Intolerancija na gluten je prilično čest problem. To je stanje u kojem organizam ne može da svari gluten, protein koji se nalazi u pšenici, ječmu, raži, ovsu… Intolerancija na gluten može da bude različitog stepena, od blage osjetljivosti do teške autoimune bolesti koja se zove celijakija. Gluten kod osoba koje su osjetljive na njega može da izazove različite simptome, kao što su nadimanje, dijareja, zatvor, bol u stomaku, glavobolja, umor i osip na koži.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Gluten je protein koji ima svojstvo da se veže za vodu i tako stvara elastičnu strukturu koja služi kao lijepak (glue - lijepak eng.) u pekarskim i konditorskim proizvodima, jer im daje oblik, teksturu i mekoću.
Gluten se, takođe, koristi kao sredstvo za zgušnjavanje, stabilizovanje i poboljšanje ukusa u raznim sosovima, namazima, supama i drugim gotovim jelima. Gluten može da bude i sastavni dio nekih ljekova, kozmetičkih i farmaceutskih preparata, gdje ima ulogu veziva ili punila. Osobe koje imaju intoleranciju na gluten ili celijakiju moraju izbjegavati hranu koja sadrži gluten, jer im može izazvati smetnje sa varenjem, upalu i oštećenje crijeva.
Neke od namirnica koje sadrže gluten su: tjestenina, hljeb, peciva, kolači, keks i drugi pekarski proizvodi; kuskus, ječam, spelta i druge vrste pšenice; griz, brašno, mekinje, skrob i druge prerađevine od žitarica; slatkiši, čokolada, sladoled, puding i drugi deserti koji mogu sadržavati brašno ili skrob; pivo, slad i druga alkoholna pića koja se proizvode od žitarica; soja sos, začini, prelivi za salatu, supe i druga gotova jela koja mogu sadržavati gluten kao sredstvo za zgušnjavanje ili poboljšanje ukusa.
Da li zdrave osobe treba da izbjegavaju gluten?
Većina ljudi može da jede gluten bez problema, ali neki mogu da imaju nepodnošenje, alergiju ili celijakiju, što su stanja koja izazivaju različite simptome i oštećenja crijeva zbog glutena.
Zdrave osobe koje nemaju ove poremećaje ne treba da izbjegavaju gluten, jer on nije štetan za njih. Gluten je izvor proteina, vlakana, vitamina i minerala koji su važni za zdravlje.
Ishrana bez glutena može, takođe, da bude skuplja, manje raznovrsna i manje ukusna od normalne ishrane. Nema dokaza da gluten treba izbaciti iz ishrane, jer ima neke prednosti za zdrave osobe koje nisu osjetljive na njega.
Celijakija je hronična bolest tankog crijeva koja se javlja kod oko jednog procenta populacije. Kod osoba sa celijakijom, gluten izaziva imunološki odgovor koji oštećuje sluzokožu crijeva i sprječava apsorpciju hranljivih materija. Ovo može da dovede do neishranjenosti, anemije, osteoporoze, neplodnosti i povećanog rizika od nekih vrsta raka. Celijakija se obično dijagnostikuje na osnovu testova krvi i biopsije crijeva. Jedini lijek za celijakiju je doživotna ishrana bez glutena.
Novak Đoković je jedan od najpoznatijih sportista koji boluje od intolerancije na gluten. On je otkrio da je osjetljiv na gluten 2010. godine, kada je sreo doktora Igora Četojevića, nutricionistu koji mu je predložio da proba ishranu bez glutena.
Novak je primijetio značajno poboljšanje svog zdravlja, energije i performansi na terenu nakon što je prestao da jede gluten. On je kasnije napisao knjigu „Serviraj za pobjedu” u kojoj je opisao svoje iskustvo i savjete za zdravu ishranu. On se pridržava stroge ishrane bez glutena, mlječnih proizvoda i šećera, a jede uglavnom povrće, voće, mahunarke, ribu, bijelo meso, orašaste plodove i sjemenke.
KOMENTARI (0)