Subota, 26.10.2024 | 10:03
IZVOR: putnikofer.hr

Vjerovali ili ne: U ovom kvartu najam stana košta 88 CENTI godišnje

Ako želite da posjetite Fugerei, moraćete da platite kartu čija je cijena četiri puta veća od iznajmljivanja stana na cijelu godinu...




Foto: Ilustracija, Pixabay

Ko je tražio stan u Berlinu, Dablinu, Parizu, zna o kojim cijenama najma je riječ.

Međutim, ima i sasvim drugih primjera. Iako zvuče kao nešto iz rubrike „vjerovali ili ne“, dolaze iz stvarnog života. Tačnije, iz idiličnog njemačkog naselja Fugerei, gdje se cijena zakupa stana nije mijenjala od 16. vijeka, i iznosi 88 centi godišnje, prenosi Punkufer.hr.

Fugerei, najstarije naselje na svijetu

Naselje iz snova nalazi se u bavarskom gradu Augsburgu. Takođe je jedan od najstarijih gradova u Njemačkoj, o čemu svjedoči i njegovo ime: naime, osnovan je po naredbi rimskog cara Avgusta kao vojni logor. Već tada je ovdje živjelo oko 10.000 ljudi, a uskoro će postati jedan od najvećih gradova Svetog rimskog carstva.

Bio je centar trgovine, industrije i proizvodnje tkanina, umetnička oaza brojnih slikara i muzičara, rodno mjesto posebnog rokoko stila zvanog „augzburški stil“, njegov vodovod je uvršten na Uneskovu listu svjetske baštine u Evropi.

Međutim, iako napredan, grad je imao svoj dio siromašnih građana. O njima se brinula uticajna i moćna bankarska porodica Fuger, koja je u 16. veku uložila novac u izgradnju posebnog naselja Fugerei za ne baš bogate. Među njima su bile udovice, beskućnici i osiromašeni zanatlije, ali ne i prosjaci.

Foto: Ilustracija, Pixabay

Pomozite ljudima da sami sebi pomognu

Da bi postali stanovnici Fugereia, morali su da ispune nekoliko uslova: da provedu najmanje dvije godine živeći u Augsburgu, da budu katoličke vjere i da imaju dokaz da su neosuđivani. Zanimljivo je da je jedan od mještana bio i pradjeda čuvenog Mocarta, u čiju čast je danas podignuta spomen-ploča.

Stanovnici naselja plaćali bi fondaciji godišnju zakupninu u iznosu od samo 88 centi, a uz to su bili obavezni da „obavljaju“ tri molitve dnevno za članove porodice Fuger i obavljaju honorarni rad u zajednici. Veliki značaj pridavan je duhu zajedništva i solidarnosti, koji se i danas osjeća. Stanovnici vrše usluge jedni drugima, pomažu jedni drugima i druže se.

Tako je Fugerei postao najstarije društveno naselje na svijetu. Ali za one koji bi mogli da zloupotrijebe nečiju dobru volju, treba napomenuti: osnovni princip pomoći stanovnicima je da se pomogne ljudima da pomognu sebi. Dakle, dok ne stanu na noge i budu u stanju da se isele, ustupajući mjesto drugima kojima je to potrebno.

Danas ima oko sedamdeset kuća, odnosno oko 150 stanova. Površina stanova je oko 60 kvadratnih metara, a oni u prizemlju imaju i baštu. Ovaj grad u gradu je od srednjeg vijeka opasan zidinama i ima pet kapija koje su i danas zatvorene svake večeri. Ovdje su za goste uređeni muzej i prodavnica suvenira.

Ako želite da posjetite Fugerei, moraćete da platite kartu čija je cijena osam puta veća od iznajmljivanja stana na cijelu godinu – pa ćete morati da izdvojite čak 8 eura.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Zirojević: Novi šok za Lekovića, a koliko se samo pripremao uz Megatrend literaturu

Petak, 13.03.2026 | 13:34

"Današnja ostavka Andrije Nikolića na mjesto predsjednika Anketnog odbora novi je šok za poslanika Demokrata". 

Vuković Kuč: Obavijestila sam međunarodne partnere o pokušaju da se ukine pravo pro-EU poslanicima da govore u Skupštini

Petak, 13.03.2026 | 08:22

Ni po koju cijenu nećemo pristati da nas maltretiraju ljudi nedorasli politici, niti ćemo odustati od rada za članstvo Crne Gore u EU, poručila je poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) Aleksandra Vuković Kuč.

Novi tripl-dabl Nikole Jokića

Petak, 13.03.2026 | 08:24

Srpski košarkaš je do 187. tripl-dabla u karijeri, a 25. u sezoni došao sa 30 poena, 20 skokova i 12 asistencija.

Nikolić podnio ostavku: Nećemo da učestvujemo u političkom marketingu većine

Petak, 13.03.2026 | 11:09

Šef Poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista podnio je ostavku na mjesto predsjednika Anketnog odbora koji se bavi slučajevima politički motivisanih ubistava koja su se dogodila od uvođenja višestranačja do danas, kao i okolnostima fizičkih napada i prebijanja novinara i drugih slobodnih intelektualaca od strane policijskih službenika poznatih kao „crne trojke“.

