Utorak, 29.10.2024 | 20:41
IZVOR: yumama

Kako djetetu postaviti GRANICE: Evo šta savjetuju pedagozi

Naravno da ne možete da pustite dijete da uradi sve što bi ono željelo jer to u mnogim situacijama može da bude opasno po njegovo zdravlje ili život. Sasvim je normalno da mala djeca ne umiju dobro da procjenjuju rizike jer za to u ranom uzrastu nemaju dovoljno mentalnih kapaciteta, a roditelji su tu da bi ih usmjeravali i postavljali im granice.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Međutim, kao što svi znamo, to postavljanje granice ne prođe uvijek glatko, pa mnogi mališani umiju da se ozbiljno i uporno bune na svako mamino i tatino "ne možeš" ili "ne smiješ", a naročito kada oko sebe gledaju djecu kojoj je dozvoljeno to što bi oni htjeli.

Nije neuobičajeno da na neku postavljenu granicu od svog djeteta predškolskog uzrasta čujete "Ali, nije fer!" jer je upravo to period kada počinju da shvataju da ne važe svi uslovi za sve – na primjer, djetetu od četiri godine ne možete da dozvolite da se penje na ogradu, a ono gleda neko starije dijete koje upravo to radi.

Bez obzira na sve, jako je važno da roditelji postave jasna pravila i zabrane kada je to potrebno, ali i da djetetu objasne zašto ono ne može nešto što neko drugi radi.

Psiholozi su za ruski portal Parents dali savjete kako da objasnite djetetu zašto ono ne smije nešto što je nekom drugom dozvoljeno.

Zašto ne mogu kasnije da idem u krevet?
Psiholozi kažu da se takva "potreba" najčešće javlja u porodicama gde ima više djece, koja usljed različitih uzrasta imaju i neke drugačije rutine. Uobičajeno je tada se mlađe dijete protivi što ono ne može sve isto što i stariji brat ili sestra i smatra da nije fer što ono mora na spavanje, dok oni još nisu ni zube oprali.

Pokušajte tada da objasnite djetetu da su njegov brat ili sestra odvojene ličnosti i ne moraju nužno da rade sve isto što i ono. Na primjer, ako tata nosi naočare, to znači i da sva djeca moraju da ih nose, te isto važi i za rutine. U različitom uzrastu tijelo ima različite potrebe, te je petogodišnjaku potrebno i više sna nego djetetu od osam ili 12 godina.

Umirite malog buntovnika i recite mu da će, kada malo odraste, i on moći kasnije u krevet, poput brata ili sestre.

Savjet psihologa je i da kada pokušavate da objasnite djetetu nešto, tretirate ga kao da je jednako vama. Djeca žele da brzo odrastu i da budu odrasli, pa to iskoristite u svoju prednost. Vremenom će želja da imitira odrasle pomoći da prihvati ono što mu se ne dopada.

Zašto ja moram da jedem voće kad svi jedu kolače?
Bez obzira na to da li je u pitanju kolačić ili kupovina nekog skupocenog telefona, ne oklijevajte da svom djetetu objasnite da svaka porodica ima svoja pravila, granice, običaje i vrijednosti. Na primjer, vaša porodica pokušava da vodi zdrav život, a to podrazumijeva i da se ne jede previše slatkiša. Ako je u pitanju malo dijete, može da mu objasnite da ako jede previše slatkiša, neće imati dovoljno snage ni energije da učestvuje u porodičnim vožnjama bicikla, skijanju...

Zašto drugi dobijaju veći džeparac nego ja?
Pitanje novca je uvijek veoma osetljivo, ali je važno da bude iskreni sa djetetom u vezi sa tim. Razgovarajte sa njim kao sa odraslom osobom o tome kako se raspoređuje porodični budžet, savjetuju psiholozi. Objasnite mu da većina zarađenog novca ide na hranu, odjeću, račune... Takođe, napomenite mu da porodice imaju različite budžete i troškove, te da i visina džeparca koju djeca dobijaju zavisi od toga.

Ipak, dajte mu do znanja da to nije stvar zbog koje treba da očajava, već umjesto toga smislite na šta bi dijete moglo da potroši taj novac – bilo na neku sitnicu ili da ga odvoji i tako štedi za nešto što želi da kupi.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Drama na kruzeru zbog smrtonosnog virusa se nastavlja: Zabranjeno iskrcavanje

Utorak, 05.05.2026 | 09:08

Kruzer "MV Hondius" sa oko 150 ljudi nalazi se na sidrištu kod obale Zelenortskih ostrva nakon što su tri putnika preminula, a najmanje troje je oboljelo od, kako se sumnja, hantavirusa, saopštila je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) i operater broda.

