Ponedjeljak, 11.11.2024 | 18:03
IZVOR: cdm.me

Mujović: Uz razumijevanje povlašćenih proizvođača do rješenja za NEDOSTAJUĆU električnu energiju uslijed rekonstrukcije TE

Ministar energetike Saša Mujović preuzeo je inicijativu i započeo pregovore sa povlašćenim proizvođačima električne energije, kako bi što bezbolnije prošli kroz proces glavne faze ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja, saopšteno je iz njegovog resora.




Foto: gov.me, arhiva

Mujović ih je, kako se navodi u saopštenju, upoznao sa izazovima koji energetski sektor očekuje tokom 2025. i pozvao ih da daju doprinos prevazilaženju tih izazova kroz konkretan društveno-odgovoran odnos prema državi.

„Kako smo i obećali, Ministarstvo energetike će preuzeti aktivnu ulogu kako bismo što spremnije dočekli 2025. godinu, koja nam je posebno interesantna i izazovna s energetskog aspekta. Kao što je poznato, biće realizovana glavna faza ekološke rekonstukcije Termoelektrane Pljevlja i bićemo suočeni sa nedostatkom električne energije od 600-800 GWh, koji moramo nadomjestiti.
Jedna od ideja jeste da se pokrene dijalog i to je danas učinjeno sa povlašćenim proizvođačima električne energije“, kazao je on.

Kako je pojasnio, s obzirom na to da povlašćeni proizvođači godišnje proizvedu blizu 450 GWh električne energije, mišljenja su da bi to bio značajan izvor, ukoliko bi se ta energija isporučila EPCG po povoljnim uslovima.

„Kao što je i poznato crnogorskoj javnosti, povlašćeni proizvođači imaju unaprijed definisanu cijenu električne energije i obavezu države da sve što proizvedu bude otkupljeno. Ukoliko uspijemo postići da ta cijena bude prihvatljiva i značajno niža od onoga što je definisano slovom ugovora, to bi bio benefit za državu, EPCG i dobar put i način kako bismo bez većih posljedica mogli da prevaziđemo tu 2025. godinu“, istakao je ministar.

Iz njegovog resora su zaključili da je sastanak prošao u pozitivnom tonu, te da će povlašćeni proizvođači električne energije do 25. novembra dostaviti svoje ponude o najnižoj cijeni po kojoj bi mogli da prodaju proizvedenu električnu energiju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

EPCG: Termoelektrana Pljevlja biće ponovo uključena nakon potvrde ispravnosti sistema

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 13:27

Rad Termoelektrane „Pljevlja“ privremeno je obustavljen zbog izazova u funkcionisanju sistema za transport šljake, dijela opreme ugrađene u okviru ekološke rekonstrukcije i modernizacije postrojenja, i kako je saopšteno iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) biće ponovo uključena nakon potvrde ispravnosti sistema.

EBRD obezbijedio garanciju od 25 miliona eura za CKB: Podrška domaćim mikro, malim i srednjim preduzećima

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 11:27

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), obezbijedila je garanciju na nivou portfolija u vrijednosti od 25 miliona eura za Crnogorsku komercijalnu banku (CKB), čime se omogućava snažnija podrška domaćim mikro, malim i srednjim preduzećima, saopšteno je iz EBRD-a.  

Otvara se novi Voli Hipermarket Igalo

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 10:18

Sada znate gdje da kupujete!

Eurodizel od ponoći jeftiniji dva centa

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 09:35

Iz Ministarstva energetike i rudarstva saopšteno je da će litar Eurodizela od ponoći biti jeftiniji dva centa, dok će cijene Eurosupera 98 i 95 po litru ostati nepromijenjene.

Ministarstvo finansija: Novo zaduženje od 450 miliona eura

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 09:22

Ministarstvo finansija saopštilo je da je obezbijedilo 450 miliona eura isključivo za stvaranje fiskalne rezerve za 2026. i 2027. godinu, u skladu sa Zakonom o budžetu Crne Gore i Odlukom o zaduživanju za 2025. godinu.

Ibrahimović: Ubrzo bez viza za turske državljane

Nedjelja, 30.11.2025 | 20:37

Ubrzo ćemo osloboditi turske državljane viza, iz više razloga, kazao je ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.

Iva Đuričković, briljantna studentkinja s prosjekom 9,91 - "Farmacija me oduvijek facinirala"

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 09:38

Najbolja studentkinja Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore za 2025/2026. godinu, sa prosjekom A (9.91), je Iva Đuričković, studentkinja Farmacije, saopštili su iz Univerziteta Crne Gore.

