Četvrtak, 10.10.2024 | 13:42
IZVOR: idjtv.nova.rs

OBJAVLJENA TEMA Met gale za 2025. godinu - Da li će najiščekivaniji MODNI DOGAĐAJ sljedećeg proljeća UĆI U ISTORIJU?

MET gala je najišečkivaniji modni događaj godine, te su pripreme za njega iscrpne i traju mjesecima, a najbitnije za slavne ličnosti koje su pozvane je tema, koja je sada i zvanično objavljena.




Foto:YouTube screnehsot/Vogue

Izložba Instituta za kostime 2025. godine u Metropoliten muzeju umjetnosti inspirisaće se radom autorke Monike L. Miler i istraživaće nasljeđe crnačkog dendizma.

U srijedu, 9. oktobra, institut je objavio da će tema i naziv sljedeće godine na Met Gali biti „Superfino: Krojenje crnačkog stila“. Za koorganizatore su izabrane istaknute poznate ličnosti, među kojima su glumac Kolman Domingo, vozač trkačkih automobila Luis Hamilton, reperi A$AP Rocky i Farel Vilijams, i naravno, kreativna direktorka Condé Nast-a i glavna urednica Vogue-a, Ana Vintur. NBA zvijezda Lebron Džejms takođe će biti počasni kooorganizator.

Prema Vogue-u, izložba će istraživati stilsku subkulturu zvanu crnački dendi. Ona će „ilustrovati kako su crnci prešli iz stanja porobljenosti i stilizovanja kao luksuznih predmeta, stečenih kao bilo koji drugi simbol bogatstva i statusa, do autonomnih individua koje same kreiraju svoj stil i postaju globalni kreatori trendova“.

Inspirisana knjigom gostujuće kustoskinje Miler iz 2009. godine, „Slaves to Fashion: Black Dandyism and the Styling of Black Diasporic Identity“, izložba će istražiti istoriju i nasljeđe crnačkog dendizma kroz odjeću, slike, fotografije i razne artefakte, prateći stil crnaca od 18. vijeka do danas.

Uoči najave, Miler je opisala crnački dendizam kao „strategiju i alat za promišljanje identiteta, za preispitivanje sebe u drugačijem kontekstu. Zaista pomjeranje granica – posebno tokom perioda ropstva, zaista pomjeranje granica o tome ko i šta se računa kao ljudsko biće.“

Kao druga izložba Instituta za kostime posvećena isključivo muškoj modi od izložbe „Muškarci u suknjama“ iz 2003. godine, i prva od kako je Endru Bolton postao glavni kustos u kojoj učestvuje gostujući kustos, ovaj događaj u maju obećava da će ući u istoriju crvenog tepiha.

„Smatram da sam događaj predstavlja zaista važan korak u našem posvećivanju raznolikosti naših izložbi i kolekcija, kao i u ispravljanju nekih istorijskih pristrasnosti unutar naše kustoske prakse,“ rekao je Bolton za Vogue. 

„U velikoj mjeri se radi o tome da moda u Metu postane pristupačnija i inkluzivnija.“

Nakon porasta podrške za pokret Black Lives Matter 2020. godine, institut je pribavio oko 150 komada dizajnera crne boje kože, od kojih će neki biti prikazani na Metu 2025. godine.

Dok čekamo zvanični dres kod za sljedeću Met Galu, ljubitelji mode mogu se pripremiti tako što će pročitati Milerovu knjigu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

PODGORICA: Sjutra regionalna modna smotra ,,Modni mostovi Balkana”

Petak, 26.06.2026 | 18:27

U Podgorici će sjutra na platou kod Dvorca Petrovića biti održana regionalna modna manifestacija ,,Modni mostovi Balkana”. Riječ je o događaju koji okuplja istaknute dizajnere iz šest zemalja regiona. Publika će imati priliku da vidi šest revija renomiranih autora: Kaja Hrovat (Slovenija), Ivica Skoko (Hrvatska), Dragana Ognjenović (Srbija), HAAD (BiH), Nikola Petrovski (Sjeverna Makedonija) i Nataša Pejović (Crna Gora).

Podgoričanka po glasovima publike iz čitavog svijeta trenutno najljepša na takmičenju Miss Summer World 2026.

Subota, 16.05.2026 | 16:47

Miss Summer World 2026 Albania je međunarodno takmičenje ljepote koje se održava u Albaniji od 11. do 18. maja 2026. godine. Ovaj prestižni događaj okuplja učesnice iz mnogih zemalja svijeta sa ciljem promocije ljepote, kulture, elegancije i turizma Albanije.

Vesna de Vinča: Crnogorska misica je čudesna i izuzetna

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 14:04

Vesna de Vinča, vlasnica agencije Miss Monte – koja posjeduje licencu za zvaničan izbor za mis Crne Gore, oglasila se nakon prošlonedjeljenog krunisanja Maše Vukićević.

