Francuske odigrao dva različita poluvremena, jer je umor učinio svoje.