Utorak, 29.10.2024 | 13:17
IZVOR: danas.rs

Ovo su trenutno NAJPRODAVANIJI automobili u Evropi

Prodaja automobila u Evropi pala je 4,2 odsto u septembru 2024.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

To je nastavak trenda koji traje već nekoliko mjeseci, a najviše se može pripisati padu interesa kupaca za električne automobile. No, uprkos tome jedan električni model bio je najprodavaniji automobil u Evropi prošlog mjeseca.

Prema podacima koje je prikupio JATO Dynamics, uprkos padu prodaje u cijeloj industriji, Tesla Model Y je bio samo 1 posto ispod prošlogodišnjih brojki što je bilo dovoljno za prvo mjesto. Iza američkog električnog SUV-a slijede konvencionalni modeli: Renault Clio na drugom mjestu koji je u septembru čak prestigao Dacia Sandero koji je na trećem mjestu i Volkswagen Tiguan na četvrtom mjestu.

Tako je nakon mjesec dana pauze u avgustu Teslin Model Y vratio vodeću poziciju u Evropi i praktično se ponovo uključio u trku protiv modela Dacia Sandero za „trofej“ najprodavanijeg automobila u Evropi 2024. godine.

Podsjećamo, Model Y je prošle godine bio ubjedjivo najprodavaniji automobil u Evropi, no ove se prodaje dosta slabije, kao uostalom skoro svi električni automobili.

Auto Star piše da je registrovano ukupno 28.876 vozila Tesla Model Y uz pad od 1 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine. Očekivano, drugo mesto zauzima Renault Clio koji je uz blagi rast registracija od 3 odsto na 20.708 automobila, u septembru uspeo da po prodaji prestigne Dacia Sandero.

Kada je reč o markama, Volkswagen je uspeo da zadrži prvo mesto s ukupno 114.777 prodatih vozila, a slede ga Toyota sa 76.021 registrovanih vozila, Škoda (70.015) i BMW (65.128).

Najprodavaniji automobili u Europi u septembru 2024:

Tesla Model Y – 28.876

Renault Clio – 20.708

Dacia Sandero – 18.960

Volkswagen Tiguan – 17.670

Kia Sportage – 16.697

Peugeot 208 – 16.350

Volkswagen Golf – 15.776

Toyota Yaris Cross – 15.714

Volkswagen Polo – 15.299

Ford Puma – 15.141

Tesla Model 3 – 14.965

Toyota Yaris – 14.468

Opel Corsa – 14.355

Škoda Octavia – 13.895

Hyundai Tucson – 13.798

Peugeot 2008 – 13.203

Dacia Duster – 12.977

Volkswagen T-Roc – 12.794

Renault Captur – 12.686

Toyota C-HR – 12.071

BMW X1 – 11.806

Nissan Qashqai – 11.444

Ford Kuga – 10.653

Mini Cooper – 10.386

Nissan Juke – 9.628

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Uhapšen državljanin Srbije: Preko granice švercovao 600 šteka cigareta

Subota, 16.05.2026 | 09:11

Granična policija uhapsila je stranog državljanina S.B. (19) koji je osumnjičen za krijumčarenje preko granice 600 šteka cigareta, koje su bile sakrivene u specijalno izrađenim bunkerima u vozilu kojim je upravljao.

Veselinu Miliću određen pritvor do 30 dana

Subota, 16.05.2026 | 08:38

Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu je odredio pritvor uhapšenom načelniku Policijske uprave za grad Beograd Veselinu Miliću, koji mu može trajati najduže 30 dana, prenosi N1 Beograd.   

Koliko dugo smijete mačku ostaviti samu kod kuće

Subota, 16.05.2026 | 09:20

Ako planirate putovanje, produženi vikend ili posjetu rodbini, jedno od pitanja koje se nameće jeste šta učiniti s mačkom i koliko dugo je sigurno ostaviti je samu.

Janović čisti ANB od kompromitovanih kadrova?

Subota, 16.05.2026 | 08:26

Direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Ivica Janović donio je pravilnik o razlozima, kriterijumima i postupku za prestanak radnog odnosa ovlašćenog službenika te bezbjednosne službe zbog potreba posla, uz ostvarivanje prava na starosnu penziju.  

Pripremite kišobrane - SUBOTA donosi kišu, pljuskove i grmljavinu

Petak, 15.05.2026 | 21:41

U subotu se očekuje pretežno oblačno i kišovito vrijeme, uz pljuskove i grmljavinu i jak južni vjetar, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i sezimologiju (ZHMS).

Muzički spektakl za Mundijal: Šakira i Burna Boy objavili zvaničnu himnu "Dai Dai"

Petak, 15.05.2026 | 21:55

Svjetsko prvenstvo je i službeno dobilo svoju himnu. Kolumbijska zvijezda Šakira i nigerijski kantautor Burna Boy udružili su snage u pjesmi pod nazivom "Dai Dai", potvrđeno je u petak u saopštenju FIFA-e.

Krapović odgovorio Zirojeviću: Kasno se primitivac sjetio da postoje granice

Petak, 15.05.2026 | 21:25

Ministra odbrane Dragan Krapović reagovao je na prozovike poslanika Evropskog Saveza Nikole Zirojevića navodeći da se “kasno e primitivac sjetio da postoje granice kada je u pitanju javna komunikacija”. Krapović je ragovao na objavu Zirojevića da Demokrate na svakom ćošku demonstriraju kukavičluk i nesposobnost, da kukavički isturaju žene da umjesto njih vode političke borbe.

AKCIJA u Podgorici: Kontrola dostavljačkih službi i provjeravanje poštovanja zakonsklh propisa

Petak, 15.05.2026 | 21:04

U toku je opsežna koordinisana akcija Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskog nadzora, usmjerena na kontrolu dostavljačkih službi i dosljedno poštovanje zakonskih propisa iz oblasti rada, poreskog sistema, sanitarnih uslova i bezbjednosti saobraćaja, saznaje naš portal.

Radonjić preuzeo ekipu, gradonačelnik Mujović pozdravio igrače uoči treninga

Petak, 15.05.2026 | 21:02

Fudbaleri Budućnosti će u tri poslednja kola ući sa novim trenerim – Srđanom Radonjićem.

Tramp: Prva rečenica iranskog prijedloga bila je neprihvatljiva, ostalo nisam ni čitao

Petak, 15.05.2026 | 20:48

Prva rečenica posljednjeg iranskog prijedloga o prekidu rata bila je neprihvatljiva, izjavio je danas američki predsjednik Donald Tramp, tvrdeći da je Iran prilagodio svoj stav o sopstvenom nuklearnom programu.