Autobuski prevoznici neće poskupiti karte

Petak, 13.03.2026 | 08:29

Poskupljenja karata za putnički saobraćaj zasad neće biti, saopšteno je "Danu" iz organizacije Klaster prevoz Crne Gore, koji okuplja najveći broj crnogorskih autobuskih prevoznika.

Kovačević optužio DPS da su polomili i odnijeli vrata

Petak, 13.03.2026 | 21:32

Primjetno je da je više vrata u objektu izbijeno i odneseno od strane prethodnog korisnika, saopštio je danas predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević, tokom obilaska prostorija u Ulici narodnih heroja. Tu je mislio na Demokratsku partiju socijalista-.

Kirije u Podgorici pale za 20 odsto, Udruženje podstanara planira kontrolu cijena

Petak, 13.03.2026 | 21:15

Veliki broj stranaca je otišao, a sa njima su pale i kirije, i to za 20 odsto. Više u novčaniku ostaje za 60 hiljada podstanara, koliko ih je na nivou države. No, i danas, za plaćanje kirije za jednosoban stan, treba izdvojiti oko 400 eura, što je, na prosječnu platu od oko 1000 eura, bolni izdatak. Evo kako Udruženje podstanara planira da kontroliše cijene izdavanja u narednom periodu.

Živković u Kolašinu: Slijede političke promjene koje će označiti kraj propadanja Crne Gore

Petak, 13.03.2026 | 21:02

Predsjednik Demokratske partije socijalista, Danijel Živković, boravio je u radnoj posjeti Kolašinu, gdje se sreo sa brojnim građanima, članovima i lokalnim funkcionerima, sa kojima je razgovarao o aktuelnoj političkoj situaciji u tom gradu i državi.

Đukanović: Odlazak Lakovića neće kvantitativno ugroziti PES, ali može uticati na kredibilitet partije

Petak, 13.03.2026 | 20:45

Nakon što su poslanici prije sedam dana usvojili izmjene i dopune zakona o unutrašnjim poslovima i Agenciji za nacionalnu bezbjednost, uslijedile su ostavke u parlamentu. Prvi je to učinio poslanik PES-a Miodrag Laković koji je napustio tu partiju. Odlazak Lakovića, prema riječima profesorice Nikolete Đukanović, neće u kvantitativnom smislu ugroziti PES, ali može uticati na kvalitet partije.

Drama između Luke Dončića i njegove bivše vjerenice: Želio odvesti kćerku u Ameriku, ona zvala policiju

Petak, 13.03.2026 | 20:22

Nakon što je Luka Dončić potvrdio da je otkazao zaruke s Anamarijom Goltes, objavljeni su detalji drame koja je izbila između njih nakon što su se rastali.

Đani hitno operisan, ugradili mu stentove: Supruga otkrila detalje

Petak, 13.03.2026 | 20:05

Pevač Radiša Trajković Đani sinoć je hitno operisan na VMA. Njemu je ugrađeno pet stentova, a tim povodom oglasila se njegova supruga Slađa koja je rekla da se on sada osjeća bolje.

U posljednje dvije godine zaposleno 309 zdravstvenih radnika, 224 napustilo sistem

Petak, 13.03.2026 | 19:30

Iako se prethodnih dana u medijima pojavila informacija da je 26 ljekara i 256 medicinskih sestara i tehničara napustilo Klinički centar Crne Gore i prešlo u privatni sektor, predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva Mihailo Babović kazao je za RTV Podgorica da državni zdravstveni sistem nema alternativu.

MUP: Građani nemarom izazivaju požare, o spaljivanju otpada obavijestiti lokalnu službu

Petak, 13.03.2026 | 19:21

Prethodnih dana Operativno komunikacioni centar 112 je zabilježio veći broj prijava požara na otvorenom prostoru a samim tim i angažovanje opštinskih službi zaštite i spašavanja na gašenju istih, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Stanić: Tražimo od Vlade da smanji iznos akciza na gorivo

Petak, 13.03.2026 | 18:57

Ako je Vlada Crne Gore u nečemu trebala da slijedi Vladu Srbije, onda bi to bilo smanjenje akciza na gorivo, koje je susjedna država smanjila za 20 odsto i time spriječila ogromni rast cijena na pumpama koji se desio u našoj zemlji, kazao je predsjednik GO Socijaldemokratske partije i predstavnik Evropskog saveza Mirko Stanić.

Fudbalski savez Irana: Niko ne može isključiti Iran sa SP, Amerika je ta koja treba biti izbačena

Petak, 13.03.2026 | 18:45

Fudbalski savez Irana odgovorio je predsjedniku SAD Donaldu Trampu na njegovu izjavu da ne bi trebalo da dođu na Svjetsko prvenstvo zbog bezbjednosti svojih igrača.