Subota, 09.11.2024 | 11:29
IZVOR: b92.net

POGLEDAJTE - Ovo je prvi svjetski automobil koji se potpuno oslanja na VJEŠTAČKU INTELIGENCIJU

Kineski proizvođač električnih vozila XPeng je zvanično lansirao P7+ u Kini, predstavljajući prvo na svIJetu vozilo definisano vJeštačkom inteligencijom.




Foto: YouTube screenshot/XPENG

"Model pruža vrhunski kvalitet sa naprednom tehnologijom vođenom vještačkom inteligencijom, podižući inteligentnu vožnju i iskustvo pametnog kokpita kroz najsavremeniju AI arhitekturu", saopštio je XPeng.

Na predstavljanju, predsjednik i izvršni direktor XPenga rekao je da se "u tradicionalnim automobilima, premium često definiše dizajnom i karakteristikama, ali u eri vozila definisanih vještačkom inteligencijom, pravi premium kvalitet je neodvojiv od inteligentne tehnologije".

Dostupan u tri varijante, P7+ ima Long Range Max varijantu po cijeni od oko 26.000 dolara, Ultra-Long Range Max od 27.800 dolara i Limited Edition Max po 30.600 dolara.

Početna varijanta sadrži litijum-gvozdeno-fosfatnu (LFP) bateriju od 60,7 kWh koja nudi (CLTC) domet od 602 km. Međutim, XPeng je rekao da bi početni domet mogao biti povećan na 615 km nakon ažuriranja sistema, koje će biti dostupno sljedećeg mjeseca.

Druge dvije varijante koriste sličnu bateriju, ali sa 76,3 kWh uz CLTC domet od 710 km i 685 km. Nakon ažuriranja softvera sljedećeg mjeseca, ove varijante bi takođe trebalo da vide blagi porast dometa.

P7+ je prvo vozilo na svijetu koje ima ugrađeni napredni ADAS koji potpuno pokreće vještačka inteligencija. 

AI Hawkeye uključuje dvije kamere, radare sa milimetarskim talasima i ultrazvučne radare, dajući jasnu, preciznu i proširenu viziju, omogućavajući P7+ da efikasno radi u različitim svjetlosnim i vremenskim uslovima. 

S obzirom na to da je SUV hibrid, P7+ ima dužinu od 5.056 mm i međuosovinsko rastojanje od 3.000 mm. Takođe, iz kompanije su rekli da P7+ koristi najtanju bateriju na svijetu (samo 109 mm).

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Poslanici danas ponovo glasaju o Zakonu o potomcima dinastije Petrović Njegoš

Srijeda, 29.07.2026 | 08:25

Poslanici Skupštine Crne Gore danas će se ponovo izjašnjavati o izmjenama i dopunama Zakona o statusu potomaka dinastije Petrović Njegoš, nakon što je predsjednik države Jakov Milatović vratio usvojeni akt na ponovno odlučivanje uz ocjenu da nije u skladu sa Ustavom i važećim zakonima.

Spajić-Betel: Crna Gora se nalazi na istorijskoj prekretnici

Utorak, 28.07.2026 | 21:37

Kada postoji istinska volja, pronađe se i put da se državni prioriteti ispune. Veliko je zadovoljstvo što su našu jasnu želju da 2028. postanemo punopravni član Evropske unije prepoznali prijatelji iz Luksemburga, saopštio je premijer Crne Gore Milojko Spajić.

Kovačević: Vučedolska bitka nas uči da su jedinstvo i bratstvo temelj najvećih pobjeda

Srijeda, 29.07.2026 | 08:22

Vučedolska bitka nas uči da su jedinstvo i bratstvo temelj najvećih pobjeda, poručio je predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević na otvaranju izložbe “Vučji do 1876: od Hercegovačkog ustanka do istorijskog pamćenja“.