Miss Crne Gore Maša Vukićević za Kolektiv.me: Kruna je simbol odgovornosti i prilike da inspirišem druge

Četvrtak, 30.04.2026 | 14:34

Novoizabrana Miss Crne Gore Maša Vukićević još sabira utiske nakon pobjede, ističući da joj titula donosi i veliku odgovornost, ali i priliku da svojim primjerom inspiriše mlade.

Sa Cetinja do svjetske scene: Maša Vukićević nova Miss Crne Gore

Četvrtak, 30.04.2026 | 13:37

Maša Vukićević sa Cetinja sinoć je izabrana za novu Miss Crne Gore i ona će našu zemlju predstavljati na izboru za miss svijeta u Vijetnamu. Vukićević je svoje prve utiske nakon proglašenja pobjede podijelila sa ekipom medijske agencije Media Biro.

Crna Gora prvi put uspostavlja uslugu stanovanja uz podršku za osobe sa invaliditetom

Srijeda, 08.07.2026 | 16:06

Crna Gora danas ispisuje novu stranicu u oblasti ljudskih prava i socijalne zaštite. Po prvi put u našoj državi uspostavlja se usluga stanovanja uz podršku za osobe sa invaliditetom, čime se pravi istorijski iskorak ka ostvarivanju prava na nezavisan život i puno uključivanje u zajednicu - saopšteno je iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije.

Savremena politika: Osam država EU protiv otvaranja Klastera 3 sa Srbijom, među njima i Bugarska i Hrvatska

Srijeda, 08.07.2026 | 15:46

Ambasadori država članica Evropske unije, okupljeni u Komitetu stalnih predstavnika (COREPER), nisu dali zeleno svjetlo za otvaranje Klastera 3 Srbiji na današnjem sastanku održanom u Briselu, saznaje nezvanično Savremena politika.

Nikšić: Krivične prijave protiv šest osoba zbog tuče nakon saobraćajne nezgode

Srijeda, 08.07.2026 | 17:10

Nikšićka policija podnijela je krivične prijave protiv šest osoba koje su se 21. maja, nakon udesa u mjestu Grebice, verbalno i fizički sukobile. Pet osoba se tereti za nasilničko ponašanje, dok se M.J. (49) sumnjiči da je nanio teške tjelesne povrede sugrađaninu B.R. (21).

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 08.07.2026 | 15:41

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Mikić: Slučaj „Telekom“ mora dobiti sudski epilog, zakon mora važiti jednako za sve

Srijeda, 08.07.2026 | 16:33

Poslanik Građanskog pokreta URA Zoran Mikić ističe da je slučaj "Telekom" i konačno dobijanje pravnog i sudskog epiloga, najbolji test za našu državu i pravosuđe.

Jakšić Stojanović o lošim rezultatima na prijemnom ispitu Medicinskog fakulteta: Imamo problem sa planovima i programima

Srijeda, 08.07.2026 | 16:22

Stojanović je precizirala da u pojedinim školama, u pojedinim razredima, iz pojedinih predmeta đaci imaju visoke zaključne, te da se javlja nesklad kada se sve to uporedi sa rezultatima učenika na eksternoj maturi ili nekom od testiranjima.

Bečić: Crna Gora vodi najvažniju utakmicu u svojoj istoriji, u kojoj su država i mafija konačno na suprotnim stranama

Srijeda, 08.07.2026 | 16:48

Demokratska Crna Gora i njen predsjednik Aleksa Bečić nastavili su, kako je saopšteno, reevidenciju članstva i intenzivan terenski rad obilaskom Pljevalja, gdje su razgovarali sa članovima, simpatizerima i građanima ove sjeverne opštine.

Prijestonica Cetinje donirala Službi zaštite i spašavanja donirano novo specijalizovano vozilo

Srijeda, 08.07.2026 | 15:21

Prijestonica Cetinje danas je donirala vatrogasno vozilo Službi zaštite i spašavanja Prijestonice Cetinje, kao dio kontinuiranog ulaganja u unapređenje njenih operativnih kapaciteta.

Vučević: Srećan sam što sam dobio priliku da se vratim u Orlando

Srijeda, 08.07.2026 | 15:03

Crnogorski centar Nikola Vučević vratio se u Orlando nakon pet godina. Kaže da je čim se pojavila mogućnost da dođe na Floridu, mjesto gdje je postao jedan od najboljih centara NBA lige i gdje i dalje ima kuću, nije bilo nikakve dileme.

Rusija se vraća u takmičenja FIFA i UEFA?

Srijeda, 08.07.2026 | 15:32

Međunarodni olimpijski komitet (MOK) dozvolio je učešće ruskim sportistima na predstojećim Ljetnjim olimpijskim igrama sa državnim simbolima i imenom, a očekuje se da na narednom sastanku FIFA i UEFA prve ukinu suspenzije Ruskoj reprezentaciji.