Petak, 01.11.2024 | 17:41
IZVOR: kolektiv.me

Milatoviću uručen Izvještaj EK o Crnoj Gori: Država da iskoristi zamah PROŠIRENJA i intenzivira PREGOVORE

Šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler uručio je Izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori za 2024. predsjedniku države Jakovu Milatoviću.




Foto: Kabinet predsjednika Crne Gore

"Pozitivan ton nedavno objavljenog Izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori dolazi kao rezultat ujedinjenih napora svih relevantnih društvenih aktera i očekivana je posljedica pozitivnog IBAR-a. Ujedno, Izvještaj je dobar podsticaj za intenziviranje pregovora i ohrabrenje za dalje reformske napore. Nikako povod za egzaltaciju i opuštanje - to je luksuz koji sebi ne smijemo dopustiti”, poručio je Milatović.

On je, saopšteno je iz kabineta predsjednika države, istakao da je uoči očekivane Međuvladine konferencije, uz opravdani entuzijazam, neophodan oprez i razmišljanje o uslovima za zatvaranje sljedećih poglavlja.

"Nemamo vremena za gubljenje i prazan hod. Dobijanje IBAR-a je značilo prekretnicu, ali i početak trke sa izazovnim rokovima do zacrtanog cilja. Umjesto retorike da smo predvodnici procesa i najnapredniji u pregovorima, imajući u vidu da smo ih otvorili prije više od 12 godina, vrijeme je da pređemo na kvalitativno drugačiji narativ: da li je ovo naš puni potencijal u ovom trenutku", kazao je Milatović.

On je rekao da Izvještaj objektivno prikazuje sve iskorake države, ali i njene sistemske slabosti, te da je u tom kontekstu na liniji Analize Kabineta Predsjednika o 10 zabrinjavajućih trendova koji ugrožavaju dalji demokratski razvoj zemlje na njenom putu ka EU.

Posebno je istakao nalaze Izvještaja EK koji se odnose na: 1) neokončane lokalne izbore u opštini Šavnik, u kontekstu potvrde da odražavaju slabost crnogorskog izbornog sistema; 2) izbor generalnog direktora Javnog servisa, uz ocjenu da se u tom slučaju postavlja pitanje nedostatka transparentnosti i mogućeg kršenja zakonske procedure; 3) pogoršanje odnosa sa Hrvatskom koje remeti dobrosusjedske odnose, kao jedan od ključnih preduslova za članstvo države u EU.

"Činjenica da je Izvještaj EK potvrdio ove, ali i druge zaključke Analize koju smo predstavili javnosti, dodatno zabrinjava i implicira da je krajnje vrijeme da se fokusiramo na suštinske reforme koje se tiču vladavine prava i demokratskih procedura. Ovi negativni trendovi moraju se što prije prevazići od strane Vlade i parlamentarne većine. Odlaganje pravovremenih reakcija može nas trajno omesti s evropskog puta onda kada to bude presudno”, saopštio je Milatović.

Ambasador Satler je, piše u saopštenju, ocijenio da je ton Izvještaja pozitivniji nego prošle godine, posebno zbog ključnog napretka ostvarenog u poglavljima 23 i 24 koja se tiču vladavine prava, što je rezultiralo pozitivnim IBAR-om. Ambasador EU je naveo da Izvještaj jasno naglašava oblasti u kojima je potreban dodatan rad, i predstavlja putokaz za ključne reforme koje su presudne za napredovanje Crne Gore ka članstvu u EU.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ovo su odluke Vlade donijete na telefonskoj sjednici

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:42

Vlada je 17. jula, u skladu s članom 10 Uredbe o Vladi, bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova Vlade, donijela više odluka, od kojih su dvije označene pod Interno.

Danilo Jokić novi poslanik u Skupštini Crne Gore

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:05

Danilo Jokić sa izborne liste “Pokret Evropa sad-Milojko Spajić” novi je poslanik u Skupštini Crne Gore.

Milatović i El Sisi: Otvaranje Ambasade Crne Gore u Kairu važan iskorak u bilateralnim odnosima

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 13:59

Predsjednici Crne Gore i Arapske Republike Egipat, Jakov Milatović i Abdel Fatah El Sisi, otvorili su danas u Kairu novo poglavlje odnosa dvije države, upravo u godini kada se obilježava dvadeset godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, potvrđujući zajedničku opredijeljenost za snažniji politički dijalog, intenzivniju ekonomsku saradnju i konkretnije povezivanje privreda i institucija dvije zemlje, saopšteno je iz Kabineta Predsjednika.

DPS: U Bijelom Polju nema mjesta za govor mržnje, nadležni hitno da reaguju

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 12:06

Opštinski odbor DPS Bijelo Polje najoštrije osuđuje ispisivanje grafita koji sadrži govor mržnje u naselju Pruška.

Milatović stigao u Kairo: Posjeta Egiptu za novu fazu konkretne saradnje

Nedjelja, 19.07.2026 | 14:08

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović doputovao je u Kairo, čime je započeo zvaničnu posjetu Arapskoj Republici Egipat, koja će trajati od 19. do 21. jula. Crna Gora i Egipat ove godine obilježavaju 20 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, a posjeta na predsjedničkom nivou predstavlja važan iskorak i priliku da dugogodišnje prijateljstvo dvije države dobije snažniji politički, ekonomski i institucionalni sadržaj.

Baena ispisao istoriju, uradio ono što su samo Mesi i Di Marija

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 15:17

Španski reprezentativac Aleks Baena postao je prvi fudbaler u istoriji koji je osvojio Evropsko prvenstvo, Olimpijske igre i Svjetsko prvenstvo u razmaku od samo dvije godine.

Apelacioni sud pravosnažno potvrdio potraživanje države prema „Montenegro erlajnsu“ u stečaju od preko 70 miliona eura

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 15:07

Apelacioni sud pravosnažno je potvrdio potraživanje države prema „Montenegro erlajnsu“ u stečaju od preko 70 miliona eura.

Veselin Barović oslobođen od optužbe za nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:48

Osnovni sud u Podgorici oslobodio je Veselina Barovića od optužbe kojom je predstavljeno da je izvršio krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.

Ovo su odluke Vlade donijete na telefonskoj sjednici

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:42

Vlada je 17. jula, u skladu s članom 10 Uredbe o Vladi, bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova Vlade, donijela više odluka, od kojih su dvije označene pod Interno.

Nova FIFA rang lista – Španija preuzela vrh od Argentine, Crna Gora na 80.mjestu

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:17

Nakon osvajanja titule prvaka svijeta, reprezentacija Španije preuzela je prvo mjesto na najnovijoj FIFA rang-listi i sa 1.995 bodova postala najbolja selekcija svijeta.

Danilo Jokić novi poslanik u Skupštini Crne Gore

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:05

Danilo Jokić sa izborne liste “Pokret Evropa sad-Milojko Spajić” novi je poslanik u Skupštini Crne Gore.

Milatović i El Sisi: Otvaranje Ambasade Crne Gore u Kairu važan iskorak u bilateralnim odnosima

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 13:59

Predsjednici Crne Gore i Arapske Republike Egipat, Jakov Milatović i Abdel Fatah El Sisi, otvorili su danas u Kairu novo poglavlje odnosa dvije države, upravo u godini kada se obilježava dvadeset godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, potvrđujući zajedničku opredijeljenost za snažniji politički dijalog, intenzivniju ekonomsku saradnju i konkretnije povezivanje privreda i institucija dvije zemlje, saopšteno je iz Kabineta Predsjednika.

Stranim državljanima zadržavanje zbog nasilničkog ponašanja i nanošenja teških povreda

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 13:53

Osnovno državno tužilaštvo u Baru odredilo je zadržavanje do 72 sata državljanima Norveške S.I. i S.R, kao i državljaninu Sjeverne Makedonije C.M.

Pojačane kontrole na auto-putu i magistralama: MUP objavio raspored za 20. i 21. jul

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 13:50

U okviru kampanje „Živi, ne žuri“ koju sprovode Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Uprava policije (UP) objavljen je raspored pojačanih kontrola saobraćaja danas i sjutra.

Bez promjena u vrhu ATP i WTA liste, Siner i Sabalenka vodeći, Đoković sedmi

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 13:36

Objavljene su nove ATP i WTA rang-liste, a među vodećim teniserima i teniserkama nije bilo promjena.