Joanikije: Svaka naša pobjeda bila je utvrđivanje nade da će se cijelo srpstvo osloboditi i ujediniti

Srijeda, 29.07.2026 | 11:04

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, sinoć je, u dvorcu kralja Nikole u Nikšiću otvorio izložbu dokumenata „Vučji Do od 1876-od Hercegovačkog ustanka do istorijskog pamćenja“.

U Nikšiću uhapšen osumnjičeni za krijumčarenje pet migranata iz Sudana

Srijeda, 29.07.2026 | 11:21

Crnogorski državljanin Z.B. uhapšen je zbog sumnje da je krijumčario pet migranata iz Sudana, koji su zatečeni u vozilu kojim je upravljao u mjestu Trubjela kod Nikšića, saopšteno je iz Uprave policije.

SPAJDERMEN: NOVI DAN je stigao u bioskop Cineplexx Big Fashion

Srijeda, 29.07.2026 | 17:16

Na repertoar bioskopa Cineplexx Big Fashion od danas premijerno, a od sjutra na redovnom repertoaru je film o kom svi pričaju:

Treću godinu za redom ova zemlja je proglašena za najbolju za one koji žele da se presele u inostranstvo

Srijeda, 29.07.2026 | 14:45

U Evropi su se među 10 najboljih zemalja za iseljenike našle Španija, Portugal i Luksemburg, ali je prvo mjesto treću godinu zaredom zauzela Panama.

Google Maps krije opciju koja može da sačuva bateriju na dugim putovanjima

Srijeda, 29.07.2026 | 15:23

Ako vam se telefon brzo prazni tokom dužih vožnji dok koristite Google Maps, razlog nije samo uključen GPS.

OpenAI-jevi AI modeli četiri dana autonomno izvodili sajber napade

Srijeda, 29.07.2026 | 15:15

OpenAI je prošle sedmice potvrdio da su dva njegova najnaprednija modela izašla iz zatvorenog testnog okruženja.

Uhapšen muškarac osumnjičen da je pucao na kuću policajca

Srijeda, 29.07.2026 | 14:30

Po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, uhapšen je V.S. (27), zbog sumnje da je 25. jula pucao u pravcu porodične kuće policijskog službenika M.E., saopštili su iz policije.

Četvrtak donosi sunčano vrijeme i tropske vrućine širom Crne Gore

Srijeda, 29.07.2026 | 15:30

Pretežno sunčano i veoma toplo. Na sjeveru, u jutarnjim satima, moguća je po kotlinama rijetka pojava kratkotrajne magle, u planinama ponegdje slab do umjeren razvoj dnevne oblačnosti.

I Englezi protiv ideje da Mundijal ode u ruke privatnih investitora: "Duša fudbala nije na prodaju"

Srijeda, 29.07.2026 | 15:00

Fudbalski savez Engleske (FA) pridružio se UEFA u osudi plana FIFA da proda udjele u Svjetskom prvenstvu privatnim investitorima.

Uhapšen osumnjičeni za seksualno zlostavljanje sina

Srijeda, 29.07.2026 | 14:25

Hercegnovska policija uhapsila je državljanina Bosne i Hercegovine BiH sa boravkom u Herceg Novom zbog sumnje da je na štetu svog maloljetnog sina počinio krivična djela nedozvoljene polne radnje u vezi sa krivičnim djelom obljuba sa djetetom mlađim od 14 godina. Osumnjičeni jeuhapšen istog dana kada ga je prijavila supruga, a trenutno se nalazi u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS).

Knežević u Skupštini: Dogovoreno je da brod "Jadran" bude vraćen Hrvatskoj

Srijeda, 29.07.2026 | 14:19

Predsjednik DNP-a Milan Knežević izjavio je da ima informacije da su se Hrvatska i Crna Gora dogovorile o pitanju broda "Jadran". To je rekao na današnjoj sjednici parlamenta.

Golubović predsjednik Odbora direktora EPCG-ŽNK, Nikolić generalni direktor

Srijeda, 29.07.2026 | 14:13

Svetozar Golubović izabran je za predsjednika Odbora direktora kompanije EPCG–Željezara Nikšić, a Miloš Nikolić imenovan je za generalnog direktora.