Crna Gora slavi 20 godina nezavisnosti uz spektakl: Riki Martin stiže u Podgoricu

Utorak, 05.05.2026 | 08:27

U okviru obilježavanja dvadeset godina od obnove nezavisnosti Crne Gore, na Trgu nezavisnosti u Podgorici 21. maja biće organizovan jedan od najznačajnijih muzičkih događaja u novijoj istoriji regiona. Kako je saopšteno iz Vlade, tom prilikom nastupiće svjetska muzička zvijezda Riki Martin.

Vuković: Podrška EU nikad jača – Crna Gora stabilno ide ka cilju 2028.

Utorak, 05.05.2026 | 08:43

Ministar finansija,Novica Vuković izjavio je za Bloomberg da Crna Gora ulazi u odlučujuću fazu evropskih integracija uz snažnu podršku međunarodnih partnera i institucija.

Tržišna inspekcija pojačala nadzor tokom prvomajskih praznika: Zapečaćeno 15 trgovinskih objekata i obavljene 64 kontrole

Utorak, 05.05.2026 | 12:45

Prvomajski praznici donijeli su pojačane aktivnosti tržišne inspekcije širom Crne Gore, sa ciljem suzbijanja nepravilnosti u trgovini i zaštite prava potrošača. Pojačani nadzor obuhvatio je različite segmente tržišta, a poseban akcenat stavljen je na poštovanje zakonskih obaveza trgovaca.

Nikola Krstović najbolji igrač Atalante u aprilu

Utorak, 05.05.2026 | 08:50

Crnogorski fudbalski reprezentativac, Nikola Krstović proglašen je za najboljeg fudbalera Atalante u aprilu.

Riki Martin: Crna Goro, vidimo se uskoro

Srijeda, 06.05.2026 | 00:12

Pjevač Riki Martin, održaće 21. maja koncert u Podgorici, a povodom 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore.

Vremenska prognoza - SRIJEDA u znaku ovih temperatura

Utorak, 05.05.2026 | 20:47

U srijedu se očekuje promjenljivo oblačno vrijeme, sa sunčanim intervalima, uglavnom u prvom dijelu dana.

Porto aktivirao klauzulu za Kiviora

Utorak, 05.05.2026 | 21:45

Porto je i zvanično potvrdio da je otkupio Jakuba Kiviora od Arsenala, nakon što je aktivirao opciju kupovine poslije njegove pozajmice.

Arteta potvrdio: Haverc i Odegard spremni za Atletiko

Utorak, 05.05.2026 | 21:30

Trener Arsenala Mikel Arteta potvrdio je da će moći da računa na dvojicu oporavljenih igrača u revanšu protiv Atletiko Madrida.

Mijajlović: Potraga za nestalom osobom za sada bez rezultata

Utorak, 05.05.2026 | 21:20

Naši ronioci, raspoređeni u tri ronilačka tima, i danas su intenzivno pretraživali dno jezera, ali potraga za sada nije dala rezultate, saopštio je za Portal RTV Podgorica Danilo Mijajlović iz Regionalnog ronilačkog centra Bijela.

Zašto psi jedu travu: Veterinar objašnjava tri najčešća razloga

Utorak, 05.05.2026 | 21:10

Veterinar koji je postao viralan na TikToku objasnio je tri najčešća razloga zbog kojih psi jedu travu.  

Tramp: Niko neće probiti američku "čeličnu blokadu", nadam se da će se finansijski sistem Irana ubrzo potpuno urušiti

Utorak, 05.05.2026 | 20:57

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je danas na konferenciji za medije u Bijeloj kući da niko neće probiti američku "čeličnu blokadu" brodova koji ulaze i izlaze iz iranskih luka i izrazio nadu da će se finansijski sistem Irana ubrzo potpuno urušiti. Tramp je istakao da Iranci žele da postignu dogovor, bez obzira na njihove kontradiktorne javne izjave u domaćim medijima.

Moskva “udarila” po džepu: Telegramu ogromna kazna

Utorak, 05.05.2026 | 20:45

Prema odluci Taganskog suda u Moskvi, Telegram je proglašen krivim za administrativni prekršaj prema članu 13.41 ruskog zakona o upravnim prekršajima, koji se odnosi na nepoštovanje procedura za ograničavanje pristupa informacijama.

Mbape morao da se oglasi zbog slučaja “jahta”

Utorak, 05.05.2026 | 20:28

Fudbaler Real Madrida Kilijan Mbape reagovao je saopštenjem nakon što se našao na meti kritika navijača.

Sabalenka najavila bojkot grend slem turnira

Utorak, 05.05.2026 | 20:27

Nagradni fond povećan ovogodišnjeg Rolan Garosa je uvećan za 10 odsto na 61,7 miliona eura, odnosno za 5,3 miliona više u odnosu na prošlu godinu, ali teniseri su nezadovoljni.