Crna Gora kontrolisala meč i savladala Rumuniju u Piteštiju

Nedjelja, 30.11.2025 | 20:49

Košarkaši Crne Gore pobijedili su Rumuniju u gostima rezultatom 80:75 u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.

Najavljeno otvaranje Svetog Stefana, mještani se nadaju pristupu, Vlada bez potvrde

Nedjelja, 30.11.2025 | 20:54

Ponovno otvaranje Svetog Stefana mediji su najavili za naredno ljeto.Tu informaciju,međutim nijesu mogli da nam potvrde iz Vlade. Iz resora Nika Đeljošaja kazali su nam da je cijeli proces označen internim, te da dok traje arbitražni postupak ne mogu davati izjave. Sama mogućnost otvaranja hotela obradovala je mještane Svetog Stefana ali očekuju da pristup neće biti rezervisan samo za goste hotela.

Abazović: Svaka partija u Crnoj Gori je danas DPS, liše Ure

Nedjelja, 30.11.2025 | 21:48

Borili smo se za promjene, ali mi danas poštovani građani živimo i dalje vrijeme DPS-a, kazao je lider Ure Dritan Abazović na 4. kongresu budvanskog odbora partije. 

FIFA radi sve da poveća efektnu igru - novo pravilo smanjuje gubljenje vremena

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 14:50

FIFA ulazi u narednu fazu testiranja pravila koje bi moglo da promijeni način na koji se vodi utakmica. Ideja je jednostavna: smanjiti gubljenje vremena i natjerati ekipe da igraju više stvarnog, efektivnog fudbala.    

Veljoviću ukinut kućni pritvor

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 14:44

Jedina obaveza mu je da se svakog 15. u mjesecu javlja policiji.   

Slovenija preuzela predsjedavanje Savjetom bezbjednosti UN-a

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 14:35

Slovenija od danas preuzima predsjedavanje Savjetom bezbjednosti Ujedinjenih nacija, drugi put u mandatu nestalne članice ovog UN-ovog tijela.  

Apelacioni sud: Nedović i Laličić osuđeni na po 15 godina zatvora

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 14:31

Apelacioni sud Crne Gore donio je odluku kojom je, odlučujući o žalbama Specijalnog državnog tužilaštva i odbrane, izmijenio prvostepenu presudu Višeg suda u Podgorici i osudio Lazara Nedovića i Pera Laličića na kazne od po 15 godina zatvora, dok je u dijelu optužbi za stvaranje kriminalne organizacije potvrđeno oslobađajuće rješenje.    

Vujović: Za Filipa Ivanovića Đurišić je kontroverzna ličnost

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 14:16

Za Filipa Ivanovića je masovni ubica "kontroverzna ličnost, poručuje predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović.

Arijana Grande otvoreno o bolnim komentarima na račun izgleda

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 13:12

Pop zvijezda Arijana Grande (32) ponovo je usmjerila pažnju javnosti na štetnu naviku komentarisanja tuđeg fizičkog izgleda. Na Instagramu je objavila isječak iz intervjua iz 2024. godine, u kojem je emotivno govorila o godinama negativnih opaski koje su je pogađale.

Ibrahimović: Odnosi sa Turskom vrlo kvalitetni, želimo da ih unapređujemo

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 13:11

“Države EU neće primiti zemlju koja pokazuje slabost kad je u pitanju vjerska i nacionalna tolerancija”, kazao je šef crnogorske diplomatije

Specijalno priznanje za crnogorski film “Otapanje vladara” na Festivalu autorskog filma u Beogradu

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 13:01

Na svečanoj ceremoniji dodjele nagrada 31. Festivala autorskog filma, održanoj u subotu, u Beogradu, specijalno priznanje festivala pripalo je crnogorskom filmu „Otapanje vladara“ u režiji Ivana Salatića, dok je glavnu nagradu „Aleksandar Saša Petrović“ osvojio film „Sorella di Clausura“ autorke Ivane Mladenović – saopšteno je iz Filmskog centra Crne Gore.

Sindikat prosvjete: Naredni korak je borba za uvećanje zarada kroz uvećanje obračunske vrijednosti koeficijenta

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 12:54

Sindikat prosvjete kazao je da će se, u saradnji sa Unijom slobodnih sindikata, boriti za uvećanje zarada prosvjetnim radnicima kroz uvećanje obračunske vrijednosti koeficijenata.

Snažno partnerstvo sa UK doprinosi stabilnosti regiona i napretku Crne Gore ka EU

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 12:36

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović održao je sastanak sa delegacijom Odbora za vanjske poslove Donjeg doma britanskog Parlamenta, tokom kojeg je još jednom potvrđen visok nivo razumijevanja i povjerenja između Crne Gore i Velike Britanije, saopštili su iz Ministarstva vanjskih